jFontSize
A- A A+
  26 października 2017 r. w ramach V edycji festiwalu literackiego „Cztery Żywioły Słowa” odbyło się w czytelni szkolnej spotkanie z Wojciechem Korycińskim.

Wojciech Koryciński (rocznik 1979) - pisarz, miłośnik i popularyzator literatury, świdniczanin zakochany w swoim mieście, w bibliotekach i książkach. Absolwent II LO w Świdnicy, na co dzień nauczyciel języka polskiego w I LO. Autor prac Studium programów nowofalowych i kilkunastu artykułów o tematyce krytycznoliterackiej i kulturoznawczej. Członek Stowarzyszenia Chiazm. Autor trylogii świdnickiej: Tajemnice ulicy Pańskiej (2010), Niebieskie Zakony (2012) oraz Reges fugae (w przygotowaniu), farsy Urząd nad jeziorem (2013), noweli Wieża, a także krótkich form prozatorskich obejmujących postmodernistyczne wersje legend świdnickich powstałych w ramach projektu Wieża legend (2013). Laureat stypendium kulturalnego Miasta Świdnicy oraz Nagrody Prezydenta w dziedzinie kultury. W 2011 r. otrzymał nagrodę indywidualną za powieść kryminalną Tajemnice ulicy Pańskiej, pięcioletnią pracę przy organizacji Świdnickich Śród Literackich (pomysłodawca i współorganizator) i popularyzację świdnickiej literatury. W tym samym roku jego debiutancka powieść była nominowana do nagrody literackiej WARTO (za rok 2010), a w 2014 r. otrzymał Nagrodę Publiczności WARTO przyznawaną przez wrocławski dodatek „Gazety Wyborczej” i miasto Wrocław. Stypendysta Prezydenta Świdnicy w latach 2010 i 2013.

Na czwartkowym spotkaniu z młodzieżą prof. W. Koryciński mówił o swojej twórczości literackiej, która oscyluje wokół regionu dolnośląskiego, jego wielokulturowości i skomplikowanej historii. Ważną rolę w Jego kryminałach odgrywa fascynacja nie tylko bazyliką świdnicką, świdnickim Kościołem Pokoju, ale całym XIX wiekiem, a także łaciną i światem antycznym. Pisarz opowiadał młodzieży o samym - niezwykle męczącym - procesie pisania książek, o radości tworzenia czegoś nowego i końcowej satysfakcji. Sugerował, że warto dużo czytać, uczyć się, że nauka sama w sobie może być przyjemnością - kiedy jest naszą pasją, rozwijamy zdolności, nie zważając na trud i niedogodności, jakie towarzyszą temu procesowi. Zachęcał do spacerów śladami bohaterów swoich powieści historyczno-kryminalnych Tajemnice ulicy Pańskiej i Niebieskie zakony, które to spotkania sam prowadzi.

02.jpg04.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg