jFontSize
A- A A+
Od 16 października 2017 r. wystawa przygotowana z okazji obchodów Roku Kościuszki – „Myśląc Polska. W 200. rocznicę śmierci Tadeusza Kościuszki”.

Ekspozycja przybliża sylwetkę polskiego bohatera, obywatela Francji, Ameryki i Europy, ale także człowieka idei i działania, który służbie wolności poświęcił całe życie. Pokazuje znane  momenty z jego biografii, wielkie dokonania, zwycięskie i przegrane bitwy. Wszystko uzupełnione jest ilustracjami z życia wielkiego Polaka.

W działalności Kościuszki odnaleźć można echa wielkich idei społecznych, głoszących hasło wolności, równości, braterstwa pomiędzy wszystkimi ludźmi. Dlatego w szeregach wojsk kościuszkowskich znaleźli się obok szlachty – mieszczanie i chłopi, którym powstanie miało przynieść wolność. Tadeusz Kościuszko był więc pierwszym w naszych dziejach przywódcą całego narodu walczącego zbiorowym wysiłkiem o wolność i niepodległość. W działalności Kościuszki odnajdujemy początek nici przewodniej, która przez długie lata walki prowadziła Polaków do Ojczyzny wyzwolonej spod obcej przemocy.

JS. Kopczewski

 

01.jpg02.jpg03.jpg