jFontSize
A- A A+

 

Jeśli Pan Bóg mi pozwoli być jeszcze kiedyś na Wawelu, to pójdę do grobów królewskich i pójdę też do grobu Marszałka. […] Raduję się, iż w suwerennej Polsce na nowo nabierają blasku i właściwego znaczenia patriotyczne idee, związane z obroną Ojczyzny, z Marszałkiem Józefem Piłsudskim.

Jan Paweł II

„5 grudnia 1867 r. w Zułowie na Wileńszczyźnie urodził się Józef Piłsudski, mąż stanu, współtwórca niepodległej Polski; jeden z przywódców PPS Frakcji Rewolucyjnej; współzałożyciel i komendant główny Związku Walki Czynnej; komendant główny Związku Strzeleckiego; dowódca I Brygady Legionów Polskich i inicjator utworzenia Polskiej Organizacji Wojskowej. Po odzyskaniu niepodległości Naczelnik Państwa i Naczelny Wódz, marszałek Polski. W 1926 r. dokonał zamachu stanu, w wyniku którego przejął władzę w państwie; dwukrotny premier, Generalny Inspektor Sił Zbrojnych i minister spraw wojskowych w latach 1926-1935. Zmarł 12 maja 1935 r. w Belwederze”.

Z okazji Święta Narodowego oraz 150. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego biblioteka szkolna przygotowała wystawę poświęconą temu wybitnemu przywódcy. Można na niej prześledzić całe życie Naczelnego Wodza, Jego dokonania oraz słynne powiedzenia, zapoznać się z opiniami polityków, wojskowych, ludzi kultury i nauki, z książkami biograficznymi, wycinkami z gazet, ilustracjami.

Szczególnie dziękujemy uczennicom kl. II C: Wiktorii Gałązce i Martynie Czuczwarze za bezinteresowne zaangażowanie w tworzenie tej ekspozycji i zapraszamy do wnikliwego jej prześledzenia.

01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg