jFontSize
A- A A+
 

Martin Martinček (1913-2004) był wybitnym słowackim fotografem. Zajmował się głównie uwiecznianiem przyrody oraz portretowaniem mieszkańców rodzimego Liptowa. Pozostały po nim przepiękne w swojej magii fotografie artystyczne.

Jako czternastolatek, bez wiedzy rodziców, zdobył aparat fotograficzny i już wtedy próbował uchwycić nowe, niekonwencjonalne miejsca. Karierę jako zawodowy fotograf rozpoczął mając 48 lat. Zainspirowany ludźmi i naturą historycznego regionu Liptów, tworzył rozległe, często nowatorskie cykle fotograficzne. W takim środowisku stworzył swój przebogaty świat i wypełnił go znaczeniem. Fotografował nie tylko krajobrazy wiejskie, ale również mieszkańców Liptowa i ich obyczaje. Interesował go nie wyłącznie zewnętrzny wygląd obiektów, przede wszystkim usiłował uchwycić wewnętrzne prawa rządzące naturą, pragnął ukazać ich znaczenie dla życia człowieka zakorzenionego w swojej ziemi. Starał się odkrywać bogactwo codziennych sytuacji, które dzięki jego wytrwałości i cierpliwości emanowały niezwykłym pięknem, podczas gdy inni tego nie zauważali. W trakcie całodniowych, żmudnych spacerów śladami prostych ludzi, twardych i żywotnych, naturalnych aż do bólu, stworzył magiczne, epickie obrazy, jedyne w swoim rodzaju, bowiem nie znalazły one odpowiednika w słowackiej fotografii. Artysta wydał wiele publikacji ze swoimi zdjęciami.

Cykle fotograficzne Martinčeka zainspirowały twórcę filmu dokumentalnego Dušana Hanáka, który wyreżyserował w 1972 r. Pictures of The Old World - jeden z najbardziej udanych i najbardziej cenionych słowackich filmów dokumentalnych. Obrazy starego świata zostały uznane w 2000 r. przez słowackich krytyków za najlepszy słowacki film wszechczasów.

Gazetkę przedstawiającą zdjęcia tego wybitnego fotografa można oglądać od 1 grudnia 2017 r. w holu szkoły. /M.S./

 

01.jpg02.jpg