jFontSize
A- A A+

17 marca 2016 r. odbyło się w czytelni szkolnej spotkanie autorskie ze świdnickim pisarzem, poetą, autorem scenariuszy i słuchowisk radiowych p. Ryszardem Latko.

Najpierw w twórczość naszego Gościa wprowadziły nas dwie uczennice klasy I D (humanistycznej): Kasia Pszonka i Karolina Fita. Kolejno słuchacze mieli okazję przypomnieć sobie krótki, końcowy fragment chłopskiej komedii obyczajowej Sprawa się rypła z 1984 r. w reżyserii Janusza Kidawy. Film oparto na motywach sztuki R. Latki Tato, tato, sprawa się rypła z 1976 r. Następnie rozmawialiśmy o najnowszej powieści pisarza pt. Miłość w czasach komuny. Już sam podtytuł książki Opowieść o chłopcu, którego ojciec w maślance się utopił wzbudził w czytelnikach zaciekawienie. Zadziwił zapis smutnego dzieciństwa i młodości Szczepana, jego niezwykle trudny, pokręcony los i dojmująca samotność. Suma wydarzeń rządzących życiem bohatera, wiejskiego chłopca, skłania nawet człowieka młodego do niebanalnych refleksji, wzbogacając go o nieznane emocje. Przeżycia traumatyczne nie kończą się przecież wraz z konkretnymi granicami czasów, za to są łagodzone przez miłość i czułość, jako stany naturalne, które przydarzyć się mogą każdemu i w każdych warunkach.

Również obraz obyczajów panujących w środowisku wiejskim i miejskim lat pięćdziesiątych mogą wzbudzić w czytelnikach skrajne uczucia, tym bardziej, że do dziś wiele osób starszych wspomina te czasy, kiedy to w gazetach roiło się od ogłoszeń ze słowami: „zatrudnimy natychmiast”.

Sam autor opowiedział nam o swojej historii, która zainspirowała Go do prób literackich, o młodości w tamtych niełatwych latach i o braku recepty na udane życie.

Dziękujemy p. Ryszardowi, iż ponownie zaszczycił II LO swoją obecnością (równo po 25 latach) i życzymy jeszcze wiele owocnych lat na niwie literackiej.

M.S.

dsc05404.jpgdsc05406.jpgdsc05407.jpgdsc05408.jpgdsc05409.jpgdsc05411.jpgdsc05412.jpgdsc05414.jpgdsc05417.jpg