W dniach 20-22.09.2013r. Świdnickie Towarzystwo Partnerstwa Miast obchodziło jubileusz 20 –lecia istnienia.
Z tej okazji do Świdnicy przyjechali goście z zaprzyjaźnionych miast Biberach w Niemczech i Clacton – on- Sea w Anglii.
Uczniowie naszej szkoły:

• Anna Lasak IIIA
  • Michalina Siennicka IIIA
  • Magda Maćkała IIIB
  • Weronika Milanowska IIIB
  • Joanna Zalewska IIIB
  • Mateusz Bortkiewicz IIA
  • Arkadiusz Ziobrowski IID
pod opieką pani prof. Urszuli Tokarskiej- Łokić oprowadzali gości z Anglii po Świdnicy pokazując im najciekawsze miejsca: Rynek, Katedrę oraz Muzeum Dawnego Kupiectwa.

Goście zachwyceni byli nie tylko urodą miasta ale także swoimi przewodnikami. Doskonała znajomość języka angielskiego, rzeczowość, kompetencja tak bardzo im zaimponowały, że zaproponowali naszym uczniom gościnę w swoich domach w Clacton-on- Sea.
Uczniom biorącym udział w tym projekcie gratulujemy.
A co sądzą o tym doświadczeniu młodzi przewodnicy? Oto wypowiedzi kilkorga z nich:

"Byłam bardzo mile zaskoczona. Media i książki zwykle kreują wizerunek Brytyjczyka jako osoby zdystansowanej. Nasi goście zupełnie różnili się od tego stereotypu. Byli niezwykle otwarci, serdeczni, ciekawi tego, co opowiadamy. Cały czas się uśmiechali, często żartowali. Dawno nie poznałam tak sympatycznych ludzi."
Weronika Milanowska, kl III B

"Muszę przyznać, że goście z Anglii, byli dobrymi, ale też i bardzo wymagającymi słuchaczami. Bardzo interesowały ich dzieje naszego miasta, lokalne zabytki i dzieła sztuki. Szczególnie podobało się im kilka naszych miejscowych legend. Anglicy byli bardzo ciekawi wszystkiego, zadawali mnóstwo dodatkowych pytań, na które staraliśmy się rzetelnie odpowiadać."
Arek Ziobrowski, kl. II D

"Anglicy okazali się przesympatycznymi ludźmi. Rozmowa z nimi była nie tylko świetną okazją, żeby podszkolić swój angielski czy dowiedzieć się dużo o Essex, ale przede wszystkim miłym sposobem spędzenia czasu. Nasi goście chętnie zaczynali pogawędki o naszym codziennym życiu w szkole, o tym, co lubimy, jakie mamy hobby. Sami też często opowiadali nam o swoich zainteresowaniach. Na przykład jeden z nich był dudziarzem i grał kiedyś na dudach na weselu z Świdnicy. Często też podpytywali nas, co chcemy robić w przyszłości."
Ania Lasak, kl. IIIA

Urszula Tokarska- Łokić