10 września 2013 r. to dla nas szczególny dzień. Biblioteka szkolna otrzymała w darze nowo wydane czterystustronicowe Opracowania tematów z chemii dla uczniów gimnazjów, liceów i techników (poziom podstawowy), które to repetytorium zostało opracowane między innymi przez naszego p. Dyrektora Jacka Iwancza. Jest to praca zbiorowa pod redakcją Witolda Mizerskiego i wydana przez Grupę Wydawniczą Adamantan s.c. z siedzibą w Warszawie.

Jak we wstępie napisano: „Opracowania tematów z chemii to książka, która ułatwia naukę chemii. […] Opracowania są też pomyślane tak, że można je wykorzystać jako przekrojowe repetytorium przed obszerniejszym egzaminem. […]. W książce znalazło się też ponad 100 zadań, dobranych tak, aby zilustrować najważniejsze typy zadań z chemii pojawiające się w programie szkolnym: od sposobów pisania wzorów chemicznych, przez uzupełnianie współczynników reakcji chemicznych, po obliczenia stechiometryczne oraz dotyczące stężeń roztworów. Wszystkim zadaniom towarzyszą rozwiązania”.

Kolejne rozdziały tego niecodziennego wydawnictwa to:

• Podstawy chemii
  • Kwasy, wodorotlenki i sole
  • Chemia organiczna
  • Zastosowania chemii
  • Uzupełnienia

Znajdziemy tu wiele przydatnych ciekawostek także z zakresu innych dziedzin wiedzy jak: technologia chemiczna, kosmetologia, medycyna, budownictwo, ekologia itd. Możemy dowiedzieć się więcej o skutkach ubocznych stosowanych na co dzień antybiotyków, o rodzajach kosmetyków i ich cechach, a nawet o uzależnieniach psychicznych i fizycznych od narkotyków. Opracowanie zaopatrzone jest w układ okresowy pierwiastków, tablice rozpuszczalności soli i wodorotlenków oraz skorowidz najważniejszych pojęć.
Repetytorium napisane jest prostym, przystępnym językiem. Jego sformułowani są zwykle celne i oszczędne, a definicje zrozumiałe. Warto sięgnąć po tę pozycję także po to, aby zweryfikować swoje podstawowe umiejętności w zakresie chemii.

Zapraszamy do biblioteki szkolnej.