Felietony, eseje, szkice prof. Jerzego Bralczyka – 500 zdań polskich, powieść Andrzeja Szczypiorskiego Msza za miasto Arras, Kubuś Puchatek autorstwa Alana A. Milne’a, poezje polskiego poety, prozaika, tłumacza, dziennikarza i felietonisty – Jacka Podsiadło, nieśmiertelne Quo vadis Henryka Sienkiewicza, arcydzieło Antoine de Saint-Exupéry’ego Mały Książę, książka napisana w formie dialogu: Dobra miłość. Co robić, by nasze dzieci miały udane życie Wojciecha Eichelbergera i Andrzeja Samsona czy Festung Breslau – kryminał wrocławskiego pisarza, filologa klasycznego, specjalisty w zakresie językoznawstwa łacińskiego - Marka Krajewskiego – to pozycje książkowe, które wybrali nasi goście w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania, który odbył się wczoraj w bibliotece szkolnej II LO, a obchodzony jest w naszym kraju z inicjatywy Polskiej Izby Książki od piętnastu lat, właśnie 29 września.

Fragmenty swoich ulubionych książek, w holu przed biblioteką, w czasie przerw lekcyjnych, czytali dla nas: wiceprezydent Świdnicy (absolwent naszej szkoły) – p. Szymon Chojnowski, dyrektor II LO - p. Jacek Iwancz, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. C.K. Norwida w Świdnicy – p. Adriana Miara, zastępca dyrektora ŚOK-u – p. Bożena Kuźma (także absolwentka II LO w Świdnicy), przewodniczący Rady Miejskiej w Świdnicy – p. Jan Dzięcielski, pedagog II LO – p. Barbara Trojanowska-Butmankiewicz oraz student Politechniki Wrocławskiej (absolwent naszego liceum) – p. Kacper Mik.

Biblioteka szkolna wspierana przez Samorząd szkolny (który serwował ciasta i inne słodkości) włączyła się w tę akcję po raz pierwszy, potwierdzając tezę, że taka forma propagowania lektury jest bardzo potrzebna, szczególnie w tych czasach, kiedy młodzież coraz rzadziej sięga po książki niebędące lekturami szkolnymi, a głośne czytanie w domach wypierane jest przez kontakt z komputerem. Udział w tej swego rodzaju uczcie duchowej, to dobry moment na refleksje. Czytajmy w wolnym czasie innym: młodszemu rodzeństwu, kolegom, rodzinie, gdyż jak to jest udowodnione, kontakt z żywym słowem ma wiele zalet: stymuluje umysł, uspakaja, poprawia samopoczucie i sen, pogłębia wiedzę, pobudza chęć poznawania świata, rozwija zdolność koncentracji, wzbogaca słownictwo, poprawia pamięć, ćwiczy myślenie analityczne, opóźnia demencję i chorobę Alzheimera, rozwija empatię, dodaje seksapilu, a dobrze dobrana lektura pomaga nawet wyjść z depresji.

Nauczyciele bibliotekarze dziękują Dyrekcji, przewodniczącej Samorządu szkolnego - Natalii Wojtasik (II A), Natalii Moskwie (I B), Indii Bogusławskiej (I B), Mai Szymaszkiewicz (II B) oraz Jankowi Mikule (II C) - który czuwał nad sprzętem nagłaśniającym - za zrozumienie i wydatną pomoc.

Maria Szymańska, Iwona Tomaszewska