jFontSize
A- A A+

Od 3 lutego 2014 r. gazetka: OSKAR KOLBERG (1814-1890) – ETNOGRAF, FOLKLORYSTA I KOMPOZYTOR.

Już niebawem w czytelni szkolnej II LO odbędą się lekcje biblioteczne, podczas których uczennice prezentować będą nie tylko dorobek tego największego muzykografa świata, ale także 32 tomy (z 33 wydanych za życia Kolberga) dzieła: „LUD. JEGO ZWYCZAJE, SPOSÓB ŻYCIA, MOWA, PODANIA, PRZYSŁOWIA, OBRZĘDY, GUSŁA, ZABAWY, PIEŚNI, MUZYKA I TAŃCE”, które są własnością biblioteki II LO.

Oskar Kolberg był wybitnym badaczem polskiej kultury ludowej, kompozytorem i folklorystą o najbogatszym dorobku w dziewiętnastowiecznej Europie. Utrwalił w33 tomach monografii regionalnych wierny obraz polskiej sztuki i kultury ludowej. Zapisy muzyki i tekstów folkloru, ukazane w kontekście życia i kultury wspólnot lokalnych, do dziś wykorzystywane są przez kompozytorów, nauczycieli muzyki, muzyków folkowych, zespoły amatorskie, wreszcie przez badaczy i wszystkich pragnących poznać kulturę wsi polskiej XIX wieku.

Organizację Biura Obchodów Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Bogdan Zdrojewski powierzył Instytutowi Muzyki i Tańca. Minister ogłosił także specjalny program „Kolberg 2014 – Promesa”. Do bogatego programu działań koncertowych, edukacyjnych, promocyjnych i wydawniczych należy m.in. uroczysta inauguracja Roku Kolberga w Przysusze (21 lutego 2014 r.) i w Warszawie (24 lutego 2014 r.), stworzenie strony internetowej poświęconej folkloryście i uruchomienie interaktywnego przewodnika po Polsce Kolberga, digitalizacja i udostępnienie rękopisów Kolberga oraz wydanych tomów jego dzieł. Ponadto - renowacja nagrobka na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, powstanie Raportu o muzyce tradycyjnej i tańcu tradycyjnym oraz przygotowanie wystaw poświęconych Oskarowi Kolbergowi w kontekście historii i kultury XIX wieku.

Informacje o realizowanych projektach będą pojawiały się regularnie na oficjalnej stronie internetowej obchodów Roku Kolberga: www.kolberg2014.org.pl

W zakładce http://imit.org.pl/pl/rocznice/rok-kolberga-2014/rok-kolberga.html znajdują się najważniejsze informacje dotyczące obchodów Roku Kolberga oraz materiały do nieodpłatnego pobrania. Ponadto uruchomiono oficjalny profil na Facebook’u https://www.facebook.com/kolberg2014

01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg