jFontSize
A- A A+

Od 21 listopada 2012 r. w czytelni szkolnej wystawa entomologiczna pt. TAJEMNICZY ŚWIAT OWADÓW TOMASZA OLIPRY

Cześć!
Nazywam się Tomek Olipra. Chodzę do klasy biologiczno-chemicznej (III c).
Interesuję się zwierzętami, podróżami, kuchnią i kulturą świata, nurkowaniem, układaniem origami i wieloma innymi rzeczami… ale, obecnie, najwięcej wolnego czasu poświęcam na preparowanie stawonogów.

Owady preparuję od trzech lat. Najczęściej te, które złapię lub wyhoduję od gąsienicy np. paź królowej (Papilio machaon), czy też szczotecznica szarawka (Calliteara pudibunda). Interesują mnie także owady egzotyczne, które kupuję, hoduję i rozmnażam w warunkach domowych, np. liściec strzałkowy (Phyllium jacobsoni) i karaczan madagaskarski (Gromphadorhina portentosa).

Tak naprawdę sporządzaniem preparatów zoologicznych zacząłem się poważnie interesować od czasu, gdy prześledziłem w mojej hodowli cały cykl rozwojowy brudnicy nieparki (Lymantria dispar). Po tym doświadczeniu nie wiedziałem, co zrobić z nadmierną ilością owadów, a szkoda mi było je wypuszczać. Szybko więc zacząłem zbierać informacje na temat preparowania owadów i zakupiłem niezbędne do tego przyrządy.

Niestety, pierwsze próby nie powiodły się. Z czasem było coraz lepiej. Teraz robię to już nieomal perfekcyjnie. Nadal wymieniam się opiniami z fachowcami i wykorzystuję wiedzę przekazaną mi przez pana mgr. Krystiana Niedojada – doktoranta Katedry Bioróżnorodności i Taksonomii Ewolucyjnej Uniwersytetu Wrocławskiego.

Dzięki obecnej wystawie, może uda mi się was zainteresować tym tematem na tyle, abyście sami spróbowali zgłębić tajemniczy świat stawonogów.

Zapraszam do współpracy!

Tomek nie tylko pisał maturę próbną, brał także udział w lekcjach biologii i z wielkim zacięciem opowiadał swoim koleżankom i kolegom (nie tylko z II LO, ale także z SP nr 6) o swojej pasji - a Jego pajęczyca, Tekla, stała się obiektem szczególnych zainteresowań.