jFontSize
A- A A+

Od 8 marca w galerii biblioteki szkolnej zapraszamy do oglądania wystawy zdjęć Bartosza Pasternaka. W roku szkolnym 2020/2021 Bartek został laureatem konkursu "Gruzja - fascynująca podróż" i w nagrodę wziął udział w wyjeździe do Autonomicznej Republiki Adżarii ze stolicą w Batumi. W czasie pobytu uczniowie (w sumie 20 laureatów z roku 2021 i 2020) zwiedzili Batumi oraz znajdujące się w okolicy:
- twierdzę Gori,
- twierdzę Gonio wzniesioną przez Justyniana I, z piękną kapliczką w ruinach twierdzy,
- ruchomy pomnik Ali i Nino, wspaniale nawiązujący do historii,
- Park Narodowy Mitrala: przepiękny, gęsty gruziński las i malownicze widoki zamglonych gór,
- batumskie Muzeum Archeologiczne, posiadające wystawę złożoną ze złotych skarbów starożytnych,
- stadion Dinamo Batumi, dopiero co wyremontowany (największe wrażenie robi to, że murawa jest tam naturalna).

A tak Bartek wspomina swoją gruzińską przygodę:

W ostatnie wakacje wraz z grupą laureatów konkursu wiedzy o Gruzji udałem się do Republiki Adżarii.
Gruzja zachwyciła mnie swoimi pięknymi krajobrazami. Góry Kaukazu w połączeniu z malowniczym wybrzeżem Morza Czarnego naprawdę robią niesamowite wrażenie. Pierwszego dnia odwiedziliśmy rzymską fortecę Gonio przy granicy z Turcją. Zauroczyło mnie jej położenie pośród zamglonych, zalesionych gór. Te góry z charakterystycznymi, ciemnymi, gęstymi lasami są przepiękne. Najlepiej było je widać w Parku Narodowym Mcheta i w ogrodzie botanicznym w Batumi. Muszę przyznać, że Gruzini są bardzo miłymi ludźmi, którzy cenią sobie historię, tradycję i kulturę. Bardzo lubią Polaków. Wiele osób wie, kim był Lech Kaczyński i gdzie leży Polska. W miastach widać duże dysproporcje w poziomie życia mieszkańców: część żyje w willach przy hotelach i kasynach dla oligarchów, a część w budynkach budowanych z blachy falistej. Bardzo smakowało mi gruzińskie jedzenie. Kozie sery, kolendra i pyszne mięso idealnie opisują ich kuchnię. Sądzę, że Gruzja oczaruje każdego swoją historią, krajobrazami, kulturą i jedzeniem.
Naprawdę warto odwiedzić ten piękny kraj.

IMG-3249.jpgIMG-3250.jpgIMG-3251.jpgIMG-3252.jpgIMG-3253.jpgIMG-3254-1.jpgIMG-3254.jpgIMG-3255.jpgIMG-3256.jpgIMG-3258.jpgIMG-3259.jpgIMG-3261.jpgIMG-3262.jpg