jFontSize
A- A A+

23 kwietnia Wrocław objął tytuł Światowej Stolicy Książki UNESCO. Miasto przejęło ten tytuł od koreańskiego Incheon i będzie go sprawowało przez rok. Z tej okazji zaplanowano w stolicy Dolnego Śląska wiele wydarzeń kulturalnych z dziedziny literatury.

Wśród nich znalazło się otwarcie głównej ekspozycji w powstającym Muzeum Pana Tadeusza (Kamienica Pod Złotym Słońcem, Rynek 6), które prowadzi Zakład Narodowy im. Ossolińskich. W zbiorach tej instytucji znajduje się rękopis Mickiewiczowskiej epopei, który przechowywany jest w hebanowej szkatule. Muzeum nie tylko pokazuje rękopis poematu, ale także próbuje wyjaśnić, dlaczego właśnie w Panu Tadeuszu wiele pokoleń szukało osobistego i narodowego wyzwolenia. Muzeum ma bogaty program wystaw i przede wszystkim innowacyjną działalność edukacyjną, która będzie współgrać z programami artystycznymi, naukowymi i wydawniczymi.

Kadencja Wrocławia jako Światowej Stolicy Książki UNESCO zakończy się w kwietniu 2017 r. Wówczas ma zostać zaprezentowany Światowy Hymn Książki. Będzie to wiersz Tadeusza Różewicza „Włosek poety”, do którego muzykę komponuje Jan Kanty Pawluśkiewicz. Powstający utwór ma na stałe pozostać Światowym Hymnem Książki.

Idea Światowej Stolicy Książki wywodzi się od Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, który po raz pierwszy odbył się 23 kwietnia 1995 r., a ten tytuł po raz pierwszy został przyznany w 2001 r. Wpływ na wybór miasta, które w sposób szczególny angażuje się w rozwój czytelnictwa na poziomie miejskim, regionalnym, krajowym i międzynarodowym mają oprócz UNESCO również: Międzynarodowe Stowarzyszenie Wydawców, Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich oraz Międzynarodowa Federacja Sprzedawców Książek.

01.jpg02.jpg03.jpg