jFontSize
A- A A+

W piątek, 22 kwietnia br., klasa ukraińska, która została utworzona w naszej szkole, odwiedziła enklawę luterańską na pl. Pokoju. W rolę przewodniczki wcieliła się Mariola Mackiewicz, a opiekunką grupy była Ludmiła Tkachenko.

Aby zrozumieć wielokulturowość naszego regionu, goście odbyli podróż w czasie, poznając historię powstania Kościoła Pokoju, zachwycając się jego barokowym wnętrzem oraz działaniami w dziedzinie kultury. Nowi uczniowie naszej szkoły wysłuchali tekstu w języku ukraińskim, ale też wsłuchiwali się w opowieść o świątyni snutą w języku polskim, po czym oglądali wnętrze przy akompaniamencie koncertu organowego. Potem jeszcze był spacer wokół świątyni, sesja fotograficzna, a na koniec wstąpiliśmy do kawiarni „Niebo”. A tam Krysia ze Lwowa, wieloletnia pracownica kawiarni, podzieliła się swymi wrażeniami i spostrzeżeniami na temat życia w społeczności Świdnicy.

Spacer był udany, a uczniowie z Ukrainy coraz lepiej poznają dzięki temu nowe otoczenie i naszą kulturę. W planach mamy Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy.

В п’ятницю, 22 квітня 2022 року, український клас нашої школи відвідав Церкву Миру в ім’я Святої Трійці (Kościół Pokoju pw. Świętej Trójcy). Дерев'яний євангельський храм в Свідниці вважається найбільшою дерев'яною церквою в Європі. З 2001 року церква разом з Церквою Миру в Яворі входить до списку Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Роль екскурсовода виконувала Маріола Мацкевич, а опікуном групи була Людмила Ткаченко.
Щоб зрозуміти багатокультурність нашого краю, гості помандрували в минуле, познайомились з історією створення Церкви Миру, захопилися її інтер’єром у стилі бароко та діяльністю у сфері культури. Нові учні нашої школи прослухали текст українською мовою, а також послухали розповідь про храм, написану польською мовою, а потім переглянули інтер’єр під акомпанемент органного концерту. Далі була прогулянка по храму, фотосесія, а на завершення зайшли до кафе «Niebo». А там - Христина зі Львова, яка працює в кав’ярні багато років, поділилася своїми враженнями та спостереженнями про життя у Свідницькій громаді.
Прогулянка пройшла успішно, і учні з України все краще і краще пізнають нове оточення та нашу культуру. Наступного разу плануємо відвідати Музей Давніх купців у Свідниці.

PHOTO-2022-04-22-14-14-37-1.jpgPHOTO-2022-04-22-14-14-37.jpgPHOTO-2022-04-22-14-16-28.jpgPHOTO-2022-04-22-14-17-09-1.jpgPHOTO-2022-04-22-14-17-09.jpg