jFontSize
A- A A+

Pamiętajmy, że biżuteria to dzieła sztuki. Nie ma dla nich określonego czasu trwania.

Są nieprzemijające, nieśmiertelne, a wartość ich wzrasta z upływem lat, z upływem zaś wieków staje się bezcenna.

Łączą one człowieka lat minionych z człowiekiem współczesnym.

M. Knobloch: Polska biżuteria. Wrocław: ZNiO,1980

Do swoich pasji i wielu zainteresowań dołożyła kolejne – projektowanie i tworzenie oryginalnej biżuterii: ...potem pojawia się flow, przepływ, zupełne zanurzenie w tym, co robi. Czas płynie inaczej, a rzeczywistość zawęża się tylko do pracowni pełnej pilników, imadeł, nożyc, wiertarek, palników. Zakuwanie, walcowanie, nitowanie, podgrzewanie, lutowanie - najtrudniejsze jest zmaganie się z materią, pokonywanie jej oporu…

Swoje niepowtarzalne, tworzone z pasją prace sfotografowała i tak powstała wystawa, która – dzięki walorom artystycznego wykonania naprawdę lśni, ogrzewa widzów miękkością światła i ciepłem modelek, powala pięknem, zawierając przy tym prawdę o wrażliwości twórczej autorki. To wielka sztuka uchwycić na 25 fotografiach tę ukrytą wielobarwność, świetlistość, mistyczny blask, harmonię refleksów, magiczny błysk kamieni szlachetnych i półszlachetnych, srebra, alpaki, miedzi, morskiego szkła…

Blask ujmuje swoją prostotą, zachwyca oryginalnością kompozycji i wykonania.  Autorka skupia się na subtelnej grze światła, przenikającego przez fotografowane obiekty, czasami rozmytego, tworząc wręcz malarskie portrety. Dyskretnie wprowadza ludzi do swojego świata, opowiadając własną historię - i namawia nas do tworzenia rzeczy zachwycających oko, uskrzydlających, do szukania piękna w życiu codziennym.

Od 5 grudnia 2019 r. mamy okazję oglądać w galerii biblioteki szkolnej wystawę zatytułowaną Blask, której autorką jest p. Bożena Pytel - socjolożka i fotograficzka, zajmująca się PR i działaniami kulturalno-edukacyjnymi w świdnickim Kościele Pokoju (obiekt od 2001 r. wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO). W 2008 r. wydała XVII-wieczny pamiętnik świdniczanina, na podstawie którego powstała sztuka grana przez aktorów Teatru Starego w Krakowie. Przygotowuje warsztaty dziennikarsko-fotograficzne dla gimnazjalistów oraz zajęcia dla grupy świdnickich licealistów i seniorów. Pomysłodawczyni Artystycznego Lata na placu Pokoju, czyli warsztatów malarskich, rzeźbiarskich i teatralnych. Za swoją niepowtarzalną działalność otrzymała nagrody i wyróżnienia: nagrodę „Orły Powiatu Świdnickiego”, nagrodę kulturalną Prezydenta Świdnicy, wyróżnienie Świdnickiego Forum Kobiet w plebiscycie "Kobieta z Pasją" w kategorii "Kobieta w kulturze i sztuce" oraz wyróżnienie nadane przez Kapitułę Ruchu „Piękniejsza Polska” za „tworzenie piękna, którym możemy szczycić się przed światem”.

Sztuka wytwarzania biżuterii to indywidualna interpretacja form artystycznych napotkanych w naturze, a inspiracje, jak twierdzi p. Bożena,przychodzą zewsząd. Spacer nad Bałtykiem, kamień znaleziony na plaży. Wyrzucone na brzeg odłamki naczyń, wyszlifowane nie ludzką ręką, ale przez słone fale; przejrzyste, lekko oszronione. Sea glass, morskie szkło jest coraz bardziej cenione; zwłaszcza im dłużej przebywało w wodzie, wygładzone, bez ostrych krawędzi, o tych rzadziej spotykanych kolorach: żółte, różowe, czerwone, niebieskie.

Dla artystki niewyczerpanym źródłem siły oddziaływania jest także świdnicki Kościół Pokoju: Motyw, który wypatrzyła na stropie świątyni, zawarła w broszce i pierścionku. Element z barokowej płaskorzeźby odrysowała przez kalkę, uprościła i przeniosła na srebrną bransoletkę. Szklane zawieszki z XVIII-wiecznego żyrandola z Hali Chrztów rozłożone w pracowni konserwatorskiej momentalnie nasunęły jej skojarzenia z biżuterią. Podobne, znalezione na targu staroci wkomponowała w kolie. W każdym z tych szkieł ze starych lamp jest ukryta inna historia, której zapewne nigdy nie poznamy. Pozostanie nuta tajemniczości, niedopowiedzenie. I tytułowy blask szkła, przez które swobodnie przenika światło.

Twórczyni podkreśla, że takie rzemiosło wymaga dłuższego czasu na opanowanie, gruntowne wyuczenie się stosowanych technik wytwarzania, z jednoczesnym nadążaniem za wymaganiami nieustannie zmieniającej się mody, współczesnego życia, pełnego skrajnie rozpraszającego szumu, ekspresji i dynamiki. Niewątpliwie piękno biżuterii wzrasta też w miarę doboru odpowiednich kamieni. Na zasadzie eksperymentu, poszukiwania własnych środków wyrazu, powstają kolejne ozdoby, jedyne w swoim rodzaju, o ostatecznych kształtach nadanych im przez artystkę, a są to brosze, klamry, bransoletki, łańcuszki, pierścionki, naszyjniki, kolie, kolczyki, klipsy…

Jej biżuteria nosi markę - bdezajno.

Młodzież zainteresowaną fotografią, sztuką tworzenia biżuterii – i nie tylko – zapraszamy do czytelni szkolnej II LO 16 grudnia 2019 r.

Tekst i zdjęcia Maria Szymańska

01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg