jFontSize
A- A A+

Minęło 200 lat od momentu, w którym zakończyła się akcja naszej narodowej epopei - pięć dni późnego lata 1811 r. oraz noc i dzień wiosny 1812 r.

Włączając się w ogólnopolską akcję ”NARODOWE CZYTANIE PANA TADEUSZA”, która ma na celu popularyzację czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia kulturowej i narodowej wspólnoty poprzez publiczną lekturę klasyki polskiej literatury, w ostatni piątek lata, na początku każdej lekcji - pod czujnym okiem p. Wicedyrektor Zofii Skowrońskiej-Wiśniewskiej - uczniowie i nauczyciele odczytywali ulubione fragmenty poematu przez szkolny radiowęzeł.

Po wstępie p. Marii Szymańskiej czytanie Inwokacji rozpoczął p. Dyrektor Jacek Iwancz. Swoimi recytatorskimi umiejętnościami mogli wykazać się także uczniowie: Ania Lasak z kl. II a, Sławek Czerniak z kl. I b oraz nauczyciele: p. Mariola Szaciło-Mackiewicz, p. Agnieszka Grymek, p. Agata Mester, p. Halina Kopeć, p. Elżbieta Badzioch-Zarzycka i p. Tomasz Gołowkin. Trzeba przyznać, że włożyli w to dużo serca.

Warto wiedzieć, że Pan Tadeusz, czyli Ostatni zajazd na Litwie. Historia szlachecka z roku 1811 i 1812 we dwunastu księgach wierszem napisany jest trzynastozgłoskowcem, tzw. aleksandrynem polskim. To arcydzieło Adama Mickiewicza powstało w latach 1832-1834 w Paryżu. Rękopis poematu, pomimo wielu zagrożeń, przetrwał w stanie wyjątkowo kompletnym. Obecnie znajduje w kolekcji Zakładu Narodowego im. Ossolińskich we Wrocławiu i przez wielu traktowany jest jak relikwia. Przechowywany jest w hebanowej szkatule ozdobionej płaskorzeźbami i rytowanymi płytkami z kości słoniowej, przedstawiającymi sceny z epopei. Owa drogocenna skrzynia została zamówiona przez hrabiego Stanisława Tarnowskiego (byłego profesora i rektora Uniwersytetu Jagiellońskiego) i wykonana przez lwowskiego artystę Józef Brzostowskiego w roku 1873.
Pierwsze wydanie poematu na ziemiach polskich ukazało się w roku 1858 w drukarni miejskiej w Toruniu. Stało się ono podstawą wielu dzieł sztuki, publikacji, inscenizacji teatralnych, ekspozycji, filmów, seriali telewizyjnych, nagrań płytowych…

Rękopis jednego z najcenniejszych zabytków kultury polskiej dostępny jest w Dolnośląskiej Bibliotece Cyfrowej.

Nowo powstające, supernowoczesne Muzeum Pana Tadeusza we Wrocławiu, zlokalizowane w Kamienicy Pod Złotym Słońcem w Rynku, będzie zapewne jedną z największych atrakcji naszej dolnośląskiej stolicy.

Opracowała Maria Szymańska