jFontSize
A- A A+

Od 4 grudnia 2013 r. w czytelni szkolnej ORGANIZMY DAWNYCH CZASÓW. Wystawa paleontologiczna Victorii Wilickiej z kl. I b.

Cześć!
Nazywam się Victoria Wilicka i chodzę do klasy I b o profilu biologiczno-chemicznym. Interesuję się Formułą 1, muzyką, uwielbiam śpiewać i grać na gitarze. Dzisiaj jednak chciałabym opowiedzieć Wam o innym z moich zainteresowań - o paleontologii.

Z nauką tą zetknęłam się bliżej po raz pierwszy w drugiej klasie gimnazjum, kiedy pewien student biologii zaczął wprowadzać mnie w tajniki wiedzy paleontologicznej. Bardzo ciekawie opowiadał mi o wielu organizmach, które żyły dawniej, pokazywał różne okazy. W końcu któregoś dnia uświadomiłam sobie, że biologia jest znacznie ciekawsza, niż kiedykolwiek się spodziewałam...

Pod koniec nauki gimnazjalnej, z inicjatywy mojej nauczycielki biologii, przeprowadziłam w większości klas trzecich prelekcję na temat organizmów żyjących na Śląsku w późnym triasie.

Latem tego roku - po raz pierwszy w życiu - wybrałam się na coś w rodzaju „wykopalisk”. W mokrzeszowskiej piaskowni, wraz z moją przyjaciółką z klasy humanistycznej i moim chłopakiem, poszukiwaliśmy śladów dawnego życia. Udało nam się znaleźć fragmenty rostrów belemnitów oraz zlepieńców z ramienionogami i liliowcami. Okazy te można zobaczyć na wystawie odbywającej się właśnie w naszej bibliotece szkolnej, do obejrzenia której serdecznie zapraszam! Można tutaj podziwiać i dotknąć eksponaty głównie ze zbiorów mgr. Tomasza Szczygielskiego - doktoranta z Instytutu Paleobiologii PAN w Warszawie (z którego udziałem przewidziane są także wykłady dla kilku klas), a także nasze szkolne okazy oraz kilka moich własnych.

Mam nadzieję, że ekspozycja i lekcje na niej przeprowadzone spodobają się Wam i chociaż trochę zainteresuje Was historia kształtowania się życia na Ziemi przed pojawieniem się Homo sapiens.

Victoria Wilicka

dsc07597.jpgdsc07599.jpgdsc07600.jpgdsc07601.jpgdsc07602.jpgdsc07603.jpgdsc07609.jpgdscf2967.jpgdscf2968.jpgdscf2971.jpgdscf2972.jpgdscf2973.jpg