jFontSize
A- A A+
30 listopada 2017 r. w bibliotece naszej szkoły – II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy – odbyło się spotkanie z Panią Agnieszką Nawrocką – Dyrektor Dolnośląskiej Biblioteki Pedagogicznej w Świdnicy, której siedziba mieści się w gmachu I LO im. J. Kasprowicza. Na spotkaniu obecni byli uczniowie klasy II D, bo przecież humaniści z założenia powinni czytać więcej niż inni. Pani Agnieszka, nawiasem mówiąc absolwentka naszej szkoły, w kreatywny i ciekawy sposób zachęcała nas do czytania książek, odkrywając przed nami, jak niezwykły może być świat wykreowany w wyobraźni ich autorów.

Prelegentka przedstawiła nam możliwości ludzkiego organizmu w procesie czytania ze zrozumieniem, uzmysławiając słuchaczom, że nasz zmysł wzroku skokowo ogarnia partie tekstu. Nasz gość podał też interesujące statystyki obrazujące ilość książek czytanych przez osoby w różnych przedziałach wieku, z których wynika, że większość z nas do lektur wraca dopiero na emeryturze.

Podczas spotkania rozdane zostały karteczki z „Dziesięcioma Prawami Czytelnika” autorstwa Daniela Pennaca, z których dowiedzieliśmy się o następujących prawach: 

  1. Prawo do nieczytania.
  2. Prawo do przeskakiwania stron.
  3. Prawo do nieskończenia książki.
  4. Prawo do czytania jeszcze raz.
  5. Prawo do czytania byle czego.
  6. Prawo do bovaryzmu.
  7. Prawo do czytania byle gdzie.
  8. Prawo do czytania na wyrywki.
  9. Prawo do czytania na głos.
  10. Prawo do milczenia.

Owe prawa są dyskusyjne i nie wszystkie są akceptowane przez znawców tematu, skoro w punkcie pierwszym uznaje się, że nieczytanie to też wybór, który należy uszanować. Na podstawie analizy treści wyżej wymienionych praw dochodzimy do wniosku, że lektura książek nie jest obowiązkiem, lecz przyjemnością; zaś świat książek jest ciekawym sposobem spędzenia wolnego czasu, dającym możliwość przemyśleń i konfrontowania ich z innymi doznaniami.

Z relacji pani Agnieszki Nawrockiej dowiedzieliśmy się, że miłość do książek kształtuje się już w wieku wczesnego dzieciństwa, bowiem dzieci, którym rodzice często czytają książki, znacznie częściej kontynuują samodzielne czytanie w przyszłości niż te, których dzieciństwo było tego pozbawione.

Uważam, że spotkanie z tak kompetentną osobą ma walor edukacyjny i zapada w pamięć.  Myślę, że obecni na spotkaniu uczniowie, podobnie jak ja, doszli do wniosku, że czytanie daje ogromne możliwości: przede wszystkim wspaniałej rozrywki, lecz także poznawania faktów, myśli twórczej autorów oraz samego rozwoju umiejętności czytania ze zrozumieniem.

A więc jednak czytajmy i rozmawiajmy o tym!

 Julia Pióro, kl. II D

 

01.jpg02.jpg03.jpg