jFontSize
A- A A+

„W Stanach Zjednoczonych obliczono całkowitą ilość plastiku na świecie. Liczba ta wyniosła aż 8,3 miliarda ton. Tak ogromna masa materiału odpowiada miliardowi słoni, a powstała jedynie w ciągu ostatnich 65 lat”.

Najważniejszą kwestią jest fakt, że plastiki są zazwyczaj stosowane przez bardzo krótki czas, a następnie je się wyrzuca. Ponad 70% całkowitej produkcji plastiku znajduje się obecnie wśród odpadów, między innymi na wysypiskach śmieci oraz w oceanach.

Artykuły higieniczne, kubki, sztućce, folia, butelki plastikowe, opakowania spożywcze, torby, worki foliowe… Jogurty, woda, soki... nawet warzywa, wszystko kupujemy dziś w plastikowych opakowaniach. To rozwiązanie, jakże wygodne, ale niezdrowe. Plastik jest oczywiście wyjątkowo problematyczny, ponieważ nie ulega biodegradacji i dlatego utrzymuje się o wiele dłużej (do 1000 lat) niż inne rodzaje śmieci.

W artykule opublikowanym przez Uniwersytet Kalifornijski w czasopiśmie "Science Advances” dokonano pierwszej globalnej oceny, dotyczącej wyprodukowanej liczby plastiku. Ustalono, że połowa z 8,3 miliarda ton powstała w ciągu ostatnich 13 lat, a do 2050 roku ma być już 12 miliardów ton plastikowych odpadów, przy obecnych wskaźnikach recyklingu: Europa (30%), Chiny (25%), Stany Zjednoczone (9%). Żadne z powszechnie stosowanych tworzyw sztucznych nie ulega biodegradacji.

Co możemy zrobić, aby zapobiec zanieczyszczaniu środowiska plastikami? Odzwyczaić się od jednorazowych tworzyw sztucznych, nie kupować żywności w plastikowych opakowaniach i wody w plastikowych butelkach, bojkotować mikrokulki, gotować więcej potraw, kupować przedmioty z drugiej ręki, właściwie selekcjonować odpady, a następnie  przetwarzać je na nowe produkty i wykorzystywać w maksymalnym stopniu, wspierać podatek od worków i respektować zakaz, kupować produkty hurtowo, używać własnych toreb (np. na ubrania do pralni chemicznej), naciskać na producentów plastików, aby ograniczyli produkcję…

Od 13 kwietnia 2018 r. gazetka w holu szkoły: 22 KWIETNIA - MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI 2018.

Do Polski Dzień Ziemi trafił dopiero w 1990 roku, po upadku komunizmu. Od tej pory obchodzony jest corocznie. W bieżącym roku obchodzić go będziemy pod hasłem: „WALKA Z ZANIECZYSZCZENIEM PLANETY PLASTIKOWYMI ODPADAMI”. Odbędą się zapewne oficjalne zjazdy, obrady, konferencje, wiele miast zorganizuje festyny połączone z wykładami na temat ekologii, ale najlepszym sposobem świętowania jest zrobienie samemu czegoś ekologicznego. A co TY możesz zrobić w tym dniu? Pozbieraj śmieci na trawniku koło domu, zaproś innych, by z Tobą to zrobili na osiedlu, przesiądź się na rower, oddaj elektrośmieci do recyklingu, posadź drzewko lub kwiaty, narysuj plakat i wywieś go w widocznym miejscu, naucz kogoś segregowania śmieci… Koniecznie zrób coś dobrego dla swojej Ziemi! /M.S./

01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg