jFontSize
A- A A+

Jak co roku, w październiku, w bibliotece szkolnej II LO dzieje się wiele. A to za sprawą dorocznego święta – Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, które tym razem obchodzone jest na całym świecie pod hasłem Wyobraź sobie…

W tym szczególnym miesiącu, obok licznych plakatów i reklam promujących czytelnictwo, proponujemy młodzieży II LO dwie wystawy. Pierwsza Niezrównany kunstmistrz powstała z okazji 210. rocznicy urodzin Juliusza Słowackiego. Jak wiemy - obok Mickiewicza i Krasińskiego - ten poeta, dramaturg, epistolograf i mistyk doby romantyzmu określany jest jako jeden z Wieszczów Narodowych. Druga z wystaw dotyczy historii książki. Książka w dziejach wykonana została przede wszystkim w oparciu o materiały z Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Cypriana Kamila Norwida w Świdnicy, a obrazuje początki piśmiennictwa, rodzaje pisma, materiały piśmiennicze, rodzaje książek oraz proces współczesnego powstawania książki i gazety.

Przed nami także dwa konkursy. Pierwszy na esej na temat: Ten cytat motywacyjny przemawia najbardziej do mojego serca i wyobraźni. Wypowiedź pisemna ma dotyczyć cytatów mądrych i sławnych ludzi, które to od przeszło dwóch tygodni biblioteka prezentuje na terenie szkoły pod wspólnym hasłem: Słuchaj mądrzejszych i spełniaj swoje marzenia! - i ma być przekonującym uzasadnieniem, dlaczego ta „złota myśl” jest dla piszącego tak ważna, tak inspirująca. Praca konkursowa nie może przekroczyć jednej strony maszynopisu, a winna być dostarczona w formie wydruku lub wersji elektronicznej do biblioteki szkolnej w nieprzekraczalnym terminie do 21 października 2019 r. Kolejnym konkursem jest już VIII konkurs literacki: Książka daje nam tym więcej – im więcej od niej wziąć chcemy na trzyminutową ustną prezentację dowolnej książki. Pamiętajmy nie tylko o treści książki, ale również o zasadach wygłaszania tekstów. Chętni do krytycznoliterackich zmagań uczniowie winni zgłosić się do biblioteki do 18 października 2019 r.

Zwycięzcy obu konkursów otrzymają cenne nagrody ufundowane przez p. Dyrektora II LO.

Nasza współpraca z nauczycielami różnych przedmiotów oraz aktywnymi uczniami, wpływa bardzo korzystnie na niezbędne we współczesnej edukacji budowanie relacji, a te z kolei mogą motywować uczniów do podejmowania odpowiedzialności za własne uczenie się i samokształcenie. Biblioteka szkolna systematycznie odkrywa i ujawnia uczniów utalentowanych, prezentując ich prace na wystawach autorskich. W bieżącym miesiącu mamy w planie spotkanie z uczniem klasy pierwszej AG, Kacprem Wilgusem, który jest już czwarty rok naszym czytelnikiem, a opowie nam o wolnym oprogramowaniu.

Nieustannie zachęcamy szczególnie uczniów klas pierwszych  i drugich do wyjścia z cienia i pochwalenia się swoim talentem.

W czytelni szkolnej odbędą się również spotkania z interesującymi ludźmi, jakże ważnymi dla lokalnej społeczności: z p. Kazimierzem Skrzypkiem – świdnickim malarzem, połączone z retrospektywną wystawą malarstwa, a także prezentacja uznanego himalaisty - p. Piotra Snopczyńskiego.

Przede wszystkim zapraszamy młodzież do przeglądu nowości, które można polecić swojemu koledze, o których można twórczo podyskutować. Wśród propozycji napotkamy literaturę obyczajową, przygodową i młodzieżową, literaturę faktu, reportaże, biografie, literaturę kryminalną, sensacyjną, książki hobbystyczne i poradniki, komiksy oraz książki popularnonaukowe. Dzięki naszym czytelnikom, nauczycielom i uczniom, systematycznie powiększamy księgozbiór, otrzymując w darze interesujące nas pozycje książkowe.

Trzecioklasistów zapraszamy do przejrzenia regału z materiałami powtórkowymi do matury.

Krótko mówiąc, dzieje się i będzie się działo -  mamy nadzieję, że nasze działania w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych wymiernie zwiększą zainteresowanie czytelników zbiorami naszej biblioteki i jej ofertą, uzmysłowią, że biblioteka szkolna to także miejsce pobudzające młodzież do kreatywnego działania, to miejsce gdzie w niebanalny sposób  można rozwijać swoje zainteresowania, a także czerpać satysfakcję ze zdobywania wiedzy.

Bądźcie z nami, odwiedzajcie bibliotekę i jej stronę internetową, a my będziemy wspierać Was w dążeniu do celu. Nie zapominajcie jednak o tym, że czytanie to przede wszystkim przyjemność i relaks!

Maria Szymańska, Iwona Tomaszewska

01.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg19.jpg21.jpg22.jpg23.jpg24.jpg