jFontSize
A- A A+

Z wielkim żalem informujemy, że 12 września 2022 r. zmarła pani Stefania Sarnicka, wieloletnia nauczycielka języka polskiego w naszej szkole. Pogrzeb odbędzie się 21 września o godz. 13.00 na cmentarzu przy al. Brzozowej w Świdnicy.

Profesor
Stefania Sarnicka
(4.01.1928 - 12.09.2022)
Nauczycielka języka polskiego w II LO w Świdnicy w latach 1955-1985
Wicedyrektor szkoły w latach 1972-1973 i 1978-1980

PAMIĘCI PANI PROFESOR STEFANII SARNICKIEJ

Pani Stefania była nie tylko miłośniczką literatury, mistrzynią słowa i pióra dla wielu pokoleń uczniów, ale także kochała góry. Jak mówiła: „zawsze szukała możliwości wędrowania w małej grupie przyjaciół”. W naturze odnajdowała piękno, spokój, Absolut, niczym romantycy i twórcy Młodej Polski czy dwudziestolecia międzywojennego, których cytowała na szlakach.
Uczniowie wspominają swoją Panią Profesor jako mądrą, oczytaną polonistkę, która w jeszcze ciepłej gazecie codziennej przynosiła poprawione prace albo nowości wydawnicze, często z „drugiego obiegu”. Mają przed oczyma osobę o niewielkiej posturze, ale wielką duchem, kroczącą szkolnym korytarzem, jak dama z tomikiem poezji Norwida w ręku. Przywołują obraz nauczycielki, która ze stoickim spokojem przygotowywała do występów teatralnych, m.in. organizując słynny teatr „Przy stolikach”. Pani Stefania Sarnicka potrafiła inspirować swoją wiedzą i osobowością. Polonistki, które wyszły spod jej skrzydeł, pracują w wielu szkołach – w II LO aż trzy.
Pani Stefania pozostanie w naszej pamięci jako postać nietuzinkowa, całe życie oddana swojej pracy i licznym pasjom.
Cześć Jej pamięci!