jFontSize
A- A A+

Od 8 grudnia 2015 r. gazetka KTÓŻ POBIEŻY KOLĘDOWAĆ MAŁEMU?

Bogaty w obrzędy i zwyczaje najdłuższy dzień w całym roku - wieczór wigilijny, kończy się o północy, uroczystą mszą świętą i – jutrznią, nazywane w Polsce pasterką albo północką. Bijące podczas jutrzni dzwony, głośne i uroczyste Gloria i kolędy, a przede wszystkim wielka polska kolęda Franciszka Karpińskiego „Bóg się rodzi” obwieszczają, że oto rozpoczyna się dzień Bożego Narodzenia.

Najstarsze, znane kolędy polskie pochodzą z XV wieku, a zalicza się do nich m.in. kolędę ”Anioł pasterzom mówił” (została przełożona z oryginału łacińskiego). Najpiękniejsze kolędy polskie powstały w XVII i XVIII wieku, mają one ogromną wartość literacką i muzyczną, tak jak „W żłobie leży” - tekst tej kolędy ułożony został przez samego Piotra Skargę, a melodia nawiązuje do poloneza koronacyjnego króla Władysława IV.

W polskim dorobku kulturalnym zachowało się ponad 500 kolęd i pastorałek. Do niedawna śpiewanie kolęd było obyczajem powszechnym w całej Polsce. Ta wiekowa tradycja niestety zanika, a warto do niej powrócić, bo kolędy stanowią najpiękniejszą oprawę polskich obchodów Świąt Bożego Narodzenia i możemy je śpiewać aż do 2 lutego.

dsc05164.jpgdsc05166.jpgdsc05177.jpg