Zapraszamy młodzież do udziału w Olimpiadzie Bibliologicznej i Informatologicznej. Bibliologia - to nauka humanistyczna, której przedmiotem badań jest książka we wszystkich jej aspektach, czyli jako obiekt materialny, nośnik treści oraz społeczne narzędzie kultury. Informatologia – to dyscyplina naukowa obejmująca całokształt zagadnień teoretycznych i praktycznych związanych z działalnością informacyjną.

Osoby chętne proszone są o zgłoszenie się po szczegółowe informacje do biblioteki szkolnej.
A oto tematy do opracowania w formie eseju do pierwszego, szkolnego etapu tej Olimpiady:
Temat 1: Gdyby nie było Internetu, to...
Temat 2: Bibliotekarze z literatury i/lub filmów - fascynujący czy nudni?
Temat 3: Książka średniowieczna jako dzieło sztuki.

Nieprzekraczalny termin oddawania prac do biblioteki szkolnej: 7 stycznia 2014 r.

PROGRAM OLIMPIADY

1. Koniec ery Gutenberga? Fenomen trwania książki w kulturze.
  2. Od papirusu do kodeksu – historia bibliotek, druku i pisma.
  3. Nowoczesne książnice – mediateki i biblioteki cyfrowe.
  4. E-book, audiobook, picturebook - współczesne formy książki.
  5. Book industry – promocja i marketing wydawniczy.
  6. Bestsellery i liderzy sprzedaży na współczesnym rynku wydawniczym.
  7. Biblioteki, książki i bibliotekarze w literaturze pięknej i kulturze.
  8. Ochrona własności intelektualnej w kulturze cyfrowej.
  9. Społeczeństwo informacyjne i informacja jako szczególne dobra niematerialne.
  10. Internet oraz jego znaczenie dla kultury i nauki.
  11. Media jako źródła informacji.
  12. Dobra kultury narodowej w bibliotekach, archiwach i fundacjach gromadzących dorobek piśmienniczy.

Organizatorzy przewidzieli opublikowanie do każdego z punktów wykazu literatury ułatwiającego zapoznanie się z zaproponowanymi aspektami Olimpiady. Wykaz zostanie opublikowany do końca listopada 2013 r.