jFontSize
A- A A+

Na papierze i tekturze, często wielowarstwowo, za pomocą rozmaitych technik łączonych ze sobą. Na podłożach wielokrotnie pokrywanymi farbami ściennymi widnieją wizerunki reżyserów. Namalowane są akrylami, pastelami suchymi i tłustymi, a nawet sprayem. Z bliżej nieokreślonych głębi wyłaniają się zagadkowe twarze, uchwycone jakby w przelocie, z różną mocą i wyrazistością. Wykorzystane jest tu operowanie światłocieniami, które tworzą nastrój mroku i tajemnicy, oddziałujące nie tylko na ludzkie oko, ale także nie jego intelekt czy emocje. W tle abstrakcyjne kombinacje linii, wzorów, cyfr, plam i motywów geometrycznych, które wciągają widza w grę złudzeń optycznych, z których z wyłaniają się skądinąd znane nam twarze. Wydaje się, że zastosowanie różnorodności form jest tu zabiegiem celowym, gdyż artysta uzyskał w ten sposób pożądaną tajemniczość, a zarazem czytelność treści. Bez trudu odgadnąć można, iż są to: Jerzy Kawalerowicz, Kazimierz Julian Kutz, Andrzej Wajda, Krzysztof Kieślowski, Roman Polański, Jerzy Skolimowski, Jerzy Kawalerowicz, Marcin Wrona, Lech Majewski, Wojciech Smarzowski i Stanisław Bareja.

W holu szkoły, na zaproszenie biblioteki szkolnej, od 28.10.2016 r. przez najbliższy miesiąc, prezentowanych będzie jedenaście prac artysty – p. Roberta Kukli. To obrazy z obszernego cyklu malarskiego pod tytułem „Polscy reżyserzy”. Całość – jak sam autor napisał - to zestaw kilkudziesięciu portretów - subiektywnie wybranych przez artystę - polskich twórców filmowych, począwszy od najwybitniejszych osób polskiej kinematografii powojennej, jak: Wojciech Jerzy Has, Andrzej Munk, Andrzej Wajda czy Jerzy Kawalerowicz, poprzez reżyserów pracujących również poza krajem: Roman Polański, Jerzy Skolimowski, Andrzej Żuławski, Agnieszka Holland, Lech Majewski - czy osiągających ogromne sukcesy za granicą z filmami rodzimymi - Krzysztof Kieślowski, Krzysztof Zanussi, Jerzy Hoffman - aż po młodszą generację artystów jak np.: Małgorzata Szumowska, Wiesław Smarzowski. Wystawa – ciągle wzbogacana- prezentowana była wielokrotnie podczas Festiwalu Reżyserii Filmowej odbywającego się w latach 2006-2014 w Świdnicy.

Robert Kukla – ur. 1968 r. - absolwent II LO w Świdnicy, ukończył na Uniwersytecie Śląskim wydział artystyczno-pedagogiczny, otrzymał dyplom z malarstwa w 1995 r. Uprawia malarstwo, grafikę użytkową, scenografię teatralną. Jest animatorem kultury w zakresie plastyki i fotografii, kuratorem wielu wystaw i pedagogiem.

Niektóre wystawy indywidualne:

2004 Trutnov (Czechy_ - Galeria Miejska

2008 BWA Zamek Książ

2009 Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy

Niektóre wystawy zbiorowe:

2005 Nowe – młoda plastyka świdnicka i wałbrzyska BWA Zamek Książ

2006 Biennale Pasteli w Nowym, Sączu

2007 i 2008 Polscy artyści plastycy dzieciom BWA Zamek Książ

2007 Bergstarsse (Niemcy) - Prezentacje artystów Powiatu świdnickiego

Robert Kukla nie ogranicza się do malarstwa sztalugowego, projektuje także plakaty, ilustracje, okładki wydawnictw, karty pocztowe, druki okolicznościowe.

Co ciekawe, jest autorem wielu prac malarskich na terenie Ziemi Świdnickiej – m.in.: Drogi Krzyżowej w Kościele parafialnym p.w. Miłosierdzia Bożego na Zarzeczu, twórcą grafik i akwarel do materiałów promocyjnych miasta Świdnicy, laureatem I nagrody w konkursie na projekt plakatu z okazji Dni Świdnicy 2002, autorem scenografii teatralnych, m.in. do przedstawienia „Dzieci z Bullerbyn” w reżyserii Tomasza Dajewskiego, kuratorem kilkuset wystaw m.in. Hanny Bakuły, Władysława Hasiora, Elżbiety Dzikowskiej, Stanisława Kluski, jurorem w licznych konkursach m.in. w międzynarodowym konkursie fotograficznym „Zestaw”. Prowadzi również zajęcia warsztatowe z młodzieżą i osobami dorosłymi (grupa świdnickich plastyków amatorów, Uniwersytet Trzeciego Wieku).

Otrzymał stypendium Gminy i Miasta Świdnica w Dziedzinie Kultury w 2008 roku.

To również autor murali na terenie miasta. Do ich tworzenia często zaprasza młodzież. Dwa murale możemy podziwiać w podwórku pomiędzy ulicami Grodzką i Kotlarską i obok bocznego wejścia do Galerii Świdnickiej. „Oprócz obrazu, na tyłach Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych, przy ulicy Długiej 33, stanęła ławeczka tolerancji, a o jej wygląd zadbali uczestnicy warsztatów. Mural przedstawia twarz, na którą z całych sił napierają dwie ściany, które symbolizują nietolerancję. Dopełnieniem całości jest kolorowa ławeczka tolerancji”.

30 września 2015 r. w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury odbyła się inauguracja sezonu kulturalnego. Podczas uroczystości wręczone zostały Nagrody Prezydenta Miasta Świdnicy za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury oraz statuetki „Mecenasa kultury”, otrzymał je m.in. Robert Kukla za upowszechnianie kultury, w tym realizację autorskiego projektu murali.

Najnowszy projekt artysty roboczo nazywa się „Anioły w mieście”. Anioły mają pojawiać się w nieoczekiwanych miejscach Świdnicy, mają zaskakiwać przechodniów. Ten, którego inspiracją jest putto sfotografowane przez Bożenę Pytel w Kościele Pokoju, dzierży w dłoni puszkę ze sprayem i powstał przy ul. Basztowej. Z czasem malarz chce uwolnić więcej aniołów.

Jesteśmy niezmiernie dumni, iż p. Robert zechciał zaprezentować swoje obrazy także i u nas. Taka zupełnie niezwykła wystawa nie zdarzyła się dotychczas w II LO. Znakomitym portretom w naszej szkole towarzyszy gazetka, na której przybliżone są sylwetki jedenastu reżyserów, ich życiorysy, dokonania, są także wycinki prasowe i zdjęcia z filmów. Zapraszamy do zapoznania się z całością.

Jednocześnie zachęcamy młodzież do zrecenzowania tej bardzo kształcącej ekspozycji, a warto ją dokładnie obejrzeć, pobyć z nią, utrwalić swoje odczucia, interpretację, ocenę. Prace w formie elektronicznej należy dostarczyć do biblioteki szkolnej. Najlepsze zostaną nagrodzone nie tylko bardzo dobrą oceną z języka polskiego, lecz także talonami na zakupy do Empiku.

Oprac. Maria Szymańska

Dla zainteresowanych kontakt z Robertem Kuklą:

tel. 506 859 759,

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

www.facebook/kukla.obrazy/photos_albums

 

01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpgkukla.jpg