jFontSize
A- A A+

Ogólnonarodowe Czytanie odbyło się w sobotę, 5 września 2015 r. Lekturą tegorocznej IV już edycji tego wydarzenia było arcydzieło literackie Bolesława Prusa pt. „Lalka”, co niewątpliwie przyczyniło się do zaakcentowania bogactwa tego dzieła.

Ogólnopolska akcja Narodowego Czytania została zainicjowana przed trzema laty przez Prezydenta Rzeczypospolitej Bronisława Komorowskiego. Ma ona na celu popularyzowanie fundamentalnych dzieł w polskiej kulturze, wzmacnianie poczucia wspólnej tożsamości, a także promowanie kultury żywego słowa w jej najdoskonalszych przejawach. Lektura dzieł ze skarbnicy polskiej literatury to sposób na narodową integrację wokół zjawisk doniosłych w polskiej kulturze wysokiej oraz na odkrywanie mądrości i aktualności zawartych w nich diagnoz. Narodowe Czytanie zainaugurowała w 2012 r. wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 r. w całej Polsce odbyło się wspólne czytanie dzieł Aleksandra Fredry. W 2014 r. prezydent polecił uwadze rodaków publiczne czytanie „Trylogii” Henryka Sienkiewicza, zaś na rok 2015 wskazał „Lalkę” Bolesława Prusa. Bohaterem tegorocznej akcji był pisarz, stawiający nieprzebrzmiałe, ważkie pytania dotyczące tak egzystencji jak i życia społeczno-politycznego.

Dniem Czytania "Lalki" w II LO - powieści o „trzech idealistach na tle społecznego rozkładu”- był piątek, 4 września 2015 r. Przez sześć godzin lekcyjnych mieliśmy okazję wsłuchiwać się we fragmenty „Lalki” pięknie interpretowane przez młodzież II LO, a byli to: Maciej Bagiński z kl. II a, Karolina Zawisza i Gabriela Penczew z kl. II d, Rafał Żuberek, Bartłomiej Walczak, Karolina Rek, Aurelia Myślińska oraz Przemysław Wojtyla z kl. III a, Victoria Wilicka i Wojciech Wyrwa z kl. III b.

Biblioteka szkolna dziękuje uczniom zaangażowanym w tę akcję.

dsc05030.jpgdsc05034.jpgdsc05035.jpg