Nie pragnę poznawać lub słyszeć opinii na temat moich obrazów. Sama świadomość, że ktoś patrząc na nie, pomyśli co innego, niż początkowo zamierzał, jest już dla mnie sukcesem.

Artur Lobus

Weź udział w Konkursie na Opowieść Zainspirowaną Obrazem i wybierz jeden z 32 obrazów prezentowanych od 9 stycznia 2020 r. na wystawie pt. Polskie malarstwo współczesne XX i XXI w.

Uruchom swoją wyobraźnię, podejmij nowe wyzwanie, wykreuj swój świat, zanurz się w wyimaginowanych, fantastycznych, bajkowych, science fiction, kryminalno-detektywistycznych, sielankowych klimatach. A może horror lub thriller cię pociąga? Pozwól, aby zachwycił cię realistyczny, a może oniryczny nastrój obrazów, poczucie smaku, nastrój pełen humoru, a może upiorności. Być może zaintryguje cię sposób syntetycznego postrzegania rzeczywistości, ładunek symboliczny, harmonia, kompozycja, tonacja barw, wyjątkowy klimat dzieła malarskiego. Przeżyj niepowtarzalną przygodę, która rozegra się w twojej głowie i przelej tę poruszającą historię na papier.

Wystawa w holu szkoły ilustruje dzieła powstałe w latach 1960-2018, a autorami ich są malarze, z których wielu nosi miano legend malarstwa współczesnego. Autorzy prezentowanych dzieł to: Franciszek Starowieyski, Edward Dwurnik, Norman Leto, Jonasz Stern, Henryk Musiałowicz, Andrzej Szewczyk, Jan Szancenbach, Jerzy Nowosielski, Alfred Lenica, Teresa Pągowska, Jerzy Duda Gracz, Alfons Mazurkiewicz, Jan Lebenstein, Rajmund Ziemski, Tadeusz Boruta, Leon Tarasiewicz, Janina Wierusz Kowalska, Aldona Mickiewicz, Zdzisław Beksiński, Władysław Hasior, Jacek Yerka, Jacek Pałucha, Stanisław Baj, Zdzisław Salaburski, Włodzimierz Jan Zakrzewski jr., Jan Dobkowski, The Krasnals (grupa anonimowych artystów), Artur Lobus, Stanisław Żołądź, Roch Urbaniak, Dawid Schab oraz świdnicki malarz - Robert Kukla (Absolwent II LO), który za prezentowany na wystawie obraz otrzymał I nagrodę na 7. Międzynarodowym Biennale Pasteli w Nowym Sączu w roku 2018.

Sztuka żywi się przeżyciem świata przyrody i jego obserwacją. Obrazy (czy też cykle malarskie) cechuje często wyrafinowany koloryt, oparta na uczuciu ciekawość życia pokazana poprzez ciekawość przygody plastycznej. Malarze czerpią swoje inspiracje bezpośrednio z codzienności, wzbogacając o wątki filozoficzne, duchowe, wprowadzają do swoich obrazów postacie ludzkie i fantastyczne, podejmują tematykę mitologiczną, biblijną. Wyczuleni są na dorobek duchowy różnych kultur, ludowość, poszanowanie praw natury, tworzą inspirowani poezją i literaturą, muzyką – np. niektórzy artyści przesłuchują w tym celu mnóstwo ścieżek dźwiękowych z filmów science fiction. Często wyraźnie dyscyplinują kompozycje swoich obrazów wprowadzając formy płaskie i geometryczne. Niejednokrotnie malarstwo przybiera wyraz ekspresyjny oparty na zasobie znaków abstrakcyjnych i barwnej gamie kolorów. Niektóre obrazy noszą potężny ładunek zmysłowości, a nawet dramatyzmu, sugerują ukryte podświadomie znaczenia, często nieskończoność.

Powstające dzieła mają niejednokrotnie wymowę polityczną, przybierają kostium historyczny. Tak czy inaczej odnoszą się do współczesnych spraw i realiów. Często prowokują widzów do własnych skojarzeń, udowadniają panującą w ogólnej kulturze hipokryzję, obłudę, mechanizm władzy. Niektóre z obrazów wygenerowane są przez osobiście tworzone programy komputerowe, które artyści wzbogacają o własną wyobraźnię, emocje, własne doznania, stany psychiczne. Słowem różnorodność w najszerszym tego słowa znaczeniu. Jak mówi Roch Urbaniak: Malowanie jest dla mnie najwspanialszą zabawą. Procesem, w którym podczas pracy mogę niczym dziecko kreować światy i bohaterów oraz pokazywać ich przygody jedynie przy użyciu farb i odrobiny fantazji.

Bywa, że podczas swojej drogi twórczej malarze zmieniają swoją wizję artystyczną, udoskonalają kompozycję, sugerują różne ujęcia, skupiają się na szczegółach, śledzą z większą uwagą każdy niuans barwy czy faktury, refleksy światła, udoskonalają sposób budowania kompozycji, dobór kolorów. Obrazy noszą zazwyczaj poetyckie tytuły, często wpadające w tony groteskowe czy surrealistyczne.

Zazwyczaj ich malarstwo staje się intrygującym, autonomicznym zjawiskiem artystycznym, subiektywną wizją artysty. Do tworzenia swoich dzieł sztuki wykorzystują takie materiały jak: olej, płótno, akryl, gwasz, akwarela, papier, papier kremowy, ołówek, kredka, atrament, pióro, długopis, tusz, tempera, deska kreślarska, drewniana sklejka, pastele, płyta pilśniowa… często stosują techniki mieszane.

Zarówno ideowe, jak i czysto malarskie walory prezentowanych na szkolnej wystawie prac przyniosły artystom ogromne uznanie, zarówno w kraju jak i za granicą. Wielu malarzy uprawiało i uprawia równolegle z malarstwem inne sztuki plastyczne, także użytkowe. Biorą udział w licznych wystawach i festiwalach krajowych i międzynarodowych, czego wyrazem są prestiżowe nagrody i wyróżnienia.

NA WASZE KONKURSOWE OPOWIEŚCI ZAINSPIROWANE OBRAZEM CZEKAMY DO 25 LUTEGO 2020 R. Tekst nie powinien przekraczać 3 stron maszynopisu i winien być dostarczony do biblioteki szkolnej w formie maszynopisu lub zapisu na pendrivie. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody!

Materiały źródłowe:

-Sztuka XX wieku. Aukcja Polskiej Sztuki Współczesnej. AGRA-ART Dom Aukcyjny. Dzieła Sztuki. Warszawa 2016;
-Artysta i sztuka 2019/2020, nr 31.

Maria Szymańska

IMG_6555.jpgIMG_6558.jpgIMG_6559.jpgIMG_6561.jpgIMG_6562.jpgIMG_6564.jpgIMG_6565.jpgIMG_6566.jpgIMG_6567.jpgIMG_6569.jpgIMG_6570.jpg