Rok 2014 ogłoszony został w Polsce Rokiem Czytelnika. Jubileusz oficjalnie zainaugurowano 12 grudnia 2013 r. w Klubie Księgarza w Warszawie. Akcja odbywa się pod hasłem „650 lat w służbie książki”, dlatego w całym kraju zaplanowano m.in. konkursy, spotkania i wykłady na temat bibliotekarstwa, księgarstwa, ruchu wydawniczego i typografii oraz przeprowadzenie w szkołach serii lekcji bibliotecznych. Honorowy patronat nad tym niecodziennym wydarzeniem objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski.

Podczas obchodów będzie się szeroko promować czytelnictwo, również wracać do zajmujących dziejów książki. Komitet Organizacyjny Obchodów przedstawił swoje zamierzenia już 25 X 2013 r. podczas 17. edycji Targów Książki w Krakowie: „Chcemy przypomnieć, że aby coś zrozumieć, nie wystarczy o tym usłyszeć, trzeba o tym przeczytać. Nie ogłaszamy roku wydawcy, bibliotekarza czy księgarza, ale właśnie czytelnika, bo my wszyscy służymy czytelnikowi. Książka istnieje tylko wtedy, gdy jest czytana” – przekonywano.

Bieżące informacje na temat obchodów Roku Czytelnika i związanych z nim wydarzeń na terenie całej Polski można uzyskać na stronie Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich: www.sbp.pl.
Zapraszamy całą społeczność szkolną II LO do udziału w ogólnopolskiej akcji „Czytamy wszędzie” prowadzonej przez Fundację Nowoczesna Polska. Jej celem jest zachęcenie do czytania książek nie tylko w formie tradycyjnej, ale także w formatach na urządzenia mobilne: MOBI, ePUB, PDF. Na stronie czytamywszedzie.pl znajdują się linki do bezpłatnych kolekcji bibliotek cyfrowych i serwisów z wolnymi treściami, które udostępniają e-booki i audiobooki.

Od 20 stycznia Biblioteka II LO zachęca do obejrzenia w czytelni szkolnej propozycji książkowych na zimowe wieczory, recenzji czytelników (również uczniów) i wspólnego czytania pod hasłem: ”Drugi” czyta, nie tylko pyta…, a także przypomina o zakładce Biblioteka - nowości książkowe na stronie internetowej www.lo2.swidnica.pl.

ZAPAMIĘTAJ! „DRUGI” CZYTA, NIE TYLKO PYTA…

Maria Szymańska, Iwona Tomaszewska