jFontSize
A- A A+

We czwartek, 19 maja 2016 r., przybyła do biblioteki II LO, w towarzystwie Sobiesława Nowotnego – świdnickiego historyka oraz państwa Dobkiewiczów (Fundacja Idea), p. prof. Alina Kowalczykowa – legenda polskiej polonistyki, literaturoznawca i kulturoznawca, profesor historii literatury polskiej, autorka licznych publikacji naukowych z dziedziny humanistyki, członkini m.in. Towarzystwa Popierania i Krzewienia Nauk, PEN Clubu, Komitetu Nauk o Literaturze PAN oraz Instytutu Badań Literackich PAN. W Jej dorobku naukowym znajduje się wiele znanych, cennych wydawnictw, takich jak.: Romantyczni szaleńcy (1977), Stefan Żeromski w Zamku (1985), Czym był Romantyzm (1990), Piłsudski i tradycja (1991), Słowacki (1944), Dramat i teatr romantyczny (1997), Romantyzm i nowe spojrzenie (2008), Żeromski w Niepodległej (2013).

Pani Profesor w swoich pracach naukowych zajmuje się głównie zagadnieniami romantyzmu, jest również autorką podręczników szkolnych do języka polskiego (Romantyzm. Podręcznik dla szkół ponadpodstawowych. Warszawa 1994).

W godzinnym, bardzo interesującym wykładzie dla młodzieży klas humanistycznych na temat manipulacji twórczością Stefana Żeromskiego prof. A. Kowalczykowa (przyjaciółka rodziny Żeromskich) mówiła o twórczości Stefana Żeromskiego, zwracając uwagę na to, w jaki sposób można manipulować umysłami odbiorców i że trzeba umieć odczytywać po swojemu rzeczy, które nas szczególnie interesują. Pani prof. Kowalczykowa pojawiła się w Świdnicy, idąc tropami swojego ojca – Stanisława Lorenza - wybitnego historyka sztuki, który przez 47 lat był dyrektorem Muzeum Narodowego w Warszawie, również pomysłodawcą i realizatorem odbudowy Zamku Królewskiego w naszej stolicy. W czasach II wojny światowej i tuż po niej prof. Lorenz zasłużył się m.in. w akcji ratowania dóbr kultury polskiej i najcenniejszych polskich zabytków, uczestnicząc w czynnościach zabezpieczenia i rewindykacji dzieł znalezionych na poniemieckim Śląsku. Pani Profesor podarowała bibliotece II LO szkice "Żeromski w Niepodległej" wraz z dedykacją. Dziękujemy!

01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg