Tym wydarzeniem na pewno będziemy żyć dłuuuuuuuuuuuuuuuuuuugo… i jeszcze trochę…

24 października 2013 r. w auli szkolnej miał miejsce doroczny spektakl poświęcony Papieżowi Janowi Pawłowi II z okazji minionego XIII Dnia Papieskiego, który w tym roku obchodzony był pod hasłem: „Jan Paweł II – Papież Dialogu”.

Była to niewątpliwie niecodzienna lekcja o trudnej sztuce tworzenia samego siebie, wspólna chwila refleksji nad własnym człowieczeństwem. Młodzież spisała się rewelacyjnie, rzec by można – koncertowo (dobrze wiemy, że słowa najprostsze, niby oczywiste, trudno jest przekazać tak, aby nie zabrzmiały nudno, wręcz trywialnie). W montażu słowno-muzycznym „Szukam człowieka” z wielkim wyczuciem i niekłamanym przejęciem recytowano fragmenty tekstów prozatorskich i poetyckich, padały ważkie słowa dotyczące ogólnoludzkich prawd i wartości, przytaczano przemyślenia najwybitniejszych Polaków: Papieża Jana Pawła II, kard. Stefana Wyszyńskiego, Romana Brandstaettera, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, Małgorzaty Hillar, Czesława Miłosza, ks. Jana Twardowskiego… Zespół muzyczny brawurowo wykonał piosenki m. in. Czesława Niemena, Stanisława Sojki, Marka Grechuty, Zespołu Myslovitz. Wystąpił nawet raper z prawdziwego zdarzenia. Głównym rekwizytem przedstawienia był wóz z sianem… jak na Tryptyku Hieronima Boscha (ok. 1450-1516). Przypomnijmy, że motyw ten został zaczerpnięty ze 103 Psalmu Dawidowego:

"Dni człowieka są jak trawa;
kwitnie jak kwiat na polu.
Ledwie muśnie go wiatr, a już go nie ma,
i miejsce, gdzie był, już go nie poznaje."

Wizję tego niderlandzkiego artysty wspomaga też stare przysłowie flamandzkie: "Świat jest wozem siana, z którego każdy bierze ile może". Oryginalny wóz z sianem, także i w naszym przedstawieniu, symbolizował doczesne przyjemności, ziemskie bogactwo i zaszczyty, o jakie walczą ludzie w swoim życiu, zapominając o Bogu.

A oto młodzi artyści, którzy wzięli udział w montażu słowno-muzycznym „Szukam człowieka” - to dzięki nim ten niby najzwyklejszy czwartek stał się dniem wyjątkowym i niezapomnianym.

RECYTATORZY: Aurelia Myślińska Ia, Krzysztof Wierzbicki Id, Sandra Michałowska Id, Karolina Ciosek Id, Martyna Skowrońska Id, Nadia Bielecka Id, Angelika Działo IIc, Anna Lasak IIIa, Tomasz Ciesielski IIIb, Weronika Milanowska IIIb, Natalia Jabłońska IIIb, Ewelina Tymińska IIIb, Kuba Stachurski IIIb, Agnieszka Molenda IIIb, Inez Stawska IIIb, Martyna Dziakowicz IIIb, Katarzyna Gruba IIId.

ZESPÓŁ MUZYCZNY pod kier. Michała Sławińskiego (absolwenta II LO): Mariusz Pielech IIId, Michalina Siennicka IIIa, Ada Kaszubowska IIa, Dominik Koziarz If, Norbert Wiącek If, Dominika Podwórna If, Kamil Wierzba IIe, Agata Maćkała Ie, Alicja Piotrowska Ic, Paulina Kulig Ie, Dominik Koryzna Id, Paulina Sobiś Ie, Victoria Wilicka Ib, Monika Stanisz Ic, Mateusz Grzegorczyk III b, Karolina Suszek Ic, Magdalena Maćkała IIIb, Patryk Wasilewicz If, Alicja Sławińska If, Aleksandra Szpak Id, Wojtek Trzeciak (TEROS) IIe, Justyna Zięba Id, Sebastian Antos Id, Jakub Kiszczyszyn Ia, Nadia Bielecka Id, Malwina Młocek IId, Elżbieta Tomków IId, Karolina Woszczyk IId.

OPIEKĘ TECHNICZNĄ SPRAWOWALI: Grzegorz Mazurkiewicz II e i Kamil Poznański IIe.

Młodzież przygotowywała się pod opieką nauczycielek: p. Marii Szymańskiej, p. Iwony Tomaszewskiej i p. Małgorzaty Kulig.

DZIĘKUJEMY!

Maria Szymańska