jFontSize
A- A A+

„Zaprowadzono mnie do pustej, betonowej celi, w której była prycza, taboret, dzban wody z miednicą i kibel. Groźnie zaskrzypiał potężny klucz w żelaznych drzwiach i wreszcie nastała cisza. Przez zakratowane okno i matowe grube szybki z góry zaglądał ponury poranek 26 września 1953 roku”.

W trzecim spotkaniu (16 kwietnia br.) z cyklu „Apostołowie Niepodległości” wzięło udział 20 uczniów z kl. I D.

Tym razem przybliżono nam postać ks. abpa Antoniego Baraniaka. Przed projekcją filmu głos zabrała p. dr Jolanta Hajdasz - autorka scenariusza i reżyserka dokumentu, a także autorka książki do filmu DVD pt. „Żołnierz Niezłomny Kościoła. Dowody prześladowania arcybiskupa Antoniego Baraniaka kontynuacja filmu Zapomniane męczeństwo” i odpowiedziała nam na pytanie, dlaczego jest to postać tak ważna dla Kościoła i dla Polski.

Arcybiskup Antoni Baraniak (1904-1977) był salezjaninem, kapelanem i sekretarzem prymasów Polski Augusta Hlonda (1933–1948) oraz Stefana Wyszyńskiego (1949–1951), był biskupem pomocniczym gnieździeńskim w latach 1951–1957 i arycybiskupem metropolitą poznańskim w latach 1957–1977.

„Arcybiskup Antoni Baraniak to jeden z najbardziej zasłużonych, a w stosunku do zasług - najbardziej zapomniany, bohaterski kapłan, którego przez analogię do losów tysięcy prześladowanych żołnierzy podziemia niepodległościowego w Polsce możemy nazywać Żołnierzem Niezłomnym Kościoła […]  Lista Jego zasług i osiągnięć jest bardzo długa, ale największym dowodem Jego męstwa i niezłomności jest postawa podczas aresztowania oraz bezlitosnych przesłuchań w więzieniu śledczym na Mokotowie w Warszawie w latach 1953-1955. […] Torturami, biciem i głodzeniem  śledczy UB chcieli na nim wymusić zeznania pozwalające na zorganizowanie pokazowego procesu przeciwko kardynałowi Wyszyńskiemu” – czytamy we wstępie. A książka i dołączony do niej film jest o tym, dlaczego aresztowano Księdza Arcybiskupa, co komuniści chcieli przez to osiągnąć, o tym że wytrzymał aż 27 miesięcy najgorszych stalinowskich tortur - i dlaczego tak niewiele o tym wiemy…

Dowiedzieliśmy się również, że w październiku 2017 r. ruszył proces beatyfikacyjny abpa Antoniego Baraniaka.

Na koniec tego poruszającego i kształcącego spotkania prowadzący: Jan Jaśkowiak (nasz absolwent) oraz ks. Grzegorz Umiński serdecznie zaprosili uczniów i ich opiekunów na kolejną taką inicjatywę edukacyjno-filmową, która odbędzie się 18 maja, a dotyczyć będzie Patrona Świdnicy, czyli św. Jana Pawła II.

Bardzo dziękujemy p. dr Jolancie Hajdasz za podarowaną naszej bibliotece książkę wraz z dedykacją. /M.S./

01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg