jFontSize
A- A A+
  1. Dzieje najnowsze w literaturze polskiej: szkice o współczesnej poezji i prozie. Pod red. A. Buchały. Warszawa 2019
  2. Jakimek-Zapart E.: Sny wstaną…: grypsy Łukasza Cieplińskiego z celi śmierci. Warszawa 2020
  3. Katyń 1940-2020: zbrodnia, kłamstwo, pamięć. Pod red. A. Zechenter. Warszawa 2020
  4. Kowalczyk A.: Józef Piłsudski. Pisarz. Warszawa 2019
  5. Kudyba W.: Pamięć i godność: o poezji Jana Polkowskiego. Warszawa 2019
  6. Lewandowski W.: Poeta niemodny: o twórczości poetyckiej Jana Lechonia. Kraków 2020
  7. Małczyński B.: Wierszem zbawić ludzkość. Poezja Anny Świrczyńskiej. Kraków 2019
  8. Michalak M.: Order Uśmiechu: wspólny świat dzieci i dorosłych. Warszawa 2020
  9. Olszewska M.: Wojna polsko-bolszewicka w literaturze polskiej. Warszawa 2020
  10. Urbanowski M.: Rok 1920 w literaturze polskiej: zarys monograficzny. Warszawa 2020
  11. Wójcik K.: Między bytem a niebytem: o twórczości Leszka Elektorowicza. Kraków 2020
  12. Zamek-Gliszczyński T.: Matematyka: zadania powtórkowe przed maturą: zakres rozszerzony. Warszawa 2014
  13. Zechenter A.: Czerwony marsz na Zachód 1918-1919. Warszawa 2020

Dzieje najnowsze w literaturze polskiej: szkice o współczesnej poezji i prozie. Pod red. Anny Buchały

W jedenastu szkicach autorzy omówili wybrane utwory poetów i prozaików polskich XX i XXI wieku: K. Wierzyńskiego, J. Mackiewicza, F. Czarnyszewicza, J. Czapskiego, M. Nowakowskiego, J.M. Rymkiewicza, A. Libery, O. Tokarczuk, A. Stasiuka i W. Wencla, pokazując, w jaki sposób odbiła się w tych dziełach historia Polski.

Tomasz Zamek-Gliszczyński: Matematyka: zadania powtórkowe przed maturą: zakres rozszerzony

Zbiór Zadania powtórkowe... pomoże uczniom w przygotowaniu się do matury z matematyki w zakresie rozszerzonym. Zadania dotyczą wszystkich treści nauczania, których znajomość będzie sprawdzana na egzaminie od 2015 roku.

Książka składa się z 10 skomponowanych tematycznie rozdziałów. Każdy rozdział zawiera:
- krótkie przypomnienie teoretyczne
- zadania zamknięte
- zadania otwarte krótkiej odpowiedzi
- zadania otwarte rozszerzonej odpowiedzi

Na końcu są zebrane odpowiedzi i wskazówki do zadań. Staranne rozwiązanie zadań ze zbioru ułatwi radzenie sobie z mniej typowymi zadaniami w trakcie egzaminu. Do zbioru załączono zestaw wzorów matematycznych przydatnych na maturze oraz do rozwiązywania zadań w tym zbiorze.

Anna Zechenter: Czerwony marsz na Zachód 1918-1919

Minęło zaledwie pięć dni od przekazania Józefowi Piłsudskiemu przez Radę Regencyjną władzy nad wojskiem, co dało początek odrodzeniu Rzeczypospolitej, gdy 16 listopada 1918 roku dowództwo sił zbrojnych Rosji Sowieckiej utworzyło w strukturach Armii Czerwonej związek operacyjny nazwany Armią Zachodnią i postawiło przed nim cel: zająć Białoruś i Litwę, a w odleglejszej perspektywie – ziemie polskie.

Potem zaś miliony krasnoarmiejców miały ruszyć na Zachód. Taka decyzja wynikała wprost z doktryny bolszewickiej, głoszącej uniwersalność komunistycznej utopii i przewidującej narzucenie jej innym państwom. Wojna polsko-bolszewicka nie rozpoczęła się, jak chcieliby historycy i propagandziści sowieccy oraz rosyjscy, w 1920 roku wyprawą kijowską Piłsudskiego, lecz dużo wcześniej.

Elżbieta Jakimek-Zapart E.: Sny wstaną…: grypsy Łukasza Cieplińskiego z celi śmierci

Grypsy Łukasza Cieplińskiego, pisane przez niego podczas prawie pięciu miesięcy spędzonych w celi śmierci więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie, są prawdopodobnie jedynym tak dużym i w swojej treści tak niezwykłym zachowanym zbiorem nieoficjalnych listów osoby skazanej w latach reżimu komunistycznego. To, że dziś można je oglądać i odczytywać, wydaje się graniczyć z cudem. Już samo pisanie ich w celi, zapewne naszpikowanej donosicielami UB, wymagało wiele trudu, aby całe przedsięwzięcie zachować w tajemnicy, wiadomo  jednak, że Łukasz Ciepliński nie był jedynym uwięzionym, który oczekując na wykonanie wyroku, żegnał się w ten sposób z rodziną.

Katyń 1940-2020: zbrodnia, kłamstwo, pamięć. Pod red. Anny Zechenter

Publikacja przedstawia aktualny stan wiedzy na temat zbrodni katyńskiej w ujęciu popularnonaukowym: przyczyny i przebieg zbrodni NKWD na Polakach, dzieje kłamstwa, odkrywania prawdy i śledztwa katyńskiego oraz najważniejsze miejsca w kraju i za granicą upamiętniające ofiary.

Agnieszka Kowalczyk: Józef Piłsudski. Pisarz

Postać Józefa Piłsudskiego utożsamiana jest w zbiorowej pamięci Polaków najczęściej z czynem niepodległościowym, z etosem człowieka podziemnego, więźnia i zesłańca, z ideą walki zbrojnej i Legionami Polskimi, z odzyskaniem tak długo wyczekiwanej wolności i odrodzeniem ojczyzny, a wreszcie ze zwycięstwem nad bolszewikami i ocaleniem Europy przed czerwoną rewolucją. Mówiąc o Piłsudskim, mamy zazwyczaj na myśli człowieka czynu, męża stanu, polityka i wodza, rzadziej natomiast pisarza, choć przecież i w tej roli spełniał się przez całe swoje życie. Dowodem jego twórczych dokonań jest monumentalne dziesięciotomowe wydanie Pism zbiorowych (1937–1938), na które składają się teksty publicystyczne, relacje wspomnieniowe, studia historyczne i wojskowe, mowy, odezwy, rozkazy i korespondencje. Stanowią one wielką syntezę wcielanej w życie idei niepodległościowej, są odzwierciedleniem światopoglądu i systemu wartości Marszałka, jego myśli historiozoficznej i realizowanego przezeń programu społeczno-politycznego, jego osobistych przeżyć i doświadczeń znamiennych dla pokolenia pogrobowców powstania styczniowego, a zarazem nowych żołnierzy Niepodległej.

Wojciech Kudyba: Pamięć i godność: o poezji Jana Polkowskiego

Książka Wojciecha Kudyby jest całościowym ujęciem poezji Jana Polkowskiego, ukazanej jako wybitne osiągnięcie artystyczne, będące dziełem sztuki, a zarazem przejmującym zapisem świadka historii. Polkowski okazuje się poetą, który potrafi poddać analizie i refleksji los nie tylko swój, lecz także wspólnot, do których przynależy: rodziny i narodu. Autor kompetentnie i przekonująco, a nierzadko odkrywczo pokazuje, że doświadczenie historyczne modeluje kształt tej poezji tematycznie i artystycznie. Jest to akademicki esej, który bardziej wymagających odbiorców zadowoli nowymi ujęciami interpretacyjnymi i perspektywą filozoficzną, a dla szerokiego grona czytelników będzie stanowić dobre wprowadzenie do twórczości Jana Polkowskiego.

(z recenzji dr. hab. Tomasza Garbola)

Wacław Lewandowski: Poeta niemodny: o twórczości poetyckiej Jana Lechonia

Choć o Lechoniu napisano już tysiące stron, a ostatnio niezwykłą popularnością cieszyły się jego pisma intymistyczne, opracowanie Wacława Lewandowskiego udowadnia, że wciąż poruszamy się wśród klisz i stereotypów, które raczej utrudniają, niż ułatwiają dostęp do skomplikowanej tkanki życia i twórczości skamandryty. Badacz z powodzeniem zagląda pod powierzchnię utartych sądów, ukazując, w jaki sposób polska krytyka i historia literatury powielały czytelnicze intuicje pierwszych odbiorców dzieł Lechonia. Opracowanie przynosi nie tylko mądre, wyważone odczytanie skomplikowanej biografii pisarza, nie tylko śmiałą, świetnie napisaną syntezę głównych kręgów twórczej aktywności poety, ale także dociekliwe, fascynujące i odkrywcze interpretacje ważnych i popularnych utworów autora Karmazynowego poematu.

Bartosz Małczyński: Wierszem zbawić ludzkość. Poezja Anny Świrczyńskiej

Bartosz Małczyński nie tylko klarownie przedstawił główne nurty recepcji dzieł pisarki, ale uzupełnił je o tony, które wybrzmiewały dotąd w opracowaniach bardzo rzadko, dokonując ciekawych reinterpretacji niektórych wątków i pojedynczych utworów. Jednym z takich wątków jest zaznaczony w tytule sposób rozumienia poezji i jej zadań. Zdaniem badacza Świrszczyńska jest poetką metafizyczną także w nieco innym sensie, niż ten, który wydobywa Czesław Miłosz. Argumentacja na rzecz tak sformułowanej tezy jest chyba najważniejszą wartością opracowania. Ale przecież nie jedyną, bo książka została napisana ze znawstwem i polotem, a zarazem z ogromną rzetelnością, która budzi i zaufanie, i nadzieję, że skorzystają z niej miłośnicy poezji współczesnej oraz jej popularyzatorzy.

Maciej Urbanowski: Rok 1920 w literaturze polskiej: zarys monograficzny

Książka jest pierwszym tak obszernym opracowaniem tematu wojny polsko-bolszewickiej w naszym piśmiennictwie. W publikacji omówione zostały najważniejsze dzieła poświęcone tej problematyce, od Stefana Żeromskiego przez Stanisława Rembeka i Józefa Mackiewicza, na Wiesławie Helaku kończąc. Przypominano też wiele, często znakomitych, tekstów, które zostały skazane na zapomnienie w czasach PRL.

 

Katarzyna Wójcik: Między bytem a niebytem: o twórczości Leszka Elektorowicza

Próbę umieszczenia twórczości Leszka Elektorowicza na mapie polskiej literatury współczesnej wypada rozpocząć od zaprzeczeń. Autor Przechadzek Sylena nie należał do żadnej grupy literackiej, nie próbował też umieszczać swej twórczości w obrębie powojennych nurtów literackich. Wiele wskazuje na to, że od początku świadomie stronił od działań zespołowych, unikał wiążących się z tym zaangażowań ideologicznych. Prawdopodobnie już od czasu debiutu zdawał sobie sprawę, iż to właśnie rola outsidera i pewnego rodzaju odosobnienie pozwalają na wypracowanie własnego, indywidualnego sposobu widzenia świata oraz stylu literackiego, niezależnego od polityki literackiej władz PRL.

Marek Michalak: Order Uśmiechu: wspólny świat dzieci i dorosłych

Prezentowana książka to historyczno-pedagogiczna analiza idei Orderu Uśmiechu osadzona w ramie teoretycznej pedagogiki Janusza Korczaka. Autor, losami dzieci i biografiami Kawalerów Orderu Uśmiechu, pokazuje olbrzymie deficyty współczesnego świata w zakresie opieki i wychowania nad dziećmi, rozmiar potrzeb i ich ustawicznego pomnażania na całym świecie.