Czytanie może dawać nieograniczoną satysfakcję – świętuj z naszą biblioteką szkolną!
![]() |
Październik w bibliotece szkolnej jest zawsze szczególny. A to za sprawą dorocznego święta – Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, które w tym roku obchodzone jest na całym świecie pod hasłem „Książka łączy nas”, promując biblioteki szkolne, a przede wszystkim książki. |
Te ostatnie już na starcie niezaprzeczalnie nas połączyły, gdyż uczniowie klas trzecich, z wielkim zapałem i zdobytym doświadczeniem, pomagają nauczycielom bibliotekarzom w opracowywaniu nowości książkowych. A są to:
Sandra Ślepokura, Joasia Makowiecka (kl. III B), Agata Horoszkiewicz, Marcelina Namlik, Ala Piwko, Nicole Wieczorek, Karolina Fita (kl. III D), Eleni Theodosiadou, Wioletta Dereń, Kamil Wilgus i Aleksandra Kosikowska (kl. III C).
Dzięki Narodowemu Programowi Rozwoju Czytelnictwa mamy kolejne nowości, które biblioteka II LO zakupiła dla swoich czytelników. Lista książkowych życzeń powstała w oparciu o List do Rodziców (wysłany także drogą elektroniczną), rozmowy z nauczycielami, a przede wszystkim na podstawie ankiet czytelniczych przeprowadzonych we wszystkich klasach licealnych. Od 1 czerwca 2017 r. nasza skarbnica wiedzy powiększyła się o przeszło 800 woluminów (uff!), a to jeszcze nie koniec. Przed nami dalsze zakupy i przede wszystkim skuteczna reklama książek wskazanych przez naszych uczniów.
W tym roku planowanie działań związanych z październikowym świętem przypadło właściwie już na końcówkę września. W holu szkoły nadal można oglądać niepowtarzalną wystawę „Zasłużeni dla Miasta Świdnicy”, gdzie znaleźli swoje miejsce także autorzy książek historycznych, powieści obyczajowych, miłośnicy poezji.
Już niebawem w czytelni szkolnej szykuje się duża ekspozycja: „Czytanie jest trendy”, pokazująca ostatnio zakupione nowości, które można będzie polecić swojemu koledze, o których będzie można podyskutować i od razu wypożyczyć. Wśród propozycji napotkamy literaturę obyczajową, przygodową i młodzieżową, literaturę faktu, reportaże, biografie, literaturę kryminalną, sensacyjną, książki hobbystyczne i poradniki, komiksy oraz książki popularnonaukowe.
Obok plakatów i reklam promujących czytelnictwo odbędą się także spotkania z pedagogiem i pisarzem – p. Wojciechem Korycińskim (26 X – w ramach festiwalu literackiego „Cztery Żywioły Słowa”) oraz miłośnikiem naszego miasta, przewodnikiem – p. Mariuszem Barcickim. Świetnie zaznajomi nasz z książką VI już edycja Konkursu czytelniczego (24 X), którego motywem przewodnim jest hasło: „Książka daje nam tym więcej, im więcej od niej wziąć chcemy”, także zaktualizowane wystawki o Nagrodzie Literackiej „Nike” oraz Nagrodzie Nobla w dziedzinie literatury.
Biblioteka szkolna systematycznie odkrywa i ujawnia uczniów utalentowanych, prezentując ich prace na wystawach autorskich. Zachęcamy szczególnie uczniów klas pierwszych i drugich do wyjścia z cienia i pochwalenia się swoim talentem.
Trzecioklasistów zapraszamy do przejrzenia regału z materiałami powtórkowymi do matury.
Krótko mówiąc, dzieje się - i mamy nadzieję, że nasze działania w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zwiększą zainteresowanie czytelników zbiorami naszej biblioteki i jej ofertą.
Tym bardziej, że w listopadzie mamy dla Was kolejne wyzwanie - XXVI Ogólnoszkolne Dyktando. Liczymy na tłum chętnych!
Na koniec minilekcja dla opornych.
POWINNIŚMY CZYTAĆ, PONIEWAŻ:
- Czytanie daje satysfakcję.
- Czytanie rozwija dojrzałe słownictwo.
- Dzięki czytaniu lepiej piszemy.
- Czytanie jest trudne, a trudności są potrzebne.
- Czytając, stajemy się mądrzejsi.
- Czytanie przygotowuje do zaistnienia na rynku pracy.
- Czytanie przynosi korzyści finansowe.
- Czytanie otwiera drzwi do dalszej edukacji.
- Czytanie broni nas przed uciskiem.
- Czytanie rozwija naszą moralną busolę.
/Kelly Gallagher: Jak zachęcać do czytania./