jFontSize
A- A A+
  Do końca bieżącego tygodnia (1 XII) zapraszamy do zapoznania się z wystawą „Zamenhof (1859-1917) – twórca języka esperanto”. W holu szkoły można obejrzeć tę bardzo interesującą ekspozycję w związku z Międzynarodowym Rokiem Zamenhofa (pod auspicjami UNESCO) i w setną rocznicę śmierci słynnego poligloty, lekarza okulisty, który pochodził z dziewiętnastowiecznego wielokulturowego i wielonarodowego Białegostoku. On to w 1887 roku, pod pseudonimem Doktoro Esperanto, opublikował język międzynarodowy.

Na wystawę składa się 18 plansz tematycznych m.in. Narodziny esperanta, Dziedzictwo esperanta, Ucz się esperanta..., Popularność dzieła Zamenhofa, Zasłużeni esperantyści, Międzynarodowe organizacje esperanckie.

Ekspozycja została przygotowana we współpracy Ministerstwa Spraw Zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej z Centrum Edukacji Międzykulturowej (CEM) Nowy Sącz-Wrocław. Najpierw wysłano ją elektronicznie (do druku) do 180 placówek dyplomatycznych na świecie, a obecnie przetłumaczono ją już na najbardziej popularne języki świata. Zaistniała w Europie i Azji. W Polsce pokazano ją m.in. w Nowym Sączu, na Przystanku Woodstock, we Wrocławiu i Świdnicy.

Wyjątkowym podsumowaniem tejże wystawy będzie poruszający monodram o słynnym poliglocie (autorstwa Włocha Mario Migliucciego), który wykona w naszej szkole emerytowana nauczycielka z Malborka – p. Helena Biskup. "Doktor Esperanto" opowiada o życiu Ludwika Zamenhofa od 15 grudnia 1859 r. do 14 kwietnia 1917 r.

Zainteresowanych zapraszamy już 5 grudnia (5 lekcja) do czytelni szkolnej! /M.S./

02.jpg03.jpg05.jpg