jFontSize
A- A A+

Od 21 marca zapraszamy do oglądania wystawy „Świat Czesława Miłosza”, która przedstawia wybrane utwory poety, prezentując jego spojrzenie na świat i życie. Teksty wzbogacone są ilustracjami, które oddają ducha jego poezji. Ekspozycja dostępna jest dzięki uprzejmości Miejskiej Biblioteki Publicznej w Świdnicy.

Uznając zasługi Czesława Miłosza w kształtowaniu polskiej literatury, języka, niezależności intelektualnej i kulturowej otwartości, Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił – w dwudziestą rocznicę śmierci poety – rok 2024 Rokiem Czesława Miłosza.

Konkurs fotograficzny „Sleeveface – ubierz się w książkę”  za nami.
Przedmiotem konkursu było przygotowanie zdjęcia, na którym okładka książki częściowo zasłania fotografowaną osobę lub zaaranżowane otoczenie tworząc spójną całość.
Jury w składzie: Barbara Trojanowska-Butmankiewicz, Iwona Tomaszewska oceniało kreatywność, technikę wykonania, wybór tła, kompozycję zdjęcia, dokładność dopasowania książki do postaci, poczucie humoru. Wszystkie nadesłane na konkurs zdjęcia były godne uwagi i wybór był niezwykle trudny.

Nagrodę główną przyznano Hannie Kiebule z kl. II C (Ojciec chrzestny, Wyborny trup, Za mroczną rzeką). Ponadto nagrodzono prace: Weroniki Żukowskiej (Ania z Zielonego Wzgórza), Amelii Jabłońskiej (Przedwiośnie, Posiadacz), Wiktorii Hawro (Wybór, Nasienie zła), Weroniki Waśniowskiej (Akty miłości).

Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu i dziękujemy za wspólną zabawę. Nagrodzone zdjęcia dostępne są w galerii zdjęć oraz na tablicy przed biblioteką szkolną.

TURNIEJ JEDNEGO WIERSZA - REGULAMIN

„Aby użyć słów Babci, biblioteka to miejsce gęsto zaludnione przez różnych autorów, żyjących i nieżyjących, którzy obcują ze sobą grzbiet przy grzbiecie. Tyle że książki same w sobie są milczące. Zachowują martwą ciszę, dopóki ktoś ich nie otworzy – dopiero wtedy zaczynają snuć swoje historie, pomału, partiami, zawsze ujawniając akurat tyle, ile jestem w stanie przyswoić”.
Won-Pyung Sohn „Almond. Ten, który nie czuł”

W ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa szkolna biblioteka wzbogaciła się o 571 książek. Są to głównie książki beletrystyczne, poradniki, książki popularnonaukowe i lektury szkolne.
Dziękuję bardzo uczniom i uczennicom, którzy wznieśli swój wkład w realizację programu, tj. proponowali tytuły książek, które warto kupić, pieczętowali nowości, okładali w folię, pisali recenzje. A są to: Kamila Kądziołka, Marcelina Wójcik, Bartosz Sułek z kl. II A, Weronika Rus i Aleksandra Lech z kl. III B, Klaudia Grabowska, Paulina Dobroń i Amelia Legiejew z kl. III c, Amelia Jabłońska, Wiktoria Hawro, Natalia Jarosz, Aleksandra Zadka, Małgorzata Stanisławska z kl. IV D. Gorące podziękowania należą się również wszystkim nauczycielom, którzy wsparli i zaangażowali się w realizację zadań związanych z realizacją programu. Ich wkład jest niezastąpiony w kształtowaniu nawyku czytania i rozwijaniu zainteresowań literackich uczniów.
Zapraszam do biblioteki, wypożyczajcie i czytajcie zakupione nowości (i nie tylko).

18 grudnia 2023 r. na terenie naszej szkoły miała miejsce niecodzienna akcja: Biblioteka zawsze na Was czeka. Jej celem była prezentacja książek zakupionych w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa oraz możliwość ich wypożyczenia przez całą społeczność Banacha. Na korytarzu przed biblioteką zorganizowaliśmy stoiska, na których zaprezentowane zostały nowości książkowe zakupione w ramach programu, a wcześniej polecone przez uczniów, nauczycieli i rodziców. Wypożyczono ponad 50 książek, których lektura umili świąteczno-noworoczny czas. Oprócz książek każda osoba, która wypożyczyła książkę otrzymała słodki upominek.

Za nami XXXI Szkolne Dyktando, które co roku organizuje biblioteka szkolna. 5 grudnia w auli szkolnej do zmagań ortograficznych zasiadło 41 osób.

MISTRZEM ORTOGRAFII II LO 
w roku szkolnym 2023/2024 został
Adam KOWNACKI z kl. I B,
na II miejscu uplasowała się Urszula Kryszczuk z kl. III B,
III miejsce zajęła Jagoda Smolarek z kl. I E,
wyróżnienie otrzymali: Stanisław Kudzia z kl. II A i Aleksandra Zadka z kl. IV d.

Laureaci otrzymali dyplomy i nagrody książkowe. Dziękujemy wszystkim za udział w dyktandzie, a zwycięzcom serdecznie gratulujemy! 

Jakie tajemnice skrywa budynek II Liceum Ogólnokształcącego w Świdnicy? Co stanowi największe wyzwanie w przygotowaniu publikacji historycznej? Jak spędzali czas wolny mieszkańcy Świdnicy dobry XIX wieku? Na te i inne pytania odpowiedział Tomasz Grudziński podczas spotkania autorskiego, które odbyło się 17 listopada w szkolnej bibliotece a poprowadził je bardzo profesjonalnie absolwent Banacha - Hubert Gościmski. 

Tomasz Grudziński jest absolwentem klasy matematyczno-fizycznej w II LO w Świdnicy. W 2012 roku ukończył studia prawnicze na Wydziale Prawa, Administracji i Ekonomii Uniwersytetu Wrocławskiego, a w 2020 r. uzyskał stopień doktora nauk prawnych. Obecnie pracuje jako asystent sędziego i adwokat. Historią miasta i regionu zajmuje się od wielu lat – publikował artykuły i rozprawy w lokalnych i ogólnopolskich magazynach, jest zaangażowany w projekt „Encyklopedia Świdnicy”. W 2006 roku wydał samodzielnie publikację „Z dziejów Ewangelickiej Szkoły dla Dziewcząt w Świdnicy. Przedwojenna historia gmachu II LO”. Za książkę, „Między twierdzą a miastem wolnym. Obraz życia miejskiego w Świdnicy w latach 1815-1870” wydaną po raz pierwszy w 2014 roku otrzymał nagrodę Prezydenta Miasta Świdnicy. W połowie listopada 2023 roku nakładem Oficyny Wydawniczej ATUT ukazało się nowe i poszerzone wydanie publikacji, tym razem pod tytułem „Między twierdzą a miastem wolnym. Miasto i mieszkańcy Świdnicy w latach 1815-1870”, które stało się pretekstem do spotkania poprowadzonego przez Huberta Gościmskiego.

Z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych w poniedziałek, 13 listopada 2023 r., odbył się w czytelni szkolnej XII Konkurs na prezentację książki, który co roku przebiega w II LO pod hasłem: Książka daje nam tym więcej - im więcej od niej wziąć chcemy. Do prezentacji zgłosiła się rekordowa liczba uczniów:

  1. Weronika Żukowska (III D) – Christiane F.: My, dzieci z dworca ZOO
  2. Klaudia Grabowska (III C) – Taylor Jenkins Reid : Carrie Soto powraca
  3. Eliza Modlińska (II B) – Toshikazu Kawaguchi: Zanim wystygnie kawa
  4. Kamila Kądziołka (II A) – Jennifer Lynn Barnes: The Interitance Games
  5. Andrzej Mitranka (I E) – Krzysztof Janowicz: Koniec Imperium
  6. Witold Soprych (I A) – Christopher Paolini: Cykl Dziedzictwo, T.1 Eragon
  7. Alicja Kossak (I A) – Karolina Stępień: Ktoś całkiem obcy
  8. Paulina Dobroń (III C) – Eleanor H. Porter: Pollyanna
  9. Antoni Pieszczoch (IV A) – Tony Buzan: Podręcznik szybkiego czytania
  10. Weronika Rus (III B) – E. Szwab”: Niewidzialne życie Addie LaRue
  11. Zuzanna Krystowczyk (III B) – Dmitry Glukovsky: Metro 2030
  12. Natalia Głogiewicz (III A) – Matthew Perry: Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz
  13. Kacper Tarnowski (III A) – David Goggins: Nic mnie nie złamie
  14. Hubert Jasinowski (III A) – Shannon Lee: Bądź jak woda, przyjacielu. Nauki Bruce`a Lee

Konkurs sprawnie poprowadził Bartosz Grabowiec z kl. III a.