W dniach 15-18 września w Świdnicy miał miejsce cykl spotkań z historią, odbywający się pod nazwą „Kulturowych aspektów podróżowania”, którego organizatorami byli: Parafia Ewangelicko-Augsburska w Świdnicy oraz Urząd Miejski w Świdnicy. Spotkania miały charakter otwartych wykładów i skierowane były do mieszkańców Świdnicy, ze szczególnym uwzględnieniem młodzieży szkół średnich i gimnazjów.

II LO, wraz z pozostałymi świdnickimi liceami ogólnokształcącymi, wzięło czynny udział w projekcie, czego wyrazem były dwa wykłady, wygłoszone 17 września br. w wypełnionej po brzegi auli naszego liceum. Pierwszą prelekcję pt.: „Sztambuch jako świadek podróży”, w niezwykle ciekawy i stylistycznie  nawiązujący do epoki baroku sposób zaprezentował dr Piotr Oszczanowski, adiunkt w Zakładzie Historii Sztuki Renesansu i Reformacji Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Wrocławskiego. Drugi z wykładów, pt.: „Inskrypcja jako źródło wiedzy o społeczeństwie”, wygłosił dr Adam Górski, adiunkt w Zakładzie Nauk Pomocniczych Historii Uniwersytetu Zielonogórskiego, znany wielu świdniczanom ze swych prac badawczych, prowadzonych na terenie Placu Pokoju. Po każdym wykładzie słuchacze mieli okazję do zadania inspirowanych prelekcjami pytań, z której uczniowie naszej szkoły skorzystali nad wyraz chętnie.

Oprócz II LO gospodarzami projektu byli również: I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza w Świdnicy, III Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej-Curie w Świdnicy, Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy, Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy oraz Kościół Pokoju w Świdnicy.

Tekst: Dawid Tymiński