Za nami XXX Szkolne Dyktando, które co roku organizuje biblioteka szkolna. 27 stycznia w auli szkolnej do zmagań ortograficznych zasiadło 37 uczniów.
MISTRZEM ORTOGRAFII II LO
w roku szkolnym 2022/2023 został
SZYMON PAMUŁA z kl. I D,
na II miejscu uplasował się Igor Ryglowski z kl. IV D,
III miejsce zajął Hubert Gościmski z kl. IV D,
wyróżnienie otrzymała Aleksandra Zadka z kl. III D.
Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody (talony do Empiku).
Dziękujemy wszystkim za udział w dyktandzie, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy!
Rok 2022 w Świdnicy został ogłoszony rokiem Bolka II Małego i z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy podjęła się stworzenia unikatowego rękopiśmiennego egzemplarza „Rapsodii Świdnickiej” autorstwa Władysława Jana Grabskiego, zatytułowanego „Rękopis dla Bolka”. Zadanie to było możliwe do zrealizowania dzięki zaangażowaniu świdniczan, w tym także piętnastu uczniów naszej szkoły, którzy w maju 2022 r. przepisywali rozdział VIII „Rapsodii Świdnickiej” pt. „Sprawy księstw”.
W listopadzie gotowy egzemplarz „Rękopisu dla Bolka” gościł w naszej szkole i wszyscy zainteresowani mieli okazję podziwiać efekt pracy kilkuset osób, które wzięły udział w stworzeniu tej nietypowej wersji „Rapsodii Świdnickiej”.
Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych we wtorek, 15 listopada 2022 r., odbył się w czytelni szkolnej XI Konkurs na prezentację książki, który co roku przebiega w II LO pod hasłem: Książka daje nam tym więcej - im więcej od niej wziąć chcemy. Do prezentacji zgłosiło się ośmioro uczniów:
- Weronika Żukowska (II d) – Hermann Hesse „Demian”
- Hubert Gościmski (IV d) – Olga Tokarczuk „Empuzjon”
- Grzegorz Franeczek (IV d) – Sandrone Dazieri „Anioł”
- Oliwia Żurawska (IV d) – Agata Christie „Morderstwo w Orient Expressie”
- Eliza Modlińska (I b) – Richard Shepherd „Siedem wieków śmierci”
- Agata Kuchta (I e) – Rick Riordan „Percy Jackson i bogowie olimpijscy. T. 1: Złodziej pioruna”
- Jędrzej Bobowski (I d) – J.R.R. Tolkien „Władca pierścieni”
- Bartosz Grabowiec (II a) – Mateusz Pakuła „Jak nie zabiłem swojego ojca i bardzo tego żałuję”
Konkurs sprawnie poprowadziła niezawodna Nina Jarosz z kl. IV d.
Biblioteka szkolna II LO, jak co roku, włącza się w obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. To październikowe święto, ustanowione przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (ang. International Association of School Librarianship) w 1999 r., obchodzone było w czwarty poniedziałek października, a od 2008 r. – przez cały październik.
Święto ma na celu zwrócenie uwagi na ogromną rolę biblioteki w życiu szkoły oraz w nauce i rozwijaniu zainteresowań czytelniczych.
Hasło tegorocznego Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych brzmi: CZYTANIE DLA POKOJU.
W ramach obchodów MMBS zapraszamy uczniów do wzięcia udziału w XI konkursie literackim „Książka daje nam tym więcej – im więcej od niej wziąć chcemy” na prezentację dowolnej książki.
Zapisy i wszelkie informacje o konkursie można uzyskać w bibliotece.
Zapraszamy!
Narodowe Czytanie – akcja społeczna, prowadzona corocznie we wrześniu pod patronatem Prezydenta RP, propagująca znajomość literatury narodowej. Polega na publicznym czytaniu fragmentów dzieł literatury polskiej. Narodowe Czytanie zapoczątkował prezydent Bronisław Komorowski w 2012 r. od czytania fragmentów Pana Tadeusza.
Podczas tegorocznej edycji czytaliśmy „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza – w dwusetną rocznicę pierwszej ich publikacji.
Ballady i romanse – zbiór ballad Adama Mickiewicza, wydany w 1822 w Wilnie jako część pierwszego tomu Poezyj. Uważany jest za początek rozwoju gatunku ballady w literaturze polskiej oraz za manifest polskiego romantyzmu.
W zbiorze znajduje się 14 utworów, napisane są w różnej tonacji - od poważnych po żartobliwe: Pierwiosnek, Romantyczność, Świteź, Świtezianka, Rybka, Powrót taty, Kurhanek Maryli, Do przyjaciół, To lubię, Rękawiczka, Pani Twardowska, Tukaj albo próby przyjaźni, Lilije, Dudarz.
Uczniowie Banacha wzięli udział w akcji „Rękopis dla Bolka”, której organizatorem jest Miejska Biblioteka Publiczna w Świdnicy i jest ona odpowiedzią na ustanowiony przez Radę Miejską w Świdnicy Rok Bolka II Małego. Ideą projektu jest stworzenie unikatowego egzemplarza „Rapsodii Świdnickiej” autorstwa Władysława Jana Grabskiego – w formie rękopisu.
Od 23 marca 2022 r. zapraszamy do oglądania wystawy „Wkraczając w przestrzeń genialnego polskiego matematyka. Stefan Banach (1892-1945) - patron II LO w Świdnicy”.
Ekspozycja została przygotowana w związku z nadchodzącym dniem naszego patrona. Ukazuje niezwykłe życie i dzieło Stefana Banacha, informacje o osobach powiązanych z tym genialnym matematykiem oraz z lwowską szkołą matematyczną. Gromadzi opinie słynnych matematyków o S. Banachu i ciekawostki z jego barwnego życia.
Od 8 marca w galerii biblioteki szkolnej zapraszamy do oglądania wystawy zdjęć Bartosza Pasternaka. W roku szkolnym 2020/2021 Bartek został laureatem konkursu "Gruzja - fascynująca podróż" i w nagrodę wziął udział w wyjeździe do Autonomicznej Republiki Adżarii ze stolicą w Batumi. W czasie pobytu uczniowie (w sumie 20 laureatów z roku 2021 i 2020) zwiedzili Batumi oraz znajdujące się w okolicy:
- twierdzę Gori,
- twierdzę Gonio wzniesioną przez Justyniana I, z piękną kapliczką w ruinach twierdzy,
- ruchomy pomnik Ali i Nino, wspaniale nawiązujący do historii,
- Park Narodowy Mitrala: przepiękny, gęsty gruziński las i malownicze widoki zamglonych gór,
- batumskie Muzeum Archeologiczne, posiadające wystawę złożoną ze złotych skarbów starożytnych,
- stadion Dinamo Batumi, dopiero co wyremontowany (największe wrażenie robi to, że murawa jest tam naturalna).
A tak Bartek wspomina swoją gruzińską przygodę:
W styczniu księgozbiór naszej biblioteki został uzupełniony o kilkadziesiąt pozycji. Wśród nowych książek z pewnością znajdziecie coś dla siebie. Dziękuję wszystkim za ciekawe rekomendacje i pomoc w wyborze nowości. Szczegółowy wykaz znajdziesz tutaj:
https://lo2.swidnica.pl/index.php/biblioteka2/96-nowosci?layout=
Zapraszam wszystkich do biblioteki.
26 listopada 2021 r. napisaliśmy ogólnoszkolne XXIX DYKTANDO, które corocznie przygotowuje i przeprowadza biblioteka szkolna. W auli szkolnej do zmagań ortograficznych zasiadło 45 uczniów.
MISTRZEM ORTOGRAFII II LO w roku szkolnym 2021/2022
został
Igor Ryglowski z kl. III D
II m. zajęła Martyna Pożoga z kl. III D
III m. przypadło Hubertowi Gościmskiemu z kl. III D
wyróżnienie otrzymała Maria Krajewska z kl. III B
GRATULUJEMY!