jFontSize
A- A A+

Efektywnie, sprawnie i szybko - pięknie przyozdobione schody od wczorajszego popołudnia (25.10.2016 r.) to wynik prawie dwugodzinnej pracy uczniów klasy III D: Oliwii Jewuły, Klaudii Fortuny, Gabrieli Kotlarskiej, Alicji Bar, Pauli Baumgartner, Artura Ciachowskiego, Michała Serwickiego i Dariusza Sywały, którzy wzięli udział w akcji zaproponowanej przez bibliotekę szkolną.

Okazuje się, że powodów, dla których warto czytać, jest tak wiele, że bez trudu sięgnęły drugiego piętra. Kolejny już raz przypomina się nam, jak ważne jest czytanie, które leży u podstaw sukcesów każdego młodego człowieka i otwiera drzwi do dalszej, oby nieustającej, edukacji, a rozwinięty nawyk czytania, to zapowiedź działania funkcji poznawczych na całe życie. Czytając nie tylko stajemy się mądrzejsi, ale możemy nawet uchronić się w przyszłości przed chorobą Alzheimera.

Już na początku lat siedemdziesiątych polski językoznawca i prasoznawca, specjalista w dziedzinie komunikowania masowego i socjolingwistyki, Walery Pisarek, w „Retoryce dziennikarskiej” napisał: "Dziś wobec zalewu słowa drukowanego nie wystarczy umieć czytać, żeby być człowiekiem cywilizowanym. Trzeba umieć czytać szybko. Jeśli dotychczas wystarczało nam czytanie zdaniami od kropki do kropki, dziś musimy nauczyć się czytać całymi akapitami” - zwłaszcza teksty do których ma się dostęp w bardzo krótkiej, wolnej chwili.

Obecnie „świat jest przepełniony słowami: książki, notatki, e-maile, umowy, gazety, strony internetowe, kolorowe magazyny i katalogi – to tylko niektóre z przykładów”. Niestety, większość ludzi, nie tylko ze względu na brak czasu, nie czyta wcale lub czyta tylko fragmenty tekstu, a uczniowie sięgają do opracowań, zamiast samej lektury. A może warto, właśnie teraz, zastanowić się nad tym, jak czytać mądrzej i szybciej, nie tracąc jednocześnie sensu poszczególnych zdań?... I jeszcze jedno: „Nie ma nudnych książek - są jedynie takie, które pomagają pokonać bezsenność”.

W podziękowaniu uczniom „humana” życzymy dostępu do jak najciekawszych tekstów dziennikarskich!

Maria Szymańska

01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg11.jpg