jFontSize
A- A A+
25 września 2017 r. w czytelni szkolnej II LO miało miejsce spotkanie ze świdnickim aktorem teatralnym i filmowym Juliuszem Chrząstowskim, w którym uczestniczyły klasy II D i III D. Wydarzenie odbyło się w ramach projektu  ,,Czas na teatr. Teatr na czasie”.

 

Pan Juliusz Chrząstowski jest aktorem Teatru Starego w Krakowie, instruktorem teatralnym, koordynatorem projektu ,,Alchemia Teatralna” przy Świdnickim Ośrodku Kultury w Świdnicy, wykładowcą w ,,Dramastudio” oraz twórcą Grupy Teatralnej o Szesnastej działającej w Nowym Targu.

 Aktor urzekł nas swoją otwartością. Przyznał, że zawód aktora daje też wiele korzyści w życiu codziennym, choć nie jest łatwo oddzielić pracę od domu. Mimo to ma on wiele innych pasji m.in.: w wolnych chwilach uprawia i pielęgnuje swój ogród. Gość przywołał wiele śmiesznych anegdot, które przytrafiły mu się w czasie występów scenicznych. Jedna z historii dotyczyła specyficznej reakcji widowni chińskiej na aluzje polityczne przemycane w czasie spektaklu „Wróg Ludu” w reż. Jana Klaty. Nagradzany prestiżowymi nagrodami artysta wyznał nam, że przy każdej odgrywanej postaci, w jaką się wciela, musi się odpowiednio przygotować zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Humaniści z wielką ciekawością słuchali o drodze aktora do jego kariery. Otrzymaliśmy porcję wiedzy na temat pracy „od kuchni” w teatrze.

Absolwent naszego liceum bardzo miło wspomina czasy szkolne, do których chętnie wraca pamięcią. Opowiedział nam wiele historii związanych z murami II LO. To właśnie w naszej auli zagrał w swoich pierwszych przedstawieniach. Od tamtej pory pokochał deski sceniczne i podjął trud nauki w Wyższej Szkole Teatralnej we Wrocławiu.

Juliusz Chrząstowski na naszym spotkaniu był bardzo życzliwy i skory do rozmów. Chętnie odpowiadał na nasze pytania. Emanował pozytywną energią. Ponadto nasz gość zaprasza wszystkich chętnych do spróbowania swoich sił na scenie i dołączenia do ,,Alchemii Teatralnej”, do której niedługo ma odbyć się nabór. Więcej informacji  można znaleźć na oficjalnym fanpage'u projektu. Na pewno w naszym LO znajdą się jakieś ukryte talenty aktorskie…

Prowadzący spotkanie: Izabela Holecka z klasy III D (spod polonistycznego patronatu p. prof Elżbiety Badzioch-Zarzyckiej) oraz Michał Pfanhauser z klasy II D (pod opieką pani profesor Marioli Mackiewicz) spisali się na medal, zadając ciekawe i przemyślane pytania.

Autorzy tekstu:
Patrycja Grzelec
Mateusz Rymkiewicz
klasa II D

01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg