jFontSize
A- A A+

Od 11 września zapraszamy na wystawę prac graficznych „Pociąg do grafiki” autorstwa Aleksandra Modlińskiego, ubiegłorocznego maturzysty. 

A tak autor napisał o sobie i swojej pasji:
Trochę o mnie…
Przede wszystkim, nazywam się Olek… i w sumie od czego tu zacząć… trochę tego jest.

Moje zainteresowanie modelowaniem 3D i grafiką zaczęło się około 2018 roku. To wtedy tworzyłem swoje proste modele w programie SketchUp (którego nie polecam, bo marnuje potencjał z powodu ograniczeń technicznych). Modele miały powstawać do symulatora Trainz. Wtedy również – za pośrednictwem Discorda – poznałem dobrego znajomego mieszkającego w Rosji – Alexandra (ale o nim później). Ze SketchUpem „męczyłem” się do września 2020 roku.

Byłem uczniem II LO w Świdnicy w latach 2019-2023. Wyszło tak, że pół swojego pobytu spędziłem w domu, tak jak zresztą każdy z mojego rocznika i nie tylko. „Dziurę” lat 2020-2021 uzupełniałem tworzeniem modeli i – osobiście przyznaję się bez bicia – nauką modelowania podczas lekcji zdalnych. W 2020 roku Alexander nauczył mnie podstaw 3DS Maxa. Pozwoliło mi to na tworzenie lepszych rzeczy, których w SketchUp`ie nie byłem w stanie stworzyć. Od 2021 roku zacząłem używać Substance Painter i Substance Designer. Oba programy gwarantowały lepszej jakości teksturowanie niż fototekstury, ale przede wszystkim pozwalały na używanie technologii PBR i Parallax. Substance Painter jest również wyposażony w dobry renderer, odczytujący środowiska HGRI w łatwy sposób. Przez czas zajęć zdalnych pozwalałem sobie również na naukę tak podstawowego programu jak GIMP, w którym tworzyłem loga, edytowałem rendery i screeny z gier.

W 2022 r. udało mi się nawet utworzyć „swoje” stanowisko w pracowni informatycznej II LO, w której stworzyłem parę ciekawych rzeczy, przykład w prawym dolnym rogu. W październiku 2022 australijska firma produkująca symulator Trainz doceniła mój wkład w grę, publikując artykuł o mojej twórczości. W marcu 2023 w lokalnej gazecie Świebodzic i na Świdnickim Portalu Historycznym ukazała się moja rekonstrukcja Bramy Świdnickiej.

Tak zaczęła się moja przygoda, która trwa do dziś. Z upływem czasu zacząłem łączyć inne dziedziny moich zainteresowań, na przykład historię. Od czasu do czasu tworzę rekonstrukcje historyczne związane ze Świdnicą lub Świebodzicami. Wiele z nich to głównie „concepty”, które pozostają na papierze, bo ich precyzyjne odtworzenie wymaga czasu i wielu przemyśleń.

Teraz zwrócę się do osób, które są albo niepewne swoich zdolności, albo dopiero co do tej szkoły przyszły – pokazujcie to, co umiecie i rozwijajcie się w tym, co lubicie. Miejcie zróżnicowane zainteresowania. II LO naprawdę doceni Wasz trud, tak jak ułatwiło mi na współpracę z Muzeum Dawnego Kupiectwa w Świdnicy. Sam myślałem, że „kogo to interesuje, przecież to drobnostki”, a jednak trafiło to aż tu… na tę wystawę.

Aleksander Modliński, uczeń klasy C w latach 2019-2023

 

IMG-4481.jpgIMG-4482.jpgIMG-4483.jpgIMG-4484.jpgIMG-4485.jpgIMG-4486.jpgIMG-4487.jpgIMG-4488.jpgIMG-4489.jpgIMG-4490.jpgIMG-4491.jpgIMG-4492.jpgIMG-4493.jpg