jFontSize
A- A A+

Cudowność dnia i nocy wigilijnej znajduje swoje odbicie w naszych wierzeniach i nieustająco rozkwita na nowo. Barbara Ogrodowska w Polskich obrzędach i obyczajach napisała: Wigilia to najpiękniejszy, magiczny dzień i wieczór w roku; dzień i wieczór cudów, niezwykłych przeżyć; największe w całym roku niezwykłe i cudowne święto rodzinne. Święto, które budzi w nas emocje i co roku mobilizuje do niecodziennej aktywności, do wielkich pasjonujących przygotowań…

Właśnie ojciec kiwa na matkę,

że już wzeszła Gwiazdka na niebie,

że czas się dzielić opłatkiem,

więc wszyscy podchodzą do siebie

i serca drżą uroczyście,

jak na drzewie przy liściach liście.

Jest cicho. Choinka płonie.

Na szczycie cherubin fruwa.

Na oknach pelargonie

blask świeczek złotem zasnuwa,

a z kąta, z ust brata, płynie

kolęda na okarynie:

Lulajże Jezuniu…

K. I. Gałczyński: Przed zapaleniem choinki

Wigilia i cały cykl Bożego Narodzenia są w Polsce dniami wyjątkowymi, mają swoje własne zwyczaje i obrzędy, niektóre bardzo dawnego pochodzenia, a także własne, przebogate tradycje. A tradycja jest elementem naszego Życia, naszych zasad i norm postępowania. Elementy kultury, które uznawane są przez daną społeczność za szczególnie doniosłe, przekazywane są z pokolenia na pokolenie i kultywowane z wielkiej i serdecznej, szczerej potrzeby, dlatego są tak wzruszające, pełne ludzkiej życzliwości, wspomnień i nadziei… Stąd też pojawiły się już w naszej szkole nastrojowe dekoracje.

Biblioteka szkolna dziękuje uczniom klasy III C: Patrycji Sydor, Karolinie Hrynacz, Zuzannie Darosz, Martynie Banaś, Weronice Skupień, Kindze Żelaznej, Alicji Gucwie, Paulinie Ponińskiej, Krzysztofowi Sowie, Danielowi Wiśniewskiemu, Danielowi Dominikowi i Konradowi Mentelowi za pomoc w tworzeniu gazetki świątecznej i pracach porządkowych, a także życzy wszystkim CZYTELNIKOM radosnych Świąt Bożego Narodzenia, również zaprasza do wypożyczenia interesującej lektury na długie wieczory przy choince.

01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg07.jpg