jFontSize
A- A A+

Konkurs „Sztuka Przyszłości – Tradycja kontra Sztuczna Inteligencja” to wyjątkowa inicjatywa pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, która łączy tradycyjne formy artystyczne z nowoczesnymi technologiami. Skierowany do uczniów szkół średnich z całej Polski, konkurs stawia przed uczestnikami wyzwanie stworzenia prac w dwóch kategoriach: techniki tradycyjne, takie jak rysunek, malarstwo czy kolaż, oraz cyfrowe dzieła stworzone z pomocą sztucznej inteligencji. Celem konkursu jest promowanie kreatywności, refleksji nad przyszłością sztuki oraz inicjowanie dyskusji na temat roli technologii w twórczości artystycznej. Prace można przesyłać do 23 litopada 2024!

Ale, ale..! Jak tworzyć takie AI-arcydzieła?! Proponujemy wybór filmów na Youtube które przybliżą zagadnienie. Być może motywująco podziałają na Was kwoty głównych nagród w konkursie: 5000 (słownie: pięć tysięcy), 3000 oraz 2000 złotych.  

Innym pomysłem byłoby zapytać samo AI o najlepsze narzędzia do tworzenia obrazów z AI. Oto odpowiedź Chat-a GPT:

Oto lista darmowych narzędzi AI do generowania obrazów, wraz z linkami do ich stron:

  1. DALL-E 3 (dostępne w ChatGPT):
    DALL-E 3 jest zintegrowane z ChatGPT w wersji Plus (płatne) lub Enterprise. Możesz z niego korzystać, aktywując tryb generowania obrazów w aplikacji ChatGPT od OpenAI.

  2. Leonardo.AI:
    Leonardo to przyjazna platforma do generowania grafik o różnorodnych stylach i zastosowaniach. Można ją wypróbować na stronie Leonardo.AI.

  3. Craiyon (dawniej DALL-E mini):
    To prostsza i całkowicie darmowa wersja modelu DALL-E, która świetnie sprawdza się w podstawowych zadaniach. Znajdziesz ją tutaj: Craiyon.

  4. Mage.Space:
    Platforma, która oferuje generowanie obrazów na modelach Stable Diffusion, z opcją darmowego planu. Możesz z niej skorzystać na stronie Mage.Space.

  5. Artbreeder:
    Narzędzie pozwala na „mieszanie” obrazów i tworzenie unikalnych grafik na podstawie istniejących. Możesz go wypróbować na stronie Artbreeder.

  6. Deep Dream Generator:
    To narzędzie, stworzone przez Google, pozwala na generowanie obrazów na bazie przesłanych zdjęć. Wypróbuj je tutaj: Deep Dream Generator.

Przykład użycia Deep Dream Generator:

kobieta AI art

Prompt (tłumaczenie z j. angielskiego): Portret o matowej fakturze, przedstawiający tajemniczą kobietę w złotej, zwiewnej sukni, na tle magicznej, kolorowej łąki. Nastrój jest melancholijny, a jednocześnie elegancki, oddany w malarskim stylu za pomocą ciężkich pociągnięć pędzla. Jej postawa jest fantastyczna, a akrylowa faktura dodaje bliskiego, czarującego widoku. © ( Lexi)

Pamiętajcie że motywami przewodnimi w konkursie są refleksja nad przyszłością sztuki oraz inicjowanie dyskusji na temat roli technologii w twórczości artystycznej. Dobrej zabawy i owocnej twórczości!