Przed nami kolejne wykłady w ramach Czerwcowego Spotkania z Biotechnologią, w piątek 11 czerwca, spotkamy się online z wykładowcami Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Proponowane wykłady przybliżą nam zagadnienia chorób bakteryjnych, poznamy zalety i wady mikrobiomu i zweryfikujemy zawartość naszych talerzy.

12:00 - 12:45 - dr Marcin Szafran „Niewidzialni najeźdźcy, czyli od zakażenia do choroby - molekularne podstawy infekcji bakteryjnych”.
13:00 - 13:45 - dr inż. Marcin Wolański „Mikrobiom – z czym to się je?”
14:00 - 14:45 - dr Maria Stasiuk-Wacławczyk "Jesteś tym co jesz, czyli o zaletach świadomego odżywania".

Zainteresowanych tematyką zapraszam.

Beata Misiewicz

Zaczęło się we wrześniu, kiedy jeszcze spotykaliśmy się w szkole, nasza absolwentka zaproponowała i przeprowadziła szereg wykładów z zakresu dietetyki i fizjoterapii. Patrycja Kozak, bo o niej mowa, ukończyła klasę biologiczno–chemiczną nie tak dawno, a już jest studentką piątego roku Fizjoterapii i trzeciego roku Dietetyki Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.

Z sentymentem powraca do szkoły, tym razem postanowiła podzielić się z młodzieżą Banacha zdobytą wiedzą. Klasy od I do III wysłuchały wykładów o zasadach zdrowego żywienia, o terapeutycznej roli diety i pułapkach odchudzania oraz o kuluarach pracy fizjoterapeuty.

Ograniczenia wywołane epidemią COVID-19 nie zniechęciły uczniów do dodatkowych działań, z chęcią i radością uczestniczą w projektach edukacyjnych skierowanych do uczniów szkół średnich przez Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Ciekawa Biochemia – to seria spotkań on–line, odbywających się w sobotnie przedpołudnia, uczestniczą w nich uczennice z klasy IIbg - Joanna Cichocka i Eliza Kamionowska.  O to co sądzą o tej formie edukacji uczestniczki projektu:

Wydział Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego serdecznie zaprasza na cykl otwartych wykładów kierowanych do uczniów szkół podstawowych i średnich, a także osób dorosłych pt.: „Biochemiczne podstawy zdrowia”.

Wykłady będą odbywać się w soboty o godz. 9:30, online na platformie Teams, linki do wydarzenia będą pojawiać się na stronie internetowej Wydziału oraz na portalu Facebook. Polecamy!

V Świdnicka Noc z Biologią, której hasłem przewodnim było Nauka - Przyroda - Zdrowie zgromadziła, jak zwykle, całą rzeszę młodych przyrodników ze szkól podstawowych i ponadpodstawowych. W murach II LO im. Stefana Banacha spotkało się 220. uczniów pod opieką nauczycieli. Nasi goście z Wydziału Nauk Biologicznych przygotowali szereg ciekawych zajęć o różnorodnej tematyce. Odbyły się kolejno:

Z wielką przyjemnością informujemy, że 7 czerwca 2019 r. w naszej szkole odbędzie się V Świdnicka Noc z Biologią pod hasłem: PRZYRODA – NAUKA – ZDROWIE.

Inauguracja wydarzenia odbędzie się w auli szkoły, następnie rozpoczną się warsztaty, ćwiczenia i wykłady dla zainteresowanych grup. Planowany czas spotkania od godz. 15.00 do 21.00.

Ćwiczenia laboratoryjne w Instytucie Biologii Eksperymentalnej Uniwersytetu Wrocławskiego rozpoczęły serię zajęć laboratoryjnych wpisanych w plan klasy I B. Uczniowie przeprowadzili reakcję łańcuchową polimerazy (PCR) fragmentu genu drożdży Saccharomyces cerevisiae.

Liczna grupa uczniów klasy II B uczestniczy w zajęciach warsztatowych „Licealiści liczą”, ten projekt edukacyjny Wydziału Biotechnologii Uniwersytetu Wrocławskiego skierowany jest do licealistów z drugich klas i przewiduje cykl spotkań w sobotnie przedpołudnia.

IV Świdnicka Noc z Biologią, która miała miejsce w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Banacha w Świdnicy, już za nami - w tegorocznej edycji uczestniczyło 250 uczniów ze szkół podstawowych, klas gimnazjalnych i świdnickich liceów. Gościliśmy uczniów z ze szkół podstawowych numer: 1, 2, 315, 4, 8, 105 w Świdnicy oraz klasy gimnazjalne z Witoszowa Dolnego, Marcinowic, Pszenna, Jaworzyny Śląskiej i Świebodzic a także Gimnazjum Katolickie. Od czterech lat naszymi gośćmi są uczniowie z III LO i I LO w Świdnicy, którzy również w tym roku przybyli w licznej grupie.

Wielkimi krokami zbliża się termin kolejnej edycji Świdnickiej Nocy z Biologią, 8 czerwca 2018 roku w II Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Banacha spotkają się miłośnicy nauk przyrodniczych. Naszymi gośćmi będą uczniowie ze szkół powiatu świdnickiego oraz studenci z Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.

Program tegorocznej edycji obejmuje warsztaty, wykłady, gry i konkursy o zróżnicowanej tematyce. Kulisy swojej pracy odsłoni chiropterolog, entomolog wyjaśni co robi na miejscu zbrodni a antropolog sądowy ujawni jak określić płeć i wiek  na podstawie szkieletu.