jFontSize
A- A A+
Tak zatytułowana jest w czytelni szkolnej wystawa o Stefanie Banachu, po której od 15 marca br. sprawnie oprowadza nas, wykazując się ogromną wiedzą i kulturą osobistą, Grzegorz Kania z kl. I D. Ekspozycja przygotowana została w związku z piątkową (23 marca) uroczystością nadania imienia naszej szkole i wręczenia sztandaru, pokazując niezwyczajne życie i dzieło naszego Patrona poprzez wybrane książki biograficzne, artykuły z różnych czasopism i informacje ze stron internetowych (patrz: kielich.amu.edu.pl). 

Dowiadujemy się, jak przypadki rządzą naszym życiem, poszerzamy wiadomości o osobach powiązanych z tym genialnym matematykiem oraz z Lwowską szkołą matematyczną, możemy przestudiować zestawione terminy Banachowskie, opinie słynnych matematyków o S. Banachu oraz Banachowski miszmasz. Wystawa stara się przybliżyć koloryt tamtych czasów, szczególnie okresu międzywojennego, reprodukcjami zdjęć ówczesnego Lwowa, anegdotami, cytatami, ciekawostkami i plakatami wykonanymi przez uczennice klasy I D: Natalię Janiszewską, Paulinę Grzyb i Wiktorię Krzyżańską. Najcenniejsze eksponaty na naszej wystawie to dwutomowe dzieło autorstwa Stefana Banacha „Rachunek różniczkowy i całkowy” z 1955 r. (wydany po raz pierwszy we Lwowie w latach 1929-1930) oraz również dwutomowa fotoreprodukcja wydania pierwszego (z 1938 r.) „Mechanika w zakresie szkół akademickich” w serii Monografie Matematyczne z roku 1947 – to m.in. dary z Instytutu Matematyki Polskiej Akademii Nauk.

Biblioteka szkolna II LO im. Stefana Banacha w Świdnicy dziękuje p. Dorocie Czarnockiej - kierownik Biblioteki Instytutu Matematycznego PAN w Warszawie za podarowane materiały, p. Agnieszce Nawrockiej – kierownik Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej Filia w Świdnicy za przesłane artykuły, p. prof. Beacie Goc za ofiarowane antyramy oraz uczennicom klasy I C za zaangażowanie w przygotowanie ekspozycji.

Wystawa będzie czynna do 9 kwietnia 2018 r.

Serdecznie zapraszamy! /M.S./

01.JPG02.JPG03.JPG04.JPG05.JPG06.JPG07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg