jFontSize
A- A A+

Październik to także Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Z tej okazji nasza Biblioteka przygotowała wystawę-przewodnik po Szlaku Zabytków Komunikacji na Dolnym Śląsku, która wzbogacona została materiałami użyczonymi przez muzea. Ekspozycję można było oglądać przez cały miesiąc w holu szkoły.

My, uczniowie klasy 2c: Daniel Wiśniewski (słowo wstępne), Paweł Bęś (Muzeum Powozów Galowice k/Żórawiny), Krzysztof Sowa (Muzeum Motoryzacji Topacz w Ślęzie) oraz Patrycja Sydor (Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej) wcieliliśmy się w role przewodników, zabierając grupy koleżanek i kolegów w niecodzienną podróż po Szlaku Zabytków Komunikacji. Po uprzednim przygotowaniu, z pełnym zaangażowaniem i bogatą wiedzą, opowiadaliśmy o unikatowych eksponatach, które znajdują się w muzeach na owym szlaku. Swoje przysłowiowe pięć minut wzbogacaliśmy anegdotami oraz ciekawostkami (w tej kwestii niezawodnym okazał się Krzysiek – miłośnik motoryzacji i rajdów). Nad całością czuwała p. prof. Maria Szymańska, która zainicjowała projekt oraz nawiązała kontakt z tymi placówkami.

Myślę, że inicjatywa miała bardzo pozytywny odbiór. Świadczą o tym chociażby liczne pytania zadawane nam przez „zwiedzających”. Myślę, że skutecznie zachęciliśmy naszych kolegów do odwiedzania muzeów, do krzewienia idei ochrony dziedzictwa kultury technicznej, do poznawania historii Dolnego Śląska, tym samym wzbogacania swojej wiedzy, do aktywnego uczestniczenia w życiu kulturalnym naszego regionu oraz w najszerszym znaczeniu - do budowania naszej tożsamości narodowej.

Patrycja Sydor

01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg06.jpg07.jpg08.jpg09.jpg10.jpg11.jpg12.jpg13.jpg14.jpg15.jpg16.jpg17.jpg18.jpg19.jpg20.jpg21.jpg