jFontSize
A- A A+
  1. Dobkiewicz A.: Dziewczyny z Gross-Rosen: zapomniane historie z obozowego piekła. Kraków 2021
  2. Dukaj J.: Katedra. Kraków 2020
  3. Frołow S.: Nasz biedny Fiedia: kobiety i Dostojewski. Wołowiec 2021
  4. Hayes L.: Idź własną drogą: jak żyć w zgodzie ze sobą i realizować marzenia dzięki technikom terapii ACT. Sopot 2021
  5. Herbert F.: Diuna. Poznań 2020
  6. Kochanowski J.: Odprawa posłów greckich. Kraków 2021
  7. Lipczak A.: Lajla znaczy noc. Kraków 2020
  8. Molier: Skąpiec. Kraków 2021
  9. Murphy J.: Potęga podświadomości. Warszawa 2017
  10. Parandowski J.: Mitologia. Londyn 2021
  11. Sofokles: Antygona. Kraków 2021
  12. Stasiuk A.: Opowieści galicyjskie. Wołowiec 2018
  13. Szekspir W.: Romeo i Julia. Kraków 2021
  14. Tokarczuk O.: Profesor Andrews w Warszawie. Kraków 2020

Agnieszka Dobkiewicz: Dziewczyny z Gross-Rosen: zapomniane historie z obozowego piekła

Zapomniane historie z obozowego piekła.

Ruth, Felice, Fela, Gerda, Alize, Halina – sześć młodych dziewczyn, które połączył jeden los. Wszystkie miały swoje marzenia, plany, ambicje… lecz trafiły tam, gdzie granica między człowieczeństwem a bestialstwem była bardzo cienka. Każda z nich przetrwała piekło Gross-Rosen. Każda z nich została bezdusznie pognana w Marszu Śmierci. Niestety – nie każda z nich przeżyła pochód w środku zimy. Co sprawiło, że niektórym kobietom dane było rozpocząć inne, szczęśliwe życie, podczas gdy pozostałym odebrano szansę na nowy początek?
Fatum? Siła wyższa? A może zwykły przypadek?
Naziści skrupulatnie zacierali ślady po własnych zbrodniach. Niszczyli obozy koncentracyjne, palili dokumenty, zakopywali więźniarki w masowych grobach gdzieś na odludziu. Dlatego przeszłość dziewczyn z Gross-Rosen pokryta jest kurzem zapomnienia. Agnieszka Dobkiewicz – bazując na nielicznych dokumentach zachowanych do naszych czasów – stara się jednak odkryć bolesną prawdę o życiu Ruth, Felice, Feli, Gerdy, Alize oraz Haliny.

 

Frank Herbert: Diuna“Kroniki Diuny” to klasyka science-fiction w najlepszym wydaniu. Sięgnij po “Diunę”, pierwszy tom niesamowitej serii i przenieś się do fantastycznego świata, w którym niemożliwe staje się możliwe.

"Diuna" to tom pierwszy słynnego cyklu powieściowego "Kroniki Diuny". Czytelnik ma okazję poznać pustynną planetę Arrakis, którą nazywa się także Diuną. To miejsce stanowi jedno jedyne źródło melanżu w całym wszechświecie. Mowa tutaj o substancji odpowiadającej za przedłużanie życia, pozwala na przewidywanie przyszłości, a także zapewniającej bezpieczeństwo. Nic dziwnego, że ten, który sprawuje nad nią pieczę, ma praktycznie nieograniczoną władzę. Będący dziedzicem rodu Artydów Paul przewodzi rdzennym mieszkańcom Arrakis i rozpoczyna drogę ku tronowi Imperium.
Frank Herbert w "Diunie" zgrabnie połączył ze sobą kwestie filozoficzne, ekologiczne, teologiczne, ekonomiczne oraz psychologiczne. Skupiał się przy tym na ludzkiej naturze, a także na tym, jakie człowiek ma możliwości oraz na jakie niebezpieczeństwa jest narażony ze strony techniki, która może się wymknąć spod kontroli.
Najsłynniejsza powieść Franka Herberta, "Diuna", była z początku publikowana na łamach czasopisma "Analog Science Fact AND Fiction". Do serii zaliczają się ponadto: "Mesjasz Diuny", "Dzieci Diuny", "Bóg Imperator Diuny", "Heretycy Diuny" oraz "Diuna: Kapitularz".

Louise Hayes: Idź własną drogą: jak żyć w zgodzie ze sobą i realizować marzenia dzięki technikom terapii ACT

To przystępnie napisany poradnik, który podpowie nastolatkom, jak poradzić sobie z wyzwaniami okresu dojrzewania i jednocześnie stać się osobą, jaką chce się być. Jak nie zgubić własnej drogi, nie zapomnieć, kim się jest i co się kocha, oraz dążyć ku temu. Autorzy wyjaśniają, jak ważne jest podejmowanie ryzyka, szukanie nowych rozwiązań, pielęgnowanie pasji, nawiązywanie przyjaźni, posiadanie ideałów i odkrywanie budzącego podziw świata.
Dzięki technikom zaczerpniętym z terapii i zaangażowania oraz psychologii pozytywnej młodzi czytelnicy odkryją skuteczne sposoby radzenia sobie z trudnymi emocjami, zwiększą elastyczność psychologiczną, a także przygotują się do tego, by wziąć swój los we własne ręce i stawić czoło życiowym wyzwaniom. Dostrzegą istniejące w każdej chwili nieskończone możliwości rozwoju, zmiany, angażowania się w działania zgodne z własnymi wartościami i stawania tym, kim pragnie się stać.

 

Joseph Murphy: Potęga podświadomości

"Potęga podświadomości" to jeden z najlepszych i najskuteczniejszych poradników, jakie kiedykolwiek napisano. Ta książka pomogła milionom ludzi na całym świecie osiągnąć upragnione cele jedynie dzięki zmianie sposobu myślenia. Teraz do rąk czytelników trafia nowe wydanie uzupełnione komentarzami z nigdy nie publikowanych prac autora. Rewolucyjne techniki doktora Murphy’ego opierają się na sprawdzonej zasadzie: Jeśli uwierzysz w coś bez zastrzeżeń i możesz to zobrazować w swoim umyśle, usuniesz podświadome przeszkody, które powstrzymują cię przed osiągnięciem upragnionego celu, a twoja wiara stanie się rzeczywistością. Ten poradnik pomoże ci uwolnić umysł i przekaże praktyczne wskazówki, dzięki którym osiągniesz sukces, prestiż i dobrobyt, zdobędziesz przyjaciół, umocnisz szczęśliwe małżeństwo, pokonasz lęki, pozbędziesz się złych nawyków i nałogów. Opanuj proste techniki i odkryj, jak łatwo możesz usunąć psychiczne bariery między tobą a twoimi marzeniami.

Sylwia Frołow: Nasz biedny Fiedia: kobiety i Dostojewski

Powieści Dostojewskiego to historie męskich tragedii, dla których kobiety stanowią jedynie tło. W jego życiu było odwrotnie – to one stały na pierwszym planie, to bez nich nie potrafił istnieć ani tworzyć. A więc ukochana matka, znosząca humory zazdrosnego męża; pierwsza żona Maria, cierpiąca na gruźlicę i skrajne stany emocjonalne; Polina, uwieczniona w "Graczu" kontrowersyjna kochanka; no i Ania, druga żona, oddana towarzyszka godząca się na wszelkie upokorzenia i nałóg hazardowy wybitnego męża. To te najważniejsze. Ale kobiet w życiu Dostojewskiego było więcej. I niemal każda dała cząstkę siebie którejś z jego bohaterek. Geniusz i znawca duszy ludzkiej od kobiet oczekiwał poświęcenia i współczucia, w zamian oferując emocjonalne piekło. Anna Korwin-Krukowska, której pisarz się oświadczył, szybko to zrozumiała: "Jego żona powinna zupełnie, całkowicie poświęcić się jemu, oddać mu całe swoje życie, myśleć tylko o nim. A ja tak nie mogę, ja sama chcę żyć!".
"Nasz biedny Fiedia" to gorzka i pasjonująca opowieść o kobietach w życiu geniusza i klucz do nowego odczytania jego twórczości. To także opowieść o pierwszych rosyjskich emancypantkach, które należały do bliskiego kręgu przyjaciół Dostojewskiego.

Jacek Dukaj: Katedra

Niebezpiecznie jest za bardzo się zapatrzyć…

Planetoidy w układzie gwiazdy Lévie. Wypadek zmusza holownik „Sagittarius” do schronienia się na jednej z nich. Zapasów tlenu nie starczy jednak dla wszystkich. Izmir Predú poświęca się, by reszta załogi holownika przeżyła. Do jego grobu na zimnej, pozbawionej atmosfery planetoidzie ciągną pielgrzymki. Czy naprawdę zdarzają się tam cudowne uzdrowienia? Jeden z ozdrowieńców funduje na grobie Izmira Katedrę. Katedry się nie buduje, lecz sadzi; Katedra rośnie, dojrzewa, rozkwita. Coś lub ktoś wpływa na kod żywokrystu Katedry i trajektorię roju planetoid. Wysłany na Izmiraidy ksiądz Pierre Lavone ma rozstrzygnąć kwestię świętości i cudów Izmira Predú oraz odkryć tajemnicę Izmiraid – zanim planetoidy razem z Katedrą przepadną na wieczność w pustce międzygwiezdnej...
Na podstawie opowiadania Jacka Dukaja powstał film Tomasza Bagińskiego nominowany do Oscara. Ale znana oscarowa animacja pokazuje jedynie ostatnie sceny, dlatego warto przeczytać książkę, aby samemu spróbować rozwikłać tajemnice planetoid, Katedry i żywokrystu.

Aleksandra Lipczak: Lajla znaczy noc

Edward Said nazwał Al-Andalus "wcześniejszą wersją naszego własnego hybrydycznego świata" – przez osiem wieków południe Hiszpanii i okoliczne regiony zamieszkiwali i współtworzyli żydzi, muzułmanie i chrześcijanie.
Książka na każdym kroku rozpięta jest między historią i współczesnością, między reportażem i esejem. Równie ważne są tu arabsko-wielokulturowa przeszłość Al-Andalus, jak i to, jak rezonuje ona dziś. Opisując średniowiecze i początki nowożytnego świata, autorka wyławia zadziwiająco aktualne wątki i pokazuje, jak dzisiejsi Andaluzyjczycy i Andaluzyjki obchodzą się z tym nietypowym dziedzictwem (nie brakuje takich, którzy mówią, że są "potomkami Maurów"), oraz jak dziś w praktyce wygląda wielokulturowość tego regionu (Andaluzja nazywana jest "nową Lampedusą").
Koegzystencja, spotkanie tak zwanego Zachodu z tak zwanym islamem, płynność granic, lecz także fundamentalizmy, wypędzenia, egzorcyzmowanie innych... Al-Andalus to potężny mit, ale – jak twierdzi andaluzyjski antropolog José Antonio González Alcantud – mito bueno, "dobry mit", który pozwala poszerzać granice wyobraźni i myślenia o dzisiejszej Europie i stojących przed nami wyzwaniach.