3 grudnia 2013 r. odbyło się XXI SZKOLNE DYKTANDO zorganizowane przez bibliotekę szkolną.

MISTRZYNIĄ ORTOGRAFII II LO W ROKU SZKOLNYM 2013/2014
została WERONIKA BUNIJ z klasy II d.

II m. zajęła VICTORIA WILICKA, I b

• III d Agnieszka Piotrowska, Agata Grobelna, Tomasz Stuła
  • III e Daniel Kłos, Edyta Ulewicz, Paweł Pałka

XXI SZKOLNE DYKTANDO 2013/2014

W późnopopołudniowych godzinach siedzieli w drink-barze naprzeciw rzędu tui, w nowo otwartym parku-ogrodzie, przy alei Purpurowych Róż i w nieprzeźroczystym powietrzu wypijali naprędce hausty ustronianki. On, salzburczyk o twarzy Woody’ego Allena, trzydziestosześcioipółletni keyboardzista w rockandrollowym zespole, reprezentujący czikagowski luz, twierdził, że świat jest oceanem szczęścia. Że ten i ów się zachłysnął, a ktoś inny utonął - to niewiele zmienia. Świadczył o tym jego niezwykle łagodny miniuśmiech, nieziemski wyraz twarzy, jaki niekiedy widuje się na hinduskich wyobrażeniach bogów. Jej urzekająca uroda pół-Tatarki z kasztanowatordzawymi puklami i migdałokształtnymi oczyma była bezsprzecznie poza konkurencją. W płowożółtej garsonce i chabrowym kapeluszu pod rozjarzonym słońcem wyglądała jak z płócien van Gogha.

Z niezwykłym znawstwem dyskutowali o przedjesiennym wypadzie do szwajcarskich kurortów, o wizycie w niemalże niestrzeżonej Bibliotece Kórnickiej, późnoromantycznych bajronowskich poematach, kulturze zachodniośródziemnomorskiej, o przeprawie przez Przełęcz Drake’a, literaturze fantastycznonaukowej i rzężeniu niedostrojonych gitar hawajskich. Urzeczona jego ekscentrycznym ekstrawywodem pogrążała się w hipermarzeniach.

Zapatrzona w przypadkowych przechodniów, poruszających się quasi-majestatycznie po wyślizganym trotuarze, odetchnęła z ulgą i nagle wszystko wydało jej się błahostką w porównaniu z tym, co robiła dotąd w czasie czteroipółletniej pracy w północno-wschodnio-polskim oddziale firmy „Standard” na Białostocczyźnie. Przejawiała coraz większy entuzjazm. Już od dawna marzyła o podróży na Wyspy Dziewicze czy też o wyjeździe na festiwal bluesowy do Reykjaviku.

Nagle tuż-tuż coś zacharczało, zazgrzytało i naraz, ni stąd, ni zowąd, spomiędzy kępy krzewów i rozczapierzonego modrzewia czmychnęła harda suczka cocker-spaniela i nieopatrznie spłoszyła żerujące nieopodal przepiórki, gżegżółki i pierzaste piegże.

Otrząsnęła się i półgłośno stwierdziła, że dobrze byłoby spotkać się za pół roku, przy pół czarnej, o wpół do szóstej, w Pułtusku, przy na wpół odrestaurowanej pierzei kamienic w Rynku Głównym albo w barze przy ulicy Pod Wróblem.

Oprac. Maria Szymańska

01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg