16 października 2012 r. w auli szkolnej odbył się niecodzienny KONCERT z okazji XII Dnia Papieskiego obchodzonego w minioną niedzielę pod hasłem: JAN PAWEŁ II - PAPIEŻ RODZINY. Wzięli w nim udział uczniowie z różnych klas pod opieką p. Małgorzaty Kulig, p. Marii Szymańskiej (autorki scenariusza) i p. Iwony Tomaszewskiej.

Jest taka jedna
pachnąca świeżym ciastem.
Szumiąca spokojem,
świecąca przykładem.
Na czterech filarach solidnie oparta
niekiedy kłująca, czasami uparta.
Jest to jednak słowo,
którego się nie zapomina.
Najważniejsze pod słońcem,
najsłodziej brzmiące
- r o d z i n a.
Jak chciałabym ją budować?
Tak wiem, to daleko, w przyszłości…
ale już myśl nachodzi, w roztrzepanej głowie gości.
Na czym oprzeć ją najlepiej?
Błogosławiony, ciut podpowiedz.
Na miłości, wymaganiu,
na spokoju, zaufaniu,
na szacunki i wolności,
na polskości i godności?
Czym najlepiej scalić fundamenty?
Naucz mnie, Ojcze Święty
- jak poskładać wszystko tak,
by wypełnić każdy brak,
by zazdrosny wypominał
„tak, to naprawdę przykładna rodzina”.

Obok Anny Lasak z klasy II a, która napisała powyższy wiersz na tę okoliczność, poezję i prozę recytowali:

• Andżelika Działo, I c
  • Kacper Danisiewicz, III a
  • Wojciech Maruszewski, III a
  • Katarzyna Gruba, II d
  • Damian Badowski, III a
  • Anna Chryplewicz, III c
  • Jan Jaśkowiak, II d
  • Anna Mastalerz, II a
  • Sylwester Piątek, III a
  • Szymon Drechny, III a
  • Konrad Ostynowicz, III a
  • Magdalena Miś, III a
  • Karol Kaszubowski, III a
  • Dagmara Gaik, III a
  • Łukasz Pawlaczyk, III a
  • Zuzanna Polak, III a
  • Martyna Dziakowicz, II b
  • Monika Gałafin, III a
  • Agata Hodij, III a

Na skrzypcach grała Maria Dembowska, I d.
Pieśni wykonał zespół muzyczny w składzie: Mariusz Pielech, II d, Bartosz Poliszczuk, I e, Kamil Wierzba, I e, Małgorzata Kuzyk, II d, Karolina Woszczyk, I d, Malwina Młocek, I d, Elżbieta Tomków, I d, Adrianna Kaszubowska, I a, Karolina Dziakowicz, I a, Paulina Grzegorczyk, II b, Mateusz Grzegorczyk, II b, Ewelina Tymińska, II b, Kamil Moneta, I d, Małgorzata Stachoń, I c, Aleksandra Wilczyńska, II a, Michalina Siennicka, II a, Konrad Ostynowicz, III a, Andżelika Działo, I c, Agata Hodij i Joanna Kowalska, III a.

Wizualizację do widowiska przygotował Maciej Eszwowicz, II c.

Młodzież spisała się na medal, a samo wydarzenie - w to bardzo pochmurne, prawdziwie jesienne przedpołudnie - stało się okazją do zadumy, refleksji, wzruszeń, w końcu radosnej zabawy całej społeczności szkolnej.

Przypominamy, że dzień 16 października (w tym dniu, 34 lata temu, arcybiskup krakowski kardynał Karol Wojtyła został wybrany papieżem i przybrał imię Jana Pawła II) został ustanowiony świętem przez Sejm RP w dniu 27 lipca 2005 r. – jak stwierdzono w uchwale: „…w hołdzie największemu autorytetowi XX wieku, człowiekowi, który sięgając do źródeł chrześcijaństwa uczył nas solidarności, odwagi i pokory”.
W roku 2011 Świdnica została pierwszym miastem w Polsce, którego patronem został bł. Jan Paweł II.

Maria Szymańska