jFontSize
A- A A+
Październik w bibliotece szkolnej jest zawsze szczególny. A to za sprawą dorocznego święta – Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, które w tym roku obchodzone jest na całym świecie pod hasłem „Książka łączy nas”, promując biblioteki szkolne, a przede wszystkim książki.

Te ostatnie już na starcie niezaprzeczalnie nas połączyły, gdyż uczniowie klas trzecich, z wielkim zapałem i zdobytym doświadczeniem, pomagają nauczycielom bibliotekarzom w opracowywaniu nowości książkowych. A są to:

Sandra Ślepokura, Joasia Makowiecka (kl. III B), Agata Horoszkiewicz, Marcelina Namlik, Ala Piwko, Nicole Wieczorek, Karolina Fita (kl. III D), Eleni Theodosiadou, Wioletta Dereń, Kamil Wilgus i Aleksandra Kosikowska (kl. III C).

Dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa mamy kolejne nowości, które biblioteka II LO zakupiła dla swoich czytelników. Lista książkowych życzeń powstała w oparciu o List do Rodziców (wysłany także drogą elektroniczną), rozmowy z nauczycielami, a przede wszystkim na podstawie ankiet czytelniczych przeprowadzonych we wszystkich klasach licealnych. Od 1 czerwca 2017 r. nasza skarbnica wiedzy powiększyła się o przeszło 800 woluminów (uff!), a to jeszcze nie koniec. Przed nami dalsze zakupy i przede wszystkim skuteczna reklama książek wskazanych przez naszych uczniów.

W tym roku planowanie działań związanych z październikowym świętem przypadło właściwie już na końcówkę września. W holu szkoły nadal można oglądać niepowtarzalną wystawę „Zasłużeni dla Miasta Świdnicy”, gdzie znaleźli swoje miejsce także autorzy książek historycznych, powieści obyczajowych, miłośnicy poezji.

Już niebawem w czytelni szkolnej szykuje się duża ekspozycja: „Czytanie jest trendy”, pokazująca ostatnio zakupione nowości, które można będzie polecić swojemu koledze, o których będzie można podyskutować i od razu wypożyczyć. Wśród propozycji napotkamy literaturę obyczajową, przygodową i młodzieżową, literaturę faktu, reportaże, biografie, literaturę kryminalną, sensacyjną, książki hobbystyczne i poradniki, komiksy oraz książki popularnonaukowe.

Obok plakatów i reklam promujących czytelnictwo odbędą się także spotkania z pedagogiem i pisarzem – p. Wojciechem Korycińskim (26 X – w ramach festiwalu literackiego „Cztery Żywioły Słowa”) oraz miłośnikiem naszego miasta, przewodnikiem – p. Mariuszem Barcickim. Świetnie zaznajomi nasz z książką VI już edycja Konkursu czytelniczego (24 X), którego motywem przewodnim jest hasło: „Książka daje nam tym więcej, im więcej od niej wziąć chcemy”, także zaktualizowane wystawki o Nagrodzie Literackiej „Nike” oraz Nagrodzie Nobla w dziedzinie literatury.

Biblioteka szkolna systematycznie odkrywa i ujawnia uczniów utalentowanych, prezentując ich prace na wystawach autorskich. Zachęcamy szczególnie uczniów klas pierwszych  i drugich do wyjścia z cienia i pochwalenia się swoim talentem.

Trzecioklasistów zapraszamy do przejrzenia regału z materiałami powtórkowymi do matury.

Krótko mówiąc, dzieje się - i mamy nadzieję, że nasze działania w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zwiększą zainteresowanie czytelników zbiorami naszej biblioteki i jej ofertą.

Tym bardziej, że w listopadzie mamy dla Was kolejne wyzwanie - XXVI Ogólnoszkolne Dyktando. Liczymy na tłum chętnych!

Na koniec minilekcja dla opornych.

POWINNIŚMY CZYTAĆ, PONIEWAŻ:

  1. Czytanie daje satysfakcję.
  2. Czytanie rozwija dojrzałe słownictwo.
  3. Dzięki czytaniu lepiej piszemy.
  4. Czytanie jest trudne, a trudności są potrzebne.
  5. Czytając, stajemy się mądrzejsi.
  6. Czytanie przygotowuje do zaistnienia na rynku pracy.
  7. Czytanie przynosi korzyści finansowe.
  8. Czytanie otwiera drzwi do dalszej edukacji.
  9. Czytanie broni nas przed uciskiem.
  10. Czytanie rozwija naszą moralną busolę.

                           /Kelly Gallagher: Jak zachęcać do czytania./

 

01.jpg02.jpg03.jpg