jFontSize
A- A A+
  1. Barbaro N.: Czuła przewodniczka: kobieca droga do siebie. Warszawa 2021
  2. Bartosiak J., Zychowicz P.: Nadchodzi III wojna światowa: czy Ameryka porzuci Polskę na pastwę Rosji. Poznań 2021
  3. Chromik-Kovačs J.: Jak pracować z dzieckiem z zespołem Aspergera w domu i w szkole: poradnik dla rodziców i nauczycieli. Gdańsk 2021
  4. Coben H.: Mów mi Win. Warszawa 2021
  5. Filliozat I.: Już się nie rozumiemy: jak przeżyć czas trzaskających drzwi. Warszawa 2018
  6. Follett K.: Nigdy. Warszawa 2021
  7. Gajdziński P.: Czas Gierka: epoka socjalistycznej dekadencji. Warszawa 2021
  8. Grabowska A.: Doktor Anna. Warszawa 2021
  9. Grabowska A.: Doktor Bogumił. Warszawa 2020
  10. Harari Y.N.: 21 lekcji na XXI wiek. Kraków 2021
  11. Harari Y.N.: Homo deus: krótka historia jutra. Kraków 2018
  12. John E.: Ja: pierwsza i jedyna autobiografia Eltona Johna. Kraków 2020
  13. Kaczmarzyk M.: Szkoła neuronów: o nastolatkach, kompromisach i wychowaniu. Słupsk 2018
  14. Kissen D.: Przeprogramuj swój mózg: jak poradzić sobie z lękiem, paniką i zamartwianiem się dzięki technikom poznawczo-behawioralnym, neuronauce i uważności. Gdańsk 2021
  15. Molier: Skąpiec. Kraków 2021
  16. Morris H.: Trzy siostry. Warszawa 2021
  17. Mróz R.: Nieodgadniona. Poznań 2019
  18. Parkinson M.: Depresja u nastolatka: poradnik dla rodziców. Poznań 2018
  19. Reymont W.: Chłopi. Kraków 2021
  20. Reynolds S.: Czy mam depresję i co mogę na to poradzić: poradnik dla nastolatków. Poznań 2018
  21. Rokita Z.: Kajś: opowieść o Górnym Śląsku. Wołowiec 2020
  22. Rusinek M.: Mroczny Eros: pypcie na języku polityki. Warszawa 2021
  23. Rusinek M.: Zero zahamowań, czyli filolog słucha piosenek. Warszawa 2020
  24. Saenz B.A.: Arystoteles i Dante odkrywają sekrety wszechświata. Poznań 2020
  25. Sofokles: Antygona. Kraków 2021
  26. Tokarczuk O.: Czuły narrator. Kraków 2020
  27. Tokarczuk O.: E. E. Kraków 2021
  28. Tokarczuk O.: Lalka i perła. Kraków 2021. 2015
  29. Varga K.: Masakra. Warszawa 2019
  30. Vedso M.: Kwiecień plecień. Piaseczno 2021
  31. Wojtysiak J.: Źródła mądrości: podręcznik do filozofii dla liceum. Lublin 2020
  32. Zapolska G.: Moralność pani Dulskiej. Kraków 2021
  33. Zychowicz P.: Alianci: opowieści niepoprawne politycznie V. Poznań 2021

 

Natalia de Barbaro pracuje z kobietami, które poszukują odpowiedzi na pytania: „Kim tak naprawdę jestem? Czego chcę? O czym marzę? Na co sobie pozwalam?”. Jej książka to rzetelna z punktu widzenia psychologii, ale także poetycka, czasem brutalnie szczera i poruszająca opowieść o kobiecej drodze do poznania samej siebie. Dlaczego kobiety grają role, które wcale im nie odpowiadają? Czemu pracują ponad siły i surowo oceniają się za najmniejsze uchybienia? Jak sprawić, by wewnętrzny głos, mówiący kobiecie o jej potrzebach i marzeniach, był słyszany wyraźniej niż nakazy i wymogi kultury? Autorka zaprasza w podróż pod opieką Czułej Przewodniczki – kobiecej intuicji i mądrości.

Idealna lektura dla kobiet, które czują, że w ich życiu za dużo jest powinności, a za mało radości.

 

Rywalizacja między wielkimi mocarstwami wchodzi w fazę krytyczną. Czy Stany Zjednoczone pójdą na wojnę z Chinami? Po czyjej stronie stanie Rosja? Czy Polska zostanie wciągnięta w III wojnę światową? Czy świat stoi na krawędzi nuklearnej zagłady?

To tylko niektóre z pytań, na które próbują odpowiedzieć Jacek Bartosiak i Piotr Zychowicz. Znany geopolityk oraz publicysta historyczny rozmawiają o Polsce i świecie. O tym, czy armia Rzeczypospolitej jest gotowa odeprzeć atak i obronić państwo. Wrzesień ’39 nie może się powtórzyć.

Stany Zjednoczone wycofują się z Europy, aby skupić się na Pacyfiku. A to oznacza, że amerykańskie gwarancje dla Polski stają się coraz bardziej iluzoryczne. Na jakich sojuszników naprawdę możemy liczyć? Czy grozi nam rosyjska agresja i nowa Jałta?

 

 

Najnowsza powieść Harlana Cobena.

Tym razem w roli głównej Win, czyli Windsor Horne Lockwood III. Milioner i awanturnik, najlepszy kumpel Myrona Bolitara. Król życia, który zawsze dostaje to, co chce.

Przed ponad dwudziestoma laty dziedziczka fortuny Lockwoodów, Patricia, została uprowadzona podczas napadu na rodzinną posiadłość. Przez wiele miesięcy przetrzymywano ją w chacie na pustkowiu. Patricii udało się uciec, ale jej oprawców nie schwytano, nie odzyskano również rodzinnych pamiątek, które zostały skradzione podczas porwania.

Aż do teraz. W Upper West Side, w apartamencie na ostatnim piętrze znaleziono ciało mężczyzny. Oprócz zwłok uwagę policji przykuwają dwa przedmioty: skradzione płótno Vermeera i skórzana walizka z inicjałami WHL3. Po raz pierwszy od lat mundurowi mają wyraźny tropy nie tylko w sprawie porwania Patricii, ale także w innej nierozwiązanej sprawie FBI, związanej ze skradzioną walizką i cennym obrazem. Ślady jednoznacznie prowadzą do pewnego mężczyzny…

"Coben nigdy, przenigdy cię nie zawiedzie."

 

Wielkie katastrofy zaczynają się od małych problemów, z którymi nie uporano się w porę.

Takich jak sploty okoliczności, w wyniku których w różnych miejscach świata wybuchają – wydawałoby się, że niewielkie – konflikty między wojskami różnych państw. A chwilę później prezydent USA trzyma palec na guziku powodującym atak nuklearny. I nie jest to jedyny guzik na Ziemi, który może zniszczyć całą ludzką cywilizację.

To, o czym pisze Ken Follett, naprawdę może się zdarzyć. Wnikliwa powieść, w której historie zwykłych ludzi przeplatają się z polityką w wybuchowej mieszance równie zachwycającej, jak „Upadek gigantów”. Tylko tym razem gigantami jesteśmy my sami.

 

 

Cała prawda o złotej epoce gierkowskiej.

Piotr Gajdziński, historyk, dziennikarz, autor popularnych biografii Gomułki, Gierka, Jaruzelskiego i Mateusza Morawieckiego, błyskotliwie opisuje dekadę lat 70. XX wieku. Pokazuje, jak wyglądała i zmieniała się ówczesna Polska, skąd wziął się mit „złotej epoki gierkowskiej”, czy nasz kraj rzeczywiście rozwijał się jak nigdy przedtem, otwierał na świat i był „najweselszym barakiem w obozie komunistycznym”. Tropi też liczne absurdy tamtych czasów, które dowodziły, że ustroju komunistycznego (wówczas zwanego realnym socjalizmem) na dłuższą metę nie da się zreformować i usprawnić. Świetna lektura dla tych, którzy chcą sobie przypomnieć młode lata albo dowiedzieć się, w jakich warunkach żyli i dorastali ich dziadkowie i rodzice.

 

 

 

 

Oparta na faktach opowieść o pierwszej dyplomowanej lekarce praktykującej na ziemiach polskich.

Koniec lat 70. XIX wieku. Anna Tomaszewicz po zakończeniu studiów medycznych na Uniwersytecie w Zurychu wraca do Warszawy z zamiarem otwarcia praktyki. Jest utalentowana, pełna zapału, ma na koncie doskonale przyjęte przez środowisko publikacje naukowe, chce pomagać ludziom. Ale Towarzystwo Lekarskie, do którego zgłasza się niedługo po przyjeździe, widzi w niej przede wszystkim kobietę – kogoś, kto nigdy nie powinien leczyć. Anna cały czas jednak uparcie dąży do celu i po to, by nostryfikować dyplom i w końcu móc pracować w zawodzie, gotowa jest udać się choćby do samego cara.

W tkankę powieści Grabowska wplata historie postaci, które miały przełomowy wpływ na dzieje medycyny: Elizabeth Blackwell, Louisa Pasteura, Wilhelma Röntgena czy Charlesa Darwina.

 

 

Bogumił Korzyński rozpoczyna pracę w warszawskim Szpitalu Dzieciątka Jezus. Jest rok 1850. Siedem lat wcześniej świat odrzuca Horacego Wellsa i jego wynalazek –  znieczulający eter – doprowadzając nieszczęsnego dentystę do szaleństwa i samobójczej śmierci. Dwa lata wcześniej pod kołami pociągu ginie Gustav Michaelis, bezskutecznie próbujący wprowadzić zasady aseptyki na sale porodowe. Szpital połowy XIX wieku wciąż spływa ropą, krwią i brudem, a najlepszym chirurgiem jest ten, który potrafi w jak najkrótszym czasie wykonać operację i nie zabić przy tym pacjenta.

Bogumił pragnie zostać ginekologiem i tym samym pomóc kobietom takim jak jego żona, która kolejny poród niemalże przypłaca życiem. Jednocześnie doktor zmaga się z własnymi demonami i przeszłością, o której ani żona, ani jej powszechnie szanowana rodzina lekarska nie mają pojęcia.

W powieści prawdziwe odkrycia światowej medycyny przeplatają się z osobistą historią rodzinną bohaterów, co pokazuje trudności, przed jakimi stawali polscy lekarze w drugiej połowie XIX wieku.

 

 

Wkroczenie w XXI wiek było ważnym momentem w historii całego świata. W towarzystwie słynnego izraelskiego historyka i wizjonera, Yuvala Noaha Harariego, autora książki „21 lekcji na XXI wiek”, dowiesz się, jakie wyzwania stawia przed Tobą współczesność.

Jaką tematykę porusza autor?

Czego możesz się spodziewać po książce Harariego? Tego, że nie pozostawi bez odpowiedzi tematów, które są ważne dla całego świata i pojedynczego człowieka. Autor porusza się wokół ważnych wydarzeń XXI wieku, takich jak zjawisko fake news, rozwój biotechnologii i sztucznej inteligencji, żywot człowieka w rozszerzonej, wirtualnej rzeczywistości czy też problemy ekologiczne i kryzys uchodźczy oraz terroryzm. Historyk nie ucieka od trudnych tematów, ale możesz mieć pewność, że zostaną one podane w przystępnej formie.

Harari w swoim dziele „21 lekcji na XXI wiek” stawia prowokacyjne pytania, ale nie pozostawia ich bez odpowiedzi. Te są błyskotliwe i zmuszają do refleksji. Oceń to sam!

 

 

 

 

W książce „Homo deus. Krótka historia jutra” Harari szukać będzie wraz z Tobą odpowiedzi na jakże ważne pytanie: co nas czeka w przyszłości? Z właściwą sobie lekkością autor analizuje historię, wątki filozoficzne, socjologiczne, biotechnologiczne, z których wyłania się fascynująca wizja człowieka w XXI wieku.

Czy mamy szansę na przedłużenie swojego życia? Czy kiedyś będziemy mogli stać się nieśmiertelni? Autor książki pokazuje swój punkt widzenia na te tematy. Poznamy nie tylko możliwości, jakie daje nam nowoczesna technologia, ale również zagrożenia, jakie może za sobą nieść. 

 

 

Niekwestionowany król wyrafinowanego popu. Człowiek legenda, który swoimi utworami podbijał serca fanów na całym świecie. Obecnie przebywa na muzycznej emeryturze. O kim mowa? O sir Eltonie Johnie, który wydał swoją autobiografię.

Kim jest Elton John?

Jeśli gustujesz w biografiach słynnych ludzi, z pewnością spodoba Ci się książka o wokaliście, który przez długie lata był na szczytach list przebojów ze swoimi piosenkami. Elton John ujawnia w swojej książce często zupełnie nieznane fakty, dlatego jej czytanie może być dla Ciebie niczym intymne spotkanie z jednym z najwybitniejszych muzyków wszech czasów.

Jeśli chcesz lepiej poznać artystę, dowiedzieć się więcej o jego dzieciństwie spędzonym w Londynie i o pierwszych porażkach czy osobistych tragediach, ale i o jego pracy charytatywnej, sięgnij po książkę „Ja. Pierwsza i jedyna autobiografia Eltona Jona”. Z pewnością zaskoczy Cię nie jeden fakt z jego życia.

 

 

Program treningowy dla nastolatków.

Być może uważasz, że niektórzy ludzie po prostu rodzą się spokojni, podczas gdy pozostali są skazani na zmaganie się z lękiem przez całe życie. Może sądzisz, że nie jesteś w stanie przezwyciężyć zamartwiania się, niepewności siebie czy samokrytyki. Na szczęście dla ciebie to nieprawda! Dzięki specjalnym ćwiczeniom umysłowym możesz zwiększyć opanowanie, osiągnąć spokój i wzmocnić wiarę w siebie. Niniejsza książka jest czymś więcej niż zwykłym poradnikiem – to kompleksowy plan treningowy dla twojego mózgu, siłownia dla twojego umysłu. Pozwoli ci przeprogramować mózg tak, by odczuwać większy spokój, przestać wciąż się zamartwiać i rzadziej działać w trybie lęku. Autorki książki opracowały niezwykle przyjazny i przystępny program, który wytrenuje twój umysł i wzmocni nowe połączenia nerwowe w twoim mózgu. Obejmuje on dziesięć podstawowych umiejętności potrzebnych do przeprogramowania mózgu.

 

 Obietnica bycia razem. Nierozerwalna więź. Zaciekła wola przetrwania.

Autorka międzynarodowych bestsellerów Heather Morris opisuje zapierające dech w piersiach zakończenie trylogii, zapoczątkowanej "Tatuażystą z Auschwitz".

Kiedy są dziewczynkami, Cibi, Magda i Livi obiecują ojcu, że zostaną razem bez względu na wszystko. Wiele lat później naziści wywożą piętnastoletnią Livi do Auschwitz. Cibi ma 19 lat i pamięta złożoną obietnicę i rusza za Livi – zamierza ją ochronić lub umrzeć razem z nią.

Siedemnastoletnia Magda ukrywa się w rodzinnym mieście na Słowacji, ale w końcu zostaje schwytana. W horrorze obozu zagłady trzy piękne siostry spotykają się ponownie. Choć żyją w najgorszym koszmarze, są razem. Składają sobie kolejną obietnicę: że będą żyć. Ich walka o przetrwanie wyrwie je z piekła Auschwitz, lecz będą musiały przetrwać marsz śmierci przez rozdartą wojną Europę, by ostatecznie trafić do Słowacji, teraz pod rządami komunistów. Zdeterminowane, żeby zacząć od nowa, wyruszają w kolejną podróż – do nowej ojczyzny, Izraela.

Tętniące od szczegółów i pięknie opowiedziane "Trzy siostry" ścisną wam serce i zadziwią odwagą i dziką miłością trzech sióstr. Dwie siostry mieszkają dziś w Izraelu, otoczone rodziną i przyjaciółmi. Wybrały Heather Morris, aby opowiedziała ich historię.

 

 

  

Kontynuacja powieści R. Mroza „Nieodnaleziona”

Rok po ucieczce od męża Kasandra Reimann prowadzi spokojne, ustatkowane życie za granicą. Jest przekonana, że udało jej się zostawić wszystko za sobą – także konsekwencje tego, co zrobiła, by ratować siebie i dziecko. Do czasu. Pewnego dnia jej syn nie wraca do domu po wizycie u kolegi, a jedyny ślad prowadzi do Opola. Zrozpaczona matka zrobi wszystko, by odnaleźć dziecko, nawet jeśli będzie oznaczało to ponowne spotkanie z człowiekiem, którego życie zniszczyła.

Damian Werner tymczasem wprowadza się do nowego mieszkania, wciąż starając się zapomnieć o wszystkim, co spotkało go rok temu. Przeglądając jednak rzeczy zostawione przez poprzedniego właściciela, trafia na starą kasetę VHS, która rzuca nowe światło na jego przeszłość… 

 

Szukasz informacji o depresji napisanych w zrozumiałym języku?

Rozmowy o depresji nie przychodzą łatwo, zwłaszcza młodym ludziom. Warto więc, żebyś wiedział, że nie jesteś z tym problemem sam. Może cię to zaskoczy, ale szacuje się, że z różnymi formami przygnębienia i utrzymującego się pogorszenia nastroju boryka się około 10% nastolatków. Są jednak sprawdzone sposoby, z których możesz skorzystać, by poczuć się lepiej.

Niniejszy poradnik powstał z myślą o młodych ludziach i został napisany tak, by w zajmujący i przystępny sposób odpowiedzieć na ich pytania. Treść opiera się na aktualnych badaniach i najlepszych praktykach leczenia. W naszej książce znajdziesz:

  • historie osób, z którymi możesz się utożsamić,
  • pomocne na co dzień, interaktywne ćwiczenia,
  • wskazówki, dokąd się zwrócić po dodatkowe wsparcie.

Jeśli czujesz się przygnębiony, nasza książka wprowadzi cię w podstawowe pojęcia związane z depresją i pomoże ci rozpocząć proces zdrowienia!

Druga książka, "Depresja u nastolatka. Poradnik dla rodziców", został pomyślany jako wsparcie dla rodziców pragnących pomóc swoim dzieciom wyjść z depresji.

„Zostaw mnie, mamo!”, „Daj mi spokój, tato!” Rodzicom nastolatka często słyszą takie słowa od swojego dziecka. Czasem jednak mogą one wskazywać na to, że dziecko zmaga się z depresją, która jest u nastolatków problemem częstszym, niż mogłoby się wydawać. Jakiejś formy depresji lub długotrwałego obniżenia nastroju doświadcza około 10% nastolatków.

Jeśli martwisz się, że tak jest w przypadku twojego syna lub córki, ta książka może się okazać pomocna. Dowiesz się z niej, na co zwracać uwagę i jak wspierać swojego syna lub córkę w walce o poprawę samopoczucia.

Książka ta, napisana przez ekspertów doświadczonych w leczeniu depresji u młodych ludzi, przybliża fakty (jak również demaskuje błędne wyobrażenia) na temat tej choroby oraz proponuje pomocne strategie oparte na technikach terapii poznawczo-behawioralnej, której skuteczność została udowodniona naukowo.

Uzupełnieniem tej książki jest tom "Czy mam depresję i co mogę na to poradzić", z którego twoje dziecko może korzystać samodzielnie. 

 

„Kajś. Opowieść o Górnym Śląsku” Zbigniewa Rokity to zdobywca Nagrody Literackiej Nike za 2020 rok a także zwycięzca plebiscytu czytelników „Gazety Wyborczej”. Książka wydana nakładem Wydawnictwa Czarne jest powieścią eseistyczno-dokumentalną, w której autor, w bardzo osobisty i poruszający sposób, próbuje zmierzyć się ze swoim pochodzeniem.

Powieść Rokity jako reportaż historyczny zalicza się do literatury non-fiction. Na kolejnych kartach książki autor przytacza trudne fakty historyczne dotyczące  Górnego Śląska, opisuje ewolucję języka jego mieszkańców a także konsekwencje polskich i niemieckich wpływów na obecną tożsamość Ślązaków. Prowadzona w ten sposób narracja staje się istotnym tłem dla opowiedzenia rodzinnej biografii autora, którą sam odkrywa i jednocześnie próbuje się z nią pogodzić. 

Jeśli chcesz zgłębić swoją wiedzę na temat dziejów Górnego Śląska, poznać historię Ślązaków i ich walkę o zachowanie własnej tożsamości, sięgnij po reportaż Zbigniewa Rokity i poszukaj odpowiedzi na interesujące cię pytania. 

 

Powiedzmy to sobie od razu, żeby nie było niedomówień: nie jestem ani specjalistą od języka polityki, ani tym bardziej jego miłośnikiem. Język ten jednak ma pewną cechę wspólną z piosenkami disco-polo, którym w dużej części poświęciłem poprzednią książkę. Otóż ani jednego, ani drugiego nie da się nie słyszeć.

Wpadłem więc na pewien pomysł: żeby się przed nim bronić, żeby nie zaczął on infekować mojego języka, postanowiłem — wprost przeciwnie — uważniej się w niego wsłuchiwać, brać pod lupę poszczególne jego frazy, interpretować, psychoanalizować i dekonstruować. Mam poczucie, że w ten sposób wzmacniam własny układ odpornościowy, bo w jakimś sensie rozbrajam ten nieznośny język — także śmiechem. Jeśli zdecydują się Państwo tę książkę przeczytać, to istnieje prawdopodobieństwo (badania laboratoryjne w toku, efektów ubocznych nie stwierdzono), że i Państwa układ odpornościowy zostanie wzmocniony.

 

Wyobraźmy sobie, że z podręczników szkolnych znikają wiersze Adama Mickiewicza, a na ich miejscu pojawiają się teksty utworów śpiewanych przez Zenka Martyniuka czy zespołu Ich Troje. Co poeta chciał w nich powiedzieć? Tego dowiedzą się Państwo czytając „Zero zahamowań”.

Nie jestem modelowym odbiorcą disco polo, rapu czy heavy metalu. Jestem tych gatunków ofiarą, by tak rzec, przypadkową. W tej książce staram się pokazać, co się dzieje, jeśli teksty tych utworów trafią w niepowołane, czyli moje, uszy. Uszy kogoś, kto stara się zrozumieć, o co w nich (tekstach, nie uszach) chodzi.

 

Zdobywca Pen/Faulkner Award za najlepszą amerykańską książkę prozatorską. Niezwykła opowieść o rodzinie i przyjaźni!

Arystoteles jest krnąbrnym nastolatkiem, którego brat siedzi w więzieniu. Dante to wszystkowiedzący chłopak patrzący na świat w niezwykły sposób. Kiedy spotykają się na basenie, wydaje się, że nie mają ze sobą nic wspólnego. Ale gdy ci samotnicy zaczynają spędzać czas razem, odkrywają, że łączy ich szczególna więź – taka, która wszystko zmienia i trwa przez całe życie. To dzięki tej przyjaźni Ari i Dante poznają najważniejsze prawdy o sobie i odkrywają, jakimi ludźmi chcą być.

 

W jaki sposób laureatka Literackiej Nagrody Nobla tworzy swoje niezwykłe książki? Jak buduje historie? Na jakich wątkach realistycznych i fantastycznych się opiera? W jaki sposób konstruuje postacie, które wywołują u czytelników tak niejednoznaczne emocje?

Proponujemy Ci laboratorium tekstów Olgi Tokarczuk. Dzięki tej książce poznasz kulisy jej twórczości. Jest to także niezwykła opowieść o współczesnym świecie, w którym przyszło nam żyć. 

Zawiera ona dwanaście starannie wyselekcjonowanych esejów i wykładów, pozwalających lepiej zrozumieć twórczość i warsztat artystyczny autorki. Zobacz, jak pisze noblistka, zapoznaj się także z wygłoszoną przez nią szeroko komentowaną mową noblowską.

 

Inicjacyjna powieść, dzięki której Olga Tokarczuk zyskała uznanie krytyki i czytelników. Historia piętnastoletniej dziewczyny o zdolnościach mediumicznych, dojrzewającej w Breslau na początku XX wieku.

 

Ta książka stworzyła "Lalkę" na nowo.

Olga Tokarczuk zaprasza bohaterów powieści Prusa na prywatną rozmowę. Słucha ich z uwagą i empatią, ale też niepokojem. Ich fascynujące historie niejednokrotnie rymują się z opowieściami naszej współczesności, a oni sami okazują się zaskakująco do nas podobni.

 

„Masakra” to powieść drogi: drogi przez miasto i drogi przez mękę.

 Stefan Kołtun, zmasakrowany kacem bohater powieści, wokalista rockowy w średnim wieku, obudzony rykiem syren alarmowych, rusza przez rozgrzaną niewyobrażalnym upałem Warszawę w poszukiwaniu znajomych i przyjaciół, którzy pożyczą mu pieniądze. W trakcie pijackiej odysei spotyka emblematyczne postaci, jak bogaty Prezes, niedoceniony Poeta, sławny Docent, wizjonerski Prorok, genialny magister Wątroba, dawna wielka miłość Wiedźma oraz tajemniczy pan Lucjan, który wie o Stefanie wszystko. Stefan prowadzi z nimi zasadnicze rozmowy, usiłując pomiędzy kolejnymi szklankami alkoholu rozwikłać tajemnicę swojego życia i pojąć sens Polski.

 

Rodzice Pi chcą dla córki tylko tego, co najlepsze, więc zapisują ją na terapię, aby jak najszybciej poradziła sobie z kryzysem, wróciła do szkoły i do normalnego życia. Jednak to nie działa.

Pi nie spieszy się z powrotem do zdrowia, za to opowiada własną historię. Zaprzyjaźnia się z trzema niezwykłymi osobami mieszkającymi w jej blogu – starszą panią Gillian Brown oraz Biancą i jej upośledzoną umysłowo córką Vicky – mądrymi codzienną mądrością, serdecznymi i wcale nie doskonałymi kobietami. Dziewczyna przygląda się ich codzienności i korzysta z tej relacji bardziej, niż z jakiejkolwiek terapii, a że okazuje się sprytną i bystrą obserwatorką, odkryje, że na życie można spojrzeć z zupełnie innej strony.

Poruszająca, opowiedziana z perspektywy nastolatki historia dotyka istoty depresji, która jest coraz powszechniejszym problemem z którym borykają się młodzi ludzie. Skłania do refleksji, pozwala na zrozumienie, uruchamia wyobraźnię i… daje nadzieję. Propozycja wartościowa zarówno dla młodych czytelników, jak i dla rodziców.

Kolejna część bestsellerowego cyklu „Opowieści niepoprawne politycznie”. Po "Żydach", "Sowietach" i "Niemcach" przyszedł czas na Aliantów.

II wojna światowa przedstawiana jest jak hollywoodzki western, starcie dobrych kowbojów ze złymi Indianami. Prawdziwa historia nie była jednak wcale czarno-biała. Zbrodnie wojenne popełniały nie tylko państwa Osi, ale również alianci zachodni.

Straszliwe bombardowania dywanowe Hamburga, Drezna i innych niemieckich miast. Rozstrzeliwanie jeńców wojennych. Gwałty i grabieże. Rasistowskie mordy na ludności cywilnej Japonii, których zwieńczeniem była atomowa zagłada w Hiroszimie i Nagasaki.