jFontSize
A- A A+

15 października 2015 r. w czytelni II LO w ramach festiwalu literacko - artystycznego "Cztery Żywioły Słowa" odbyło się spotkanie z autorką zbioru opowiadań pt.: "Całkowity koszt wszystkiego" oraz " Gry w Birkenau" - Agnieszką Kłos.Autorka jest osobą niezwykle ciepłą i ciekawą świata, toteż z wielkim zaangażowaniem opowiedziała nam historię Holocaustu, która dotyczy obozu w Auschwitz - Birkenau. Było to dla nas, uczniów,niezwykłe przeżycie,bowiem opowieści o zagładzie narodu żydowskiego wywołały w nas ogromne emocje, a także skłoniły do refleksji. Jak powiedziała pani Agnieszka : "każdy powinien zdawać sobie sprawę z tego, co się działo w takich obozach, bo tylko wtedy będzie mógł stać się człowiekiem".

Dowiedzieliśmy się w czasie spotkania autorskiego także o obserwacjach, jakie poczyniła artystka, odnosząc się do pamięci człowieka, ale również traum ludzi, którym udało się przetrwać wojnę. Szczególnie interesującym ,a wręcz szokującym faktem było to, że na terenie Auschwitz - Birkenau istniała kobieca orkiestra obozowa. To przede wszystkim dzięki temu ludzie uzdolnieni muzycznie mogli ocalić swoje życie, choć muzyka ta nosiła miano "muzyki piekielnej", gdyż towarzyszyły jej śmierć i głód. Poznaliśmy także historię jednej z wiolonczelistek - Anity Lasker, która do dziś gra ,choć, jak się dowiedzieliśmy, wiele osób z orkiestry, które zostały wyzwolone, porzuciły na zawsze muzykę, gdyż przypominała ona o cierpieniu ,jakiego doznali.

Innym wątkiem rozmowy dotyczącym przetwarzania motywu Holocaustu były nawiązania do tekstów kultury. Zdobywając wiedzę o artystycznym punkcie widzenia takich miejsc jak getta czy obozy koncentracyjne, usłyszeliśmy o niesamowitych instalacjach, rzeźbiarza Mirosława Bałki, który swoje dzieła wykonuje z dość nietypowych materiałów : sól, wosk czy mydło - mających symboliczne znaczenie i ukryty sens. Autorka starała się nas nie zanudzić faktami, a pragnęła zachęcić i zainspirować do tego, byśmy inaczej spojrzeli na historię Holocaustu. Myślę, że po tym spotkaniu każdy choć na chwilę zastanowił się nad losami ludzi z obozu Auschwitz - Birkenau.

Anna Maksym
klasa II D

01.jpg02.jpg03.jpg04.jpg05.jpg