jFontSize
A- A A+

Dnia 30 marca 2022 r. gościła w auli naszej szkoły autorka poczytnych reportaży - dziennikarka Agnieszka Dobkiewicz. W ostatnich dwóch latach wydawnictwo „Znak” wydało dwie książki pisarki, których tematyka powiązana jest ściśle z obozem w Gross-Rosen. Jak zauważyła bohaterka spotkania, warto mieć świadomość, że wielka historia nie toczyła się i nie toczy poza nami. Okazuje się, że odkrywanie archiwów ciągle ma sens, bowiem możemy spojrzeć na pewne wydarzenia z innej zupełnie perspektywy.

Weronika Żukowska z kl.1d, jedna z prowadzących rozmowę, pytała o sposób pracy nad książką pt. „Mała Norymberga. Historie katów z Gross-Rosen”. Wyjaśniony został znaczący tytuł tego zbioru reportaży, nawiązującego do słynnego procesu w Norymberdze. Padły pytania o specyfikę dziennikarstwa śledczego, a także o tropy prowadzące do lekarza Josefa Mengele. Autorka ujawniła kulisy swej wędrówki od małej adnotacji zawartej w „Wiadomościach Świdnickich” do fabularnej opowieści o historii sześciu postaci i ich procesów.

Z kolei Martyna Czerniec z kl. 3bg rozmawiała z gościem o zasadzie poszukiwania i selekcji bohaterek opisanych w drugim zbiorze pt. „Dziewczyny z Gross-Rosen”. Publicystka odsłoniła kulisy spotkań z rodzinami opisywanych kobiet i o zamyśle konstruowania opowieści o młodych kobietach-więźniarkach. Pisarka przyznała, że w tym tomie zawarła bardziej osobistą wypowiedź, angażując się emocjonalnie w jej pisanie. Padały imiona Ruth, Feli, Alizy i Haliny, by spersonalizować tragiczne losy zapisane w historii uczestniczek makabrycznego Marszu Śmierci.

Autorka snuła swą narrację w sposób ciekawy, wplatając w nią fakty, osobiste refleksje, ale i anegdoty, co zainteresowało uczniów Banacha oraz nauczycieli uczestniczących w spotkaniu.

IMG-9466.jpgIMG-9468.jpgIMG-9469.jpgIMG-9471.jpgIMG-9475.jpgIMG-9477.jpgIMG-9479.jpgIMG-9480.jpgIMG-9481.jpgIMG_3307.jpg