jFontSize
A- A A+

Narodowe Czytanie – akcja społeczna, prowadzona corocznie we wrześniu pod patronatem Prezydenta RP, propagująca znajomość literatury narodowej. Polega na publicznym czytaniu fragmentów dzieł literatury polskiej. Narodowe Czytanie zapoczątkował prezydent Bronisław Komorowski w 2012 r. od czytania fragmentów Pana Tadeusza.
Podczas tegorocznej edycji czytaliśmy „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – w dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji.
Ballady i romanse – zbiór ballad Adama Mickiewicza, wydany w 1822 w Wilnie jako część pierwszego tomu Poezyj. Uważany jest za początek rozwoju gatunku ballady w literaturze polskiej oraz za manifest polskiego romantyzmu. 
W zbiorze znajduje się 14 utworów, napisane są w różnej tonacji - od poważnych po żartobliwe: Pierwiosnek, Romantyczność, Świteź, Świtezianka, Rybka, Powrót taty, Kurhanek Maryli, Do przyjaciół, To lubię, Rękawiczka, Pani Twardowska, Tukaj albo próby przyjaźni, Lilije, Dudarz.

Wrześniowe powroty do idei Narodowego Czytania przypomniały nam, że czar ballad Adama Mickiewicza wybrzmiewa i dzisiaj, a prywatne wybory poety nie odbiegają od tego, co bliskie współczesnym młodym ludziom.
Młodzieńcze doświadczenia Wieszcza: nieszczęśliwa miłość, fascynacja folklorem, a nade wszystko przyjaźń z Tomaszem Zanem, Franciszkiem Malewskim, Janem Czeczotem, Onufrym Pietraszkiewiczem i Józefem Jeżowskim sprawiają, iż ten romantyczny kreator inspiruje i czytelników, i pisarzy, i badaczy literatury.
Zainteresowanym polecamy niezwykłą książkę Jerzego Borowczyka: „Rekonstrukcja procesu filomatów i filaretów 1823-1824”.

A tak czytali ballady uczniowie Banacha:

ballady.jpgIMG20220905095648.jpgIMG_1412.jpgIMG_20220905_100632.jpgPHOTO-2022-09-05-15-28-47.jpg