jFontSize
A- A A+

XV Szkolne Konfrontacje Teatralne pod przewrotnym hasłem „Nie zamrażajmy Mrożka” już za nami. Do tegorocznej rywalizacji przystąpiło 5 drużyn ze świdnickich szkół średnich: „Znajomi Natalii” z I LO, „Kindermacki”, „Mikroscena” oraz „Ad hoc” z II LO, a także „W piwnicy” reprezentujący Zespół Szkół Ekonomicznych. Zmagania uczestników oceniało jury w składzie: p. Beata Wierzbicka, p. Iwona Tomaszewska i p. Agata Mester.

Zanim jednak nastąpiła właściwa część konkursu, Nadia Rybczyńska oraz Alicja Stopyra z II d przybliżyły widowni postać zmarłego w ubiegłym roku dramaturga. Ponadto z okazji uroczystości z rąk dyrektora podziękowania otrzymała p. prof. Halina Kopeć, wieloletnia organizatorka Szkolnych Konfrontacji Teatralnych.

Na pierwszy ogień zaprezentowała się klasa I D z I LO. Nowatorska interpretacja „Rozmówki polsko-polskiej”, choć daleka była od oryginału, to ujęła jury kreacją głównej bohaterki. Tytułowa aktorka Natalia Sierzputowska uzyskała wyróżnienie za grę sceniczną.

Pomimo iż grupa Zespołu Szkół Ekonomicznych zaprezentowała się zadowalająco, to jej inscenizacja „Serenady” nie mogła równać się z tą nagrodzoną w wykonaniu II a. Wysoki poziom aktorski połączony z niezwykle dopracowaną scenografią zaowocowały nagrodą za najlepszą sztukę. Klasa matematyczno-fizyczna z II LO dowiodła, że umysły ścisłe równie dobrze czują się w konkurencjach humanistycznych.

„Kindermacki” wybrały mniej znane dzieło – „Szczęśliwe wydarzenie”. Sztuka z udziałem uczniów II d z II LO wzbudziła gwałtowną reakcję widowni. Ze sceny wylatywały buty i odzienie, a Kamil Rymsza w zaszczytnej roli Dziadunia wywoływał salwy śmiechu publiczności. Kamil Moneta w przypływie scenicznego ferworu zaczął mówić językami (magnifique!), a dzięki zdecydowanej reakcji Marysi Dembowskiej scena łóżkowa nabrała dynamizmu.

Ostatnie uczestniczki z klasy I d zaskoczyły podejściem do tematu, swój występ ilustrując prezentacją multimedialną. Dzięki niej „Rozmówka polsko-polska” uzyskała nowy, współczesny wymiar. Z tego względu grupa „Mikroscena” została nagrodzona za najlepszy scenariusz.

Po krótkiej przerwie ogłoszono werdykt: najlepszy spektakl przedstawiła grupa „Ad hoc” z II LO, za kreację aktorską wyróżniono Natalię Sierzputowską z I LO, a za scenariusz „Mikroscenę” z II LO. Ponadto za niebywale ekspresyjny ruch sceniczny i świadomość kreacji został nagrodzony Rafał Golczyk z II a, odgrywający… drzewo, będące aktywnym elementem dekoracji ze spektaklu „Serenada”.

Szkolne Konfrontacje Teatralne to tradycja II LO. Biorąc udział w wydarzeniu uczniowie mieli możliwość zweryfikowania swoich umiejętności, które, kto wie, czym zaowocują w przyszłości, ponieważ: „Co by się nie działo, teatr musi być.”

Weronika Bunij, klasa II d