jFontSize
A- A A+

Czasami zwykła rozmowa potrafi poszerzyć nasze horyzonty. Osoby, z którymi spotkali się uczniowie naszego liceum, żyją wśród nas. Może to przez pęd teraźniejszego świata nie możemy zatrzymać się i skupić się na otaczającym nas świecie? Cieszymy się więc bardzo za możliwość uczestnictwa w akcji „Żywa Biblioteka”, którą zorganizowała Miejska Biblioteka Publiczna im. C. K. Norwida w Świdnicy. Młodzież mogła porozmawiać z osobami, które na co dzień zmagają się z trudnościami. Spotkaliśmy osoby zajmujące się niepełnosprawnymi dziećmi, osoby niepełnosprawne, o innej orientacji seksualnej, innej narodowości, innej wiary, czy osoby chore. Ludzie, których życie nie potoczyło się idealnie, a jednak są otwarci i szerzą dobroć wokół. Pomimo trudności losu, dalej spełniają się w różnych sferach życia. Odpowiadali nam na nurtujące nas pytania, opowiadali wzruszające historie. Była to cenna lekcja dla wszystkich. Ze spotkań wracaliśmy piękniejsi o nowe przeżycia oraz nadzieję, którą dali nam tak inspirujący ludzie. Dziękujemy świdnickiej bibliotece za zaproszenie. 

Weronika Żukowska

Od 21 marca zapraszamy do oglądania wystawy „Świat Czesława Miłosza”, która przedstawia wybrane utwory poety, prezentując jego spojrzenie na świat i życie. Teksty wzbogacone są ilustracjami, które oddają ducha jego poezji. Ekspozycja dostępna jest dzięki uprzejmości Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy.

Uznając zasługi Czesława Miłosza w kształtowaniu polskiej literatury, języka, niezależności intelektualnej i kulturowej otwartości, Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił – w dwudziestą rocznicę śmierci poety – rok 2024 Rokiem Czesława Miłosza.

Konkurs fotograficzny „Sleeveface – ubierz się w książkę”  za nami.
Przedmiotem konkursu było przygotowanie zdjęcia, na którym okładka książki częściowo zasłania fotografowaną osobę lub zaaranżowane otoczenie tworząc spójną całość.
Jury w składzie: Barbara Trojanowska-Butmankiewicz, Iwona Tomaszewska oceniało kreatywność, technikę wykonania, wybór tła, kompozycję zdjęcia, dokładność dopasowania książki do postaci, poczucie humoru. Wszystkie nadesłane na konkurs zdjęcia były godne uwagi i wybór był niezwykle trudny.

Nagrodę główną przyznano Hannie Kiebule z kl. II C (Ojciec chrzestny, Wyborny trup, Za mroczną rzeką). Ponadto nagrodzono prace: Weroniki Żukowskiej (Ania z Zielonego Wzgórza), Amelii Jabłońskiej (Przedwiośnie, Posiadacz), Wiktorii Hawro (Wybór, Nasienie zła), Weroniki Waśniowskiej (Akty miłości).

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i dziękujemy za wspólną zabawę. Nagrodzone zdjęcia dostępne są w galerii zdjęć oraz na tablicy przed biblioteką szkolną.

TURNIEJ JEDNEGO WIERSZA - REGULAMIN

„Aby użyć słów Babci, biblioteka to miejsce gęsto zaludnione przez różnych autorów, żyjących i nieżyjących, którzy obcują ze sobą grzbiet przy grzbiecie. Tyle że książki same w sobie są milczące. Zachowują martwą ciszę, dopóki ktoś ich nie otworzy – dopiero wtedy zaczynają snuć swoje historie, pomału, partiami, zawsze ujawniając akurat tyle, ile jestem w stanie przyswoić”.
Won-Pyung Sohn „Almond. Ten, który nie czuł”

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa szkolna biblioteka wzbogaciła się o 571 książek. Są to głównie książki beletrystyczne, poradniki, książki popularnonaukowe i lektury szkolne.
Dziękuję bardzo uczniom i uczennicom, którzy wznieśli swój wkład w realizację programu, tj. proponowali tytuły książek, które warto kupić, pieczętowali nowości, okładali w folię, pisali recenzje. A są to: Kamila Kądziołka, Marcelina Wójcik, Bartosz Sułek z kl. II A, Weronika Rus i Aleksandra Lech z kl. III B, Klaudia Grabowska, Paulina Dobroń i Amelia Legiejew z kl. III c, Amelia Jabłońska, Wiktoria Hawro, Natalia Jarosz, Aleksandra Zadka, Małgorzata Stanisławska z kl. IV D. Gorące podziękowania należą się również wszystkim nauczycielom, którzy wsparli i zaangażowali się w realizację zadań związanych z realizacją programu. Ich wkład jest niezastąpiony w kształtowaniu nawyku czytania i rozwijaniu zainteresowań literackich uczniów.
Zapraszam do biblioteki, wypożyczajcie i czytajcie zakupione nowości (i nie tylko).

18 grudnia 2023 r. na terenie naszej szkoły miała miejsce niecodzienna akcja: Biblioteka zawsze na Was czeka. Jej celem była prezentacja książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa oraz możliwość ich wypożyczenia przez całą społeczność Banacha. Na korytarzu przed biblioteką zorganizowaliśmy stoiska, na których zaprezentowane zostały nowości książkowe zakupione w ramach programu, a wcześniej polecone przez uczniów, nauczycieli i rodziców. Wypożyczono ponad 50 książek, których lektura umili świąteczno-noworoczny czas. Oprócz książek każda osoba, która wypożyczyła książkę otrzymała słodki upominek.

Za nami XXXI Szkolne Dyktando, które co roku organizuje biblioteka szkolna. 5 grudnia w auli szkolnej do zmagań ortograficznych zasiadło 41 osób.

MISTRZEM ORTOGRAFII II LO 
w roku szkolnym 2023/2024 został
Adam KOWNACKI z kl. I B,
na II miejscu uplasowała się Urszula Kryszczuk z kl. III B,
III miejsce zajęła Jagoda Smolarek z kl. I E,
wyróżnienie otrzymali: Stanisław Kudzia z kl. II A i Aleksandra Zadka z kl. IV d.

Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Dziękujemy wszystkim za udział w dyktandzie, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy! 

Jakie tajemnice skrywa budynek II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy? Co stanowi największe wyzwanie w przygotowaniu publikacji historycznej? Jak spędzali czas wolny mieszkańcy Świdnicy dobry XIX wieku? Na te i inne pytania odpowiedział Tomasz Grudziński podczas spotkania autorskiego, które odbyło się 17 listopada w szkolnej bibliotece a poprowadził je bardzo profesjonalnie absolwent Banacha - Hubert Gościmski. 

Tomasz Grudziński jest absolwentem klasy matematyczno-fizycznej w II LO w Świdnicy. W 2012 roku ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, a w 2020 r. uzyskał stopień doktora nauk prawnych. Obecnie pracuje jako asystent sędziego i adwokat. Historią miasta i regionu zajmuje się od wielu lat – publikował artykuły i rozprawy w lokalnych i ogólnopolskich magazynach, jest zaangażowany w projekt „Encyklopedia Świdnicy”. W 2006 roku wydał samodzielnie publikację „Z dziejów Ewangelickiej Szkoły dla Dziewcząt w Świdnicy. Przedwojenna historia gmachu II LO”. Za książkę, „Między twierdzą a miastem wolnym. Obraz życia miejskiego w Świdnicy w latach 1815-1870” wydaną po raz pierwszy w 2014 roku otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Świdnicy. W połowie listopada 2023 roku nakładem Oficyny Wydawniczej ATUT ukazało się nowe i poszerzone wydanie publikacji, tym razem pod tytułem „Między twierdzą a miastem wolnym. Miasto i mieszkańcy Świdnicy w latach 1815-1870”, które stało się pretekstem do spotkania poprowadzonego przez Huberta Gościmskiego.

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w poniedziałek, 13 listopada 2023 r., odbył się w czytelni szkolnej XII Konkurs na prezentację książki, który co roku przebiega w II LO pod hasłem: Książka daje nam tym więcej - im więcej od niej wziąć chcemy. Do prezentacji zgłosiła się rekordowa liczba uczniów:

 1. Weronika Żukowska (III D) – Christiane F.: My, dzieci z dworca ZOO
 2. Klaudia Grabowska (III C) – Taylor Jenkins Reid : Carrie Soto powraca
 3. Eliza Modlińska (II B) – Toshikazu Kawaguchi: Zanim wystygnie kawa
 4. Kamila Kądziołka (II A) – Jennifer Lynn Barnes: The Interitance Games
 5. Andrzej Mitranka (I E) – Krzysztof Janowicz: Koniec Imperium
 6. Witold Soprych (I A) – Christopher Paolini: Cykl Dziedzictwo, T.1 Eragon
 7. Alicja Kossak (I A) – Karolina Stępień: Ktoś całkiem obcy
 8. Paulina Dobroń (III C) – Eleanor H. Porter: Pollyanna
 9. Antoni Pieszczoch (IV A) – Tony Buzan: Podręcznik szybkiego czytania
 10. Weronika Rus (III B) – E. Szwab”: Niewidzialne życie Addie LaRue
 11. Zuzanna Krystowczyk (III B) – Dmitry Glukovsky: Metro 2030
 12. Natalia Głogiewicz (III A) – Matthew Perry: Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz
 13. Kacper Tarnowski (III A) – David Goggins: Nic mnie nie złamie
 14. Hubert Jasinowski (III A) – Shannon Lee: Bądź jak woda, przyjacielu. Nauki Bruce`a Lee

Konkurs sprawnie poprowadził Bartosz Grabowiec z kl. III a.